PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=104413}

Święta góra

The Holy Mountain
7,7 13 971
ocen
7,7 10 1 13971
7,8 9
ocen krytyków
Święta góra
powrót do forum filmu Święta góra
ocenił(a) film na 10
xxmadzik

Podbijam. Desperacko szukam podobnych filmów już od jakiegoś czasu i coraz bliżej mi do stwierdzenia, że NIE MA nic takiego jak Święta Góra. Nawet w twórczości samego Jodorowskiego.

Możemy się zastanowić przede wszystkim, pod jakim kątem szukamy podobieństwa w innych filmach do tego dzieła. Możemy wyszczególnić cztery cechy:

1. Surrealizm/Psychodela - tutaj przychodzą mi na myśl filmy z Las Vegas Parano na czele, które oddają uczucie bycia pod wpływem psychodelików. Jednak nie jest to zupełnie to samo.

2. Kontrkultura hipisowska - film Jodorowskiego jest zanurzeniem się w nietrzeźwym umyśle dziecka kwiatów, dlatego tu możemy wyszczególnić wszystkie filmy z tego okresu, np. Psych-Out albo The Trip albo filmy nawiązujące do kontrkultury.

3. Awangarda - Film reprezentuje pewien eksperymentalizm w kinie, jest to poza tym bardzo szerokie pojęcie i moim zdaniem najmniej istotne w szukaniu podobnych tytułów. Od siebie mogę wskazać Psa Andaluzyjskiego, który jest i szokujący, i awangardowy, i leciutko psychodeliczny.

4. Estetyka - Święta Góra zachwyca przede wszystkim formą, czyli symetrią, kolorami oraz scenografiami. Kino symetrii które stało się ostatnio popularne z Wesem Andersonem na czele, brakuje mu jednak tej nutki psychodeliczności.

Jeżeli znacie coś, co kojarzy Wam się z tym filmem lub wydaje się podobne - podzielcie się tym. Ja nieustannie próbuję znaleźć taki tytuł i jak na razie poległem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones