Hugh Laurie 

James Hugh Calum Laurie

8,7
24 793 oceny gry aktorskiej
Hugh Laurie
James Hugh Calum Laurie urodził się 11 czerwca 1959 roku w Oksfordzie, w Wielkiej Brytanii. Jest czwartym i najmłodszym dzieckiem Patricii Laidlaw oraz Williama George'a Ranalda "Rana" Mundella Lauriego, który na Igrzyskach Olimpijskich w 1948 roku zdobył złoty medal w wioślarstwie. Po porzuceniu kariery sportowej jego ojciec zajął się medycyną i przez ponad 30 lat pracował jako lekarz rodzinny. Hugh początkowo chciał podążyć śladami ojca, lecz ostatecznie, po ukończeniu Dragon School, wybrał kierunek archeologii i antropologii w Eton College i na Uniwersytecie Cambridge. Tak jak jego ojciec, Laurie również był wioślarzem. W roku 1977 zajął czwarte miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów. Jest także członkiem Leander Club, jednego z najstarszych klubów wioślarskich na świecie.

Aktorstwem zainteresował się w trakcie nauki na Uniwersytecie Cambridge, na którym poznał również swoją późniejszą dziewczynę - Emmę Thompson. To ona namówiła Lauriego do wstąpienia do słynnej trupy Footlights, gdzie zawarł znajomość ze Stephenem Fryem. Pierwszym występem przez kamerą był dla Lauriego film krótkometrażowy "Who Sold You This, Then?". Zagrał w nim u boku Johna Cleese'a, a już dziesięć lat później, w roku 1985, zadebiutował na dużym ekranie w filmie "Obfitość", w którym wystąpili również aktorzy tacy jak Meryl Streep, Sam Neil, Charles Dance czy Sting. Dopiero w sitcomie BBC "Czarna Żmija" miał okazję wykazać się swoim talentem aktorskim, grając księcia Ludwiga i Simona Partridge'a w "Czarnej Żmii 2" oraz w kolejnych częściach - "Czarna Żmija 3", w której wcielał się w rolę głupkowatego księcia regenta, oraz "Czarna Żmija 4", gdzie grał arystokratę, dość przypadkowo zesłanego na front. Ze swoim przyjacielem Stephenem Fryem stworzyli dwa cieszące się dużym powodzeniem sitcomy - "Jeeves and Wooster" oraz "Kawałek Fry'a i Laurie'ego". Rozwijała się także jego kariera na dużym ekranie. W latach 90. pojawił się w produkcjach takich jak "101 dalmatyńczyków", "Rozważna i romantyczna", "Człowiek w żelaznej masce" czy "Stuart Malutki". Zagrał gościnnie w serialu "Przyjaciele" i "Tajniacy".

16 czerwca 1989 roku ożenił się z Jo Green. W roku 1996 wydał swoją pierwszą książkę pt. "Sprzedawca broni", która stała się światowym bestsellerem. Powrócił na mały ekran w roku 2004, kiedy zaczął grać tytułową rolę w serialu produkowanym przez amerykańską sieć Fox pt. "Dr House". Również na potrzeby tej produkcji zmienił swój akcent i choć na co dzień posługuje się angielskim, w serialu zmienił go na czysto amerykański. Dzięki tej kreacji w roku 2006 i 2007 otrzymał Złote Globy w kategorii najlepszy aktor w serialu dramatycznym. W styczniu roku 2007 otrzymał tytuł oficera Orderu Imperium Brytyjskiego (OBE) za zasługi dla kultury, a w listopadzie roku 2018 tytuł komandora Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE) za zasługi dla dramatu. Laurie ma trójkę dzieci - synów Charlesa (ur. 1988) i Williama (ur. 1991) oraz córkę Rebeccę (ur. 1993).
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 11 czerwca 1959

miejsce urodzenia: Oksford, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 189 cm

Złoty Glob
Zdobył 3 nagrody Złoty Glob, 11 innych nagród oraz 29 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Joanne Green (od 16.06.1989), 3 dzieci: Charles Archibald (ur. 1988), William Albert (ur. 1991) i Rebecca Augusta (ur. 10.09.1993)
Był przesłuchiwany do roli Dave'a Listera w serialu "Czerwony Karzeł", jednak angaż otrzymał Craig Charles.
Douglas Adams, autor książki na podstawie której nakręcono film "Autostopem przez galaktykę", chciał, aby Laurie zagrał głównego bohatera, Arthura Denta. Plany te przerwała jednak nagła śmierć pisarza. Ostatecznie film powstał kilka lat później, a w roli Arthura wystąpił Martin Freeman.
Jest najmłodszy z czworga dzieci. Trójka jego rodzeństwa to: brat Charles i dwie siostry: Susan i Janet.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Aktor w tej roli jest fenomenem aż dziwię się że nie dali innego dobrego serialu podobnego, w sensie logiki, zagadek i tego typu rzeczy gość jest naprawdę świetny. Aczkolwiek nie pasują do niego role ciapy, typu idealny ojciec i mąż jak w filmach o Stuarcie Malutkim a za to idiotę jakim był w 101 dalmatyńczykach był...

więcej

Chciałabym by zagrał w filmie z Robertem Downeyem Jr :)

Pasowałby na Q w serii filmów o Jamesie Bondzie, dużo bardziej niż ten "młody Q student". Kto się ze mną zgadza?

Czy to w komedii, czy w dramacie, czy w serialu, czy w fabule - czego nie zagra, zawsze wychodzi mu to pierwszorzędnie. Top aktor!

Zajebisty aktor... Strasznie podoba mi się gra, gdzie wciela się w Housa, to w jaki sposób
podchodzi on do ludzi, jak ich traktuje. Na każdy atak odpowie kontrą mieszając drugą
osobę z błotem.
Ciekawa osobowość.


Coś pięknego.


Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones