PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=559539}

Śpiąca piękność

Sleeping Beauty
5,3 13 611
ocen
5,3 10 1 13611
5,5 6
ocen krytyków
Śpiąca piękność
powrót do forum filmu Śpiąca piękność

Niestety potencjał tegoż opowiadania nie został wykorzystany, a film jest jednowymiarową opowiastką,.

ocenił(a) film na 10
stranger_unk

Imdb nic nie wspomina o takowej adaptacji, więc skąd takie info?

ocenił(a) film na 4
VisitorQ

Wystarczy przeczytać odpowiadanie Kawabaty, aby przekonać się stanowiło inspirację dla twórców filmu.
Poza tym wspomina o tym wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/The_House_of_the_Sleeping_Beauties

The 2011 Australian film Sleeping Beauty, directed by Julia Leigh, uses the central premise of House Of The Sleeping Beauties as part of its main plotline, but reverses the viewpoint. The film contains a scene in which a university lecturer is presenting on a game of Go, a reference to Kawabata's 1951 novel The Master of Go. All literary sources for the film Sleeping Beauty (2011) were fully acknowledged and discussed in the book Sleeping Beauty presented to the press at the Cannes Film Festival 2011 by Screen Australia and subsequently in many interviews. These sources included Kawabata, Marquez, Perrault and the Holy Bible

ocenił(a) film na 6
stranger_unk

Witam
Oceniłem ten filmik na 6/10 jest trochę dziwny bo niby historia dość ciekawa , aktorstwo dobre to jednak czegoś mu brakuje a koniec filmu jest jakby taki urwany i trochę bez sensu.
Na pewno sam pomysł jest wyjątkowy , orginalny i warto raz obejrzeć tę pozycję jednak scenariusz jest niedokończony i pozbawiony głębi , więc jak najbardziej podpisuje sie pod opinią stranger_unk.

stranger_unk

Z przyjemnością obejrzałbym wersję filmu bardziej zbliżoną do dzieła Kawabaty i oczywiście nakręconą po japońsku i z udziałem japońskich aktorek.

La_Pier

Taaak, jakieś hentaje z ośmiornicami zamiast starych dziadków!!! :)

ocenił(a) film na 7
stranger_unk

Przeglądałam przed chwilą pierwsze zdania, akapity Śpiących piękności, bo opowiadania Kawabaty są w moich najbliższych planach czytelniczych, i faktycznie - nie da się zignorować uczucia deja vu towarzyszącego czytaniu (w tejże kolejności, gdyż film obejrzałam jako pierwszy, parę lat temu). Z wiki wiadomo też o jaką konkretnie opowieść Marqueza chodzi, wciąż mnie ciekawią wpływy Perraulta i Biblii. Zaobserwował ktoś może o jakie konkretnie wątki chodzi? Sama też postaram się zwrócić na to uwagę przy kolejnym oglądaniu filmu.

ocenił(a) film na 7
stranger_unk

Ależ gafa! Nie zarejestrowałam, że to jednak Perrault jest autorem klasycznej wersji Śpiącej królewny/piękności. Byłam przekonana, że to baśń Grimmów, ewentualnie Andersena. Mój błąd. Zostaje więc wyłapanie motywów związanych z Biblią ;-)

stranger_unk

Jak tylko trafiłem na ten film od razu wiedziałem, że to jest na podstawie "Śpiących piękności"... Ale oczywiście nikt nie wspomni o ty, że zaczerpnął pomysł od Japończyków ;], tak jak Leone skopiował kilka pomysłów od Kurosawy...

stranger_unk

Z tego, co widzę na temat tego filmu, wynika, że „na motywach” zostało ograniczone do minimum, by mówić o jakimkolwiek związku ze świetnym opowiadaniem sensei Kawabaty. Po wykastrowaniu z prawie wszystkiego opowiadania Yasunariego został tylko ten tytuł, sugerujący jakąś relację ze „Śpiącymi pięknościami”.
Postawiłbym nawet tezę, że potencjał dzieła Noblisty nie został w ogóle dostrzeżony (aczkolwiek nie uważam tego opowiadania za nadające się, bez utraty charakteru, do sfilmowania), a nawet jeśli, to i tak najważniejsza była podstawa, która miałaby przyciągnąć ludzi do kina. (Co ważne, dom śpiących piękności ma w sobie więcej z nietypowej noclegowni niż nietypowego domu publicznego).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones