PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=12112}
6,8 483
oceny
6,8 10 1 483
Żelazną ręką
powrót do forum filmu Żelazną ręką

Niestety strasznie mnie gryzło w oczy i w uszy...
- Szlachta nie podgolona, a fryzury wręcz z lat 80. Kryszak to już w ogóle zaczes do tyłu na żel
chyba. Samuel Zborowski z długimi włosami to kpina. W rzeczywistości miał brodę i był
podgolony oczywiście.
- Dialogi i mowa szlachty prawie jak ze współczesnych czasów.
- Gafy typu "napij się wódki". W tamtych czasach to mógł się napić co najwyżej horyłki albo
gorzałki ale wódki to on by się nie napił...
- Oglądając film można dojść do wniosku, że szlachta walczyła głównie na pięści jak chamy i
sztylety jak skrytobójcy jacyś a nie na szable.
Takie rzeczy nie powinny powstawać po Potopie, a jak się kręci o intrygach w RON to pokazał
serial Czarne Chmury.

Tyrq

Żeby wszystkie produkcje historyczne miały tylko takie błędy to byłoby bardzo dobrze:)

Tyrq

A czytałeś może "Kanclerza" Safjana, na podstawie której kręcono film? Bo tam język powieści też jest dość uwspółcześniony, taki reporterski, i możliwe, że intencją reżysera było dostosowanie się do uwspółcześniającej poetyki Safjana. Myślę, że to dlatego, że Safjan chciał przede wszystkim opowiedzieć o mechanizmach władzy i polityki, a tło historyczne było dla niego mniej ważne.
Co do wódki - nie jestem pewna czy, masz rację:) Bruckner podaje w swoim "Słowniku etymologicznym", że to słowo jest kalką łacińskiego aqua vitae (por. okowita) i już z polskiego przeszło na Ruś. Zważywszy, że językiem łacińskim posługiwała się przede wszystkim szlachta do XVII w., to jakoś w tych okolicach kalka musiała powstać. Mnie "rotmistrzu, napij się wódki" aż tak nie zraziło, a w każdym razie nie poczytałam tego za gafę:) Horyłek i innych gorzałek używają przeważnie różni Sapkowscy, Komudowie i Wollni, którzy trochę "przestylizowują" staropolszczyznę, chcąc pewnie jak najbardziej wczuć czytelnika w klimat.
Co do Zborowskiego i jego portretu, to chyba u Rymkiewicza czytałam, że jedyny zachowany portret, który pewnie masz na myśli, ten z łysiną i brodą, nie jest całkiem pewny. W tym sensie, że nie jest jasne, czy to na pewno portret Samuela Zborowskiego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones