postać

Sherlock Holmes

Właściwie: William Sherlock Scott Holmes. Wykreowany przez Arthura Conana Doyle'a ekscentryczny geniusz dedukcji i detektywistyki. Bohater wielu filmów, seriali i gier wideo. W najważniejszych współczesnych adaptacjach wcielają się w niego Robert Downey Jr (w serii filmów Guy'a Ritchie'ego) oraz Benedict Cumberbatch - jako jeden z dwóch głównych bohaterów serialu "Sherlock" produkowanego przez BBC (wykreowanego przez Stevena Moffata i Marka Gatissa).

Sherlock jest ekscentrycznym geniuszem, z którym trudno utrzymuje się długotrwałe relacje. Fascynują go dziwne i niezwykle oryginalne sprawy kryminalne, których rozwiązywanie zleca mu Greg Lestrade. Wiele jego technik i zachowań jest krytykowanych przez pozostałych pracowników Scotland Yardu. Jak sam mówi, potencjalnie nierozwiązywalne zagadki pozwalają mu zachować wysoki poziom aktywności mózgu. Sherlock zdecydowanie nie radzi sobie z nudą. Jest myślicielem i obserwatorem. Sprawy kryminalne rozwiązuje głównie dzięki swojej spostrzegawczości oraz niezwykłej elastyczności w kojarzeniu szczegółów. Korzysta z mnemotechnik takich jak pałac pamięci, które pozwalają mu lepiej katalogować i wizualizować posiadaną wiedzę. Jego wiedza jest zarazem jego przekleństwem, bo utrudnia mu normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Życie prywatne Sherlocka ogranicza się do kontaktów z kilkoma osobami. Jedną z nich jest John Watson (Martin Freeman), który znosi wszelkie dziwactwa Sherlocka towarzyszące wspólnemu mieszkaniu przy Baker Street 221B. Holmes bardziej ceni sobie krótkie, szczere komunikaty od kurtuazyjnych wymian grzeczności, co raczej nie przysparza mu popularności wśród nowopoznanych osób. Większość z nich uznaje za prostolinijnych i nieciekawych – być może stąd jego niełatwe, ale ożywione kontakty ze starszym bratem, Mycroftem. Jak sam o sobie mówi, jest wysoko funkcjonującym socjopatą, ale również byłym narkomanem, który podejmuje kolejne sprawy, by czuć się jak na haju.

Wariacje na temat postaci Sherlocka Holmesa obecne są w całej popkulturze - m.in serialach "Elementary" i "Dr House".

Jego arcywrogimi są Lord Blackwood oraz Profesor Moriarty, często współpracuje również ze swoim bratem, Mycroftem oraz femme fatale Irene Adler.

Więcej Mniej
twórca Arthur Conan Doyle data powstania 1887 pochodzenie Wielka Brytania
Enola Holmes 2
Zwiastun nr 2 (polski)
Enola Holmes
Zwiastun nr 1 (polski)
Holmes i Watson
Zwiastun nr 1
TOP
TOP Guy Ritchie - najlepsze filmy kultowego reżysera
Sherlock Holmes jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones