PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=12137}

Żądło

The Sting
8,1 77 063
oceny
8,1 10 1 77063
7,9 29
ocen krytyków
Żądło
powrót do forum filmu Żądło

Przeglądając telewizyjną ofertę filmową na sobotni wieczór doszedłem do wniosku, ze najciekawszą propozycją będzie ”Żądło” emitowane na TVN7. Ze zdziwieniem potem doczytałem, że film został nagrodzony aż siednioma Oscarami. Swoją drogą te bardziej niszowe stacje (TVN7, TV4, TVP Kultura) częściej puszczają warte obejrzenia filmy niż Polsat raczący widzów chłamem ze Steven Seagalem i powtórkami X-Menów, Nożownika, Terminatora 3 i Obcego kontra Predatora.
Wracając do tematu ”Żądło” to świetny film przenoszący widza w klimat lat 30-tych. Tak jak inne filmy kręcone w latach 70-tych nie został zrobiony ”na siłę”. Lekki i zarazem niebanalny. Intryga, w którą został wrobiony lonnegan była rewelacyjna. Doszedłem do wniosku, że Juliusz Machulski kręcąc Vabank i Vabank 2 w dużej mierze inspirował się Żądłem.
9/10

galladorn

To się nazywa umiejętność dobrego wyboru:)
wydaje mi się że poruszyłeś bardzo ciekawy temat dotyczący filmów które mają do zaoferowania poszczególne stacje telewizyjne. Faktycznie jest tak że te kanały które są ogólnie dostępne powiedzmy sobie szczerze nie rozpieszczają wymagającego widza swoimi propozycjami.....Dlaczego ze zdziwieniem ?? czyżby film nie był tego wart??:)
Osobiście "Żądło" obejrzałem po raz 3 i muszę przyznać że nie jest ono filmem którego można oglądać częściej niż raz na parę lat....
Wrażenia towarzyszące podczas pierwszego seansu z tym filmem są świetne jednak później gdy wiemy co się stanie nie ogląda sie już filmu z takim zaangażowaniem jak za pierwszym razem...
Śmiało mogę powiedzieć że film ten jest arcydziełem- nie ma żadnych słabych punktów jest rewelacyjny od początku do końca a ostatnia scena to mistrzostwo...... dodając do tego grę aktorską Paul'a Newman'a i Robert'a Redford'a oraz muzykę mamy przepis na genialny film:)

ocenił(a) film na 9
klejstos31

"Dlaczego ze zdziwieniem ?? czyżby film nie był tego wart??:)"
Zdziwiłem się zanim obejrzałem ten film. Nie dlatego, że nie był tego wart tylko dlatego, że ledwo co o nim słyszałem. Przeglądając poszczególne filmy na filmwebie układam sobie w głowie co warto obejrzeć. Wielu filmów nie widziałem ale orientuję się mniej więcej o czym są. Okazuje się jednak, że mam jeszcze spore luki. Jest wiele wartościowych pozycji, o których istnieniu nie mam pojęcia.
"muszę przyznać że nie jest ono filmem którego można oglądać częściej niż raz na parę lat...."
Masz rację Klejstosie, film jest rewelacyjny ale nie zamierzam do niego wracać w najbliższym czasie. Za kilka lat może i owszem. Wtedy zapewnę spojrzę na niego z innej perspektywy.

galladorn

W sumie się nie dziwię bo teraz pośród całej tej nagonki na efekciarskie filmy nie ma miejsca dla prawdziwej klasyki.... a szkoda..... takie filmy jak "Żądło" powinny być emitowane równie często jak te nowe produkcje aby dzisiejsza młodzież miała pojęcie o fundamentach światowej kinematografii....

ocenił(a) film na 9
klejstos31

Dzisiejsza młodzież musi chcieć poznać klasykę żeby po nią sięgnąć. Do tego pomocny jest dobry kontakt z rodzicami, żeby mogli podsunąć coś dobrego,co widzieli wcześniej. A TVN7 trzyma poziom. Dzisiaj o 20.00 będzie "Frantic" Romana Polańskiego. Nie oglądałem jeszcze tego filmu i chcę to nadrobić.

galladorn

otóż to bo przecież kto jak nie rodzice starają się kształtować pierwsze pasje i zainteresowania swoich dzieci....
faktycznie tvn7 już ok kilku ładnych tygodni serwuje klasowe filmy.....

ocenił(a) film na 9
klejstos31

Dziś będzie "Ucieczka z Alcatraz". Już mi się zaostrza apetyt na ten film.

galladorn

jeszcze nie miałem okazji oglądać tego filmu ale od dawna chciałem go zobaczyć.....
szacunek dla tvn7 za umożliwienie mi tego:)
spodziewam się mocnej 8.....

ocenił(a) film na 9
klejstos31

No ja właśnie oceniłem na mocną ósemkę. Ale widzę, że Tobie podobało się trochę mniej niż zakładaleś.

galladorn

liczyłem że film będzie bardziej dynamiczny i zaskakujący jednak i tak uważam że był dobry:)

galladorn

myślę że to o czym wspomniałeś spowodowane jest tym, że często ambitne filmy wydają się niezrozumiałe dla przeciętnego widza, przez co stają się zwyczajnie nudne. i nie twierdzę tutaj, że sama jest niewiadomo jak ponadprzeciętna. zdarza mi się obejrzeć klasyczny film, którego nie do końca rozumiem, ale który zmusza trochę do myślenia (chociaż oprócz wspomnianych klasyków, polecam w tej kwestii polskie kino ostatniego roku) . sięgam wtedy do internetu i szukam wypowiedzi ludzi, którzy lepiej się na tym znają

ocenił(a) film na 9
krroszka

Masz rację. Mi również zdarza się obejrzeć klasyki, których nie do końca rozumiem (np. Rashomon) lub takie przy których się męczę (Obywatel Kane).
Jeśli chodzi o polskie nowsze filmy to najbardziej przypadł mi do gustu "Dom zły". Podobał mi się również "Rewers", "Tatarak", "Wojna polsko-ruska" i "Galerianki". Mogłabyś mi coś ewentualnie polecić?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones