Postać

Dr House

{"id":"492","linkUrl":"/character/Dr+House-492","alt":"Dr House","imgUrl":"https://fwcdn.pl/cpo/04/92/492/413_1.4.jpg"}

Kierownik zespołu diagnostycznego w fikcyjnym szpitalu Princeton-Plainsboro Teaching Hospital w New Jersey. Tytułowy bohater serialu realizowanego dla stacji FOX, odgrywany przez Hugh Lauriego, który za rolę House'a otrzymał dwa Złote Globy.

House jest medycznym geniuszem, który dzięki niekonwencjonalnym metodom i dedukcji osiągana niespotykane wyniki w diagnostyce. Zarazem nie cieszy się sympatią swoich pacjentów czy współpracowników, którzy uważają go za cynicznego, niegrzecznego gbura i mizantropa. Kończył edukację na Uniwersytecie w Michigan, gdzie poznał swoją przyszłą szefową (i przez pewien czas partnerkę), Lisę Cuddy.

House doznał kontuzji w czasie gry w golfa, czego objawem był ból nogi. Zbyt późna diagnoza sprawiła, że kończynę należało amputować, na co się nie zgodził. Było to początkiem jego pogłębiającego się uzależnienia od leków na bazie opium oraz przyczyną rozstania z kilkuletnią partnerką, prawniczką Stacy Warner. W wyniku natężającego się stanu psychotycznego oraz samobójstwa jednego z członków zespołu, trafił do szpitala psychiatrycznego. House kilkukrotnie próbował zerwać z nałogiem, ale zawsze bezskutecznie – powrót do Vicodinu sprawił, że rozstał się z Cuddy.

House zawsze był trudną osobowością odstręczającą ludzi ze względu na swoje brutalnie szczere i bezkompromisowe opinie, na przykład w kwestii religii. Często powtarzał, że "wszyscy kłamią" i "większość to idioci", a jednak miał w swoim otoczeniu kilka zaufanych osób. Wiele niestandardowych metod klinicznych testował najpierw na sobie, co w opinii innych lekarzy podważało etykę zawodu. Od dzieciństwa był uzdolniony muzycznie.

Postać House'a wzorowana jest na Sherlocku Holmesie – łączy ich racjonalne podejście do zagadek (kryminalnych / medycznych), uzależnienie oraz zdolności muzyczne.

Więcej Mniej
twórca David Shore data powstania 16 listopada 2004 pochodzenie USA

James Wilson

James Evan Wilson
TOP
Najlepsze seriale medyczne
  • Test wiedzy

    Dr House

    Jak dobrze znasz najsłynniejszego serialowego doktora?
Dr House jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.