PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=562632}
4,1 75 359
ocen
4,1 10 1 75359
2,4 8
ocen krytyków
1920 Bitwa Warszawska
powrót do forum filmu 1920 Bitwa Warszawska

Pan Jerzy nakręcił kiedyś kilka (jeden,dwa) dobych filmów i po latach jest zjazd z góry bez sanek, w dodatku po nierównościach. "1920" to film zrobiony na siłę, chyba głównie po to by zrobić kasę na zapatrzonych w siebie patriotach, którzy są w stanie kupić każdy badziew byle łaskotał ich ego. Polacy nie potrafią robić filmów historycznych (są wyjątki). Patos (strzały z karabinu w slow motion?), nieudany dowcip (wątki z Bończakiem), fatalna obsada (Urbańska i Szyc to nie są aktorzy, to są ludzie udający, że grają), zapakowane w lśniący celofan gówienko, które śmierdzi coraz bardziej (w miarę jak film się rozkręca). Filtr kamery (?) jest tragiczny, wygląda to jak teledysk albo odcinek taniego serialu. Film miał być nakręcony w stylu międzywojennego kina romantycznego, ale wyszło coś na miarę współczesnego serialu z TVN. Nic ciekawego, nic nowego, zaskakującego, jest tylko to co przeciętny widz (niewymagający) chciałby ujrzeć na ekranie. Zmarnowany budżet, fatalna obsada, jak zwykle patos bierze górę nad powagą i z ciekawego filmu robi się masturbacja dla fanatycznych patriotów. Ba, sądzę, że nawet nacjonalista nie kupi tego "dzieła". Jedynym plusem jest Domagarow, który grał tak, jakby tego filmu nie traktował poważnie. To jest film pocztówka, bez pomysłu, schematyczny, niczym widok Paryża z przymusową wieżą Eiffela w tle. Bo na nic innego nie stać. 1/10 bo to nie jest słaby film, to nieporozumienie.

ocenił(a) film na 4
witek6

dokladnie tak jak ci wszyscy wielcy ..... kiedyś .... rezyserzy i aktorzy

ocenił(a) film na 3
witek6

Film koszmarny, ale nie widzę związku z patriotami.

bezsensacji

No niestety fatalny

ocenił(a) film na 10
witek6

W moim przekonaniu należy w Polsce przywrócić powszechny, obowiązkowy pobór do wojska. Każdy 18 letni mężczyzna powinien obowiązkowo służyć w wojsku przez dwa lata. Prawo o ubieganie się o przyjęcie na studia wyższe powinni mieć tylko wtedy mężczyźni gdy odbyli powszechna służbę wojskową. Mężczyźni nie powinni mieć prawa do posiadania paszportów zanim nie odbyliby powszechnej i obowiązkowej służby wojskowej. Mężczyzna dopiero po uregulowaniu obowiązku obrony ojczyzny powinien mieć prawo do ubiegania się o paszport i wyjazdu z kraju. Prawo do posiadania paszportu powinny mieć jednak tylko kobiety. Mężczyzna powinien mieć prawo posiadania paszportu i wyjazdu z kraju w wieku 21 lat. Uchylanie się od poboru i odmowa odbycia służby wojskowej powinna być karana od 10 do 15 lat pozbawienia wolności.

ocenił(a) film na 1
Alprazolamum

Na szczęście żyjemy w wolnym kraju i póki co nikt nikogo nie zmusza do odbywania służby wojskowej, która jest łamaniem kręgosłupa i ustawianiem go przez system by zrobić z człowieka maszynę z karabinem, bez mózgu. " Mężczyźni nie powinni mieć prawa do posiadania paszportów zanim nie odbyliby powszechnej i obowiązkowej służby wojskowej". No to nie jest Korea Północna, ale Polska. Poza tym dzisiaj nie trzeba paszportu by wyjechać z Polski. Chyba, że dowody osobiste też chcesz wydawać wedle uznania władz.

ocenił(a) film na 2
witek6

Obowiązkowa służba wojskowa ma wiele zalet. Uczy człowieka dyscypliny oraz polepsza jego kondycje fizyczną ale i psychiczną. A co do ustawiania przez system to równie dobrze można na tej podstawie zlikwidować szkole. W końcu ona też jest obowiązkowa.

Oenz

Jasne, bo szkoła uczy bezwarunkowego wykonywania rozkazów i zabijania...
A tak btw, byłeś w wojsku?

ocenił(a) film na 2
bazant57

Dyscyplina jest ludziom potrzebna by utrzymać porządek w społeczeństwie.
I nie uczy się ich zabijania tylko obrony oraz umiejętności przetrwania w trudnych sytuacjach.
I co to ma do rzeczy czy byłem w wojsku?

Oenz

Nikt tak dobrze nie poinstruuje mieszkańców Konga n/t postępowania w czasie upałów, jak Eskimos... Podstawą szkolenia wojskowego jest odhumanizowanie ewentualnego przeciwnika. Nie bez powodu strzela się do figur bojowych - sylwetek ludzi. Potem strzela się do przewracających się tarcz w kształcie stojących lub klęczących ludzi. Żołnierz nie ma myśleć o człowieku, który jest we wrogim mundurze. Mylisz harcerstwo z wojskiem.
A dyscyplina w społeczeństwie to cecha cecha autorytaryzmów, bo to egzekwowanie woli rządzących. W demokracjach motywacja społeczeństwa jest odmienna.

ocenił(a) film na 2
bazant57

Co ma eskimos do mieszkańców Konga?
Zupełnie nie rozumiem twojego przykładu xD
W wojsku człowiek jest nauczany przez swoich rodaków jak sobie radzić w trudnych warunkach, a nie przez instruktorów z Grenlandii xD
Myślę, że w Kongo jest podobnie.
Co do od humanizacji to w czym problem? Sugerujesz, ze jeśli nadeszłaby wojna i ktoś zaatakował nasz kraj nasi żołnierze powinni mieć moralne rozterki które dały by przewagę naszym wrogą?
Czy ty miałbyś czas się wahać gdyby twoją rodzinę zaatakował seryjny morderca?
W demokracji ludzie nie muszą przestrzegać prawa?

Oenz

badam pam pssss...

Oenz

Ten drugi akapit był skierowany do Ciebie.
Jeśli chcesz to sam się zgłoś, a innych zostaw w spokoju. Co do edukacji to masz tu rację i państwową edukację należałoby zlikwidować, bo pożytku z niej specjalnego nie ma.

ocenił(a) film na 2
Ertix_Poke

O matko nie wierze, że ktoś mi odpowiedział na dawny post po latach i do tego jakiś libek xD
Od tamtego czasu trochę mi się poglądy zmieniły, bo za poborem już nie jestem. A co edukacji to dzięki niej umiesz pisać typie.

Alprazolamum

ładnie jesteś popier*olony... (a chooj, możecie blokować ten wpis... inne słowa tutaj nie pasowały)

Alprazolamum

A dlaczego tylko mężczyźni? Kobiety nagle nie są już patriotkami i obywatelkami? Dlaczego mężczyźni mają cierpieć przez Twoje chore fantazje?

Dyscypliny można uczyć na wiele innych sposobów, z tym że dzisiaj to kobiety jej bardziej potrzebują, bo strasznie roszczeniowe się zrobiły. Tu się jeszcze mogę pod tym podpisać.

witek6

Ładnie napisane, nie przeczę, ale pleciesz o tym filmie, aż witki opadają. Zresztą nie tylko Ty, bo widzę, że większość uczestników forum w ten ton uderza.
Polacy potrafią robić filmy historyczne, tyle że nasi filmowcy nie mają aż tak dużego prywatnego budżetu co holyłud. Z tego względu muszą opierać się na funduszach państwowych, tj. PISF-u, a to oznacza, że klecą propagandówki na zlecenie akurat panującego obozu władzy. Stąd się biorą takie "Pokłosia" i tym podobne. A teraz jeśli chodzi o technikalia. Akurat mnie się strzały z karabinu w zwolnionym tempie bardzo podobały, ale wiadomo, rzecz gustu. Tyle tylko, że jestem prawie pewien, że gdyby reżyser tworząc "Potop" miał dostęp do dzisiejszych szybkostrzelnych kamer, też by z tego efektu skorzystał. W filmie jakiegoś pseudoreżysera młodego pokolenia "Miasto 44" był za to motyw pocisków latających w ten sposób, że układały się w serce (!). To dopiero jest dziecinada i kpina z bohaterów Powstania, nie mówiąc już o tym, że musiał wpleść w dramat tych młodych ludzi ich kopulację, żeby się ładnie pokazać na salonach jako postępowy. Dalej: wątek z Jerzym Bończakiem też był trafny i mnie przypadł do gustu; to taki element chwilowo rozluźniający u widza atmosferę wojennej beznadziei, który przecież był stosowany i u innych, przypomnę choćby szeregowca Hudsona z "Obcy decydujące starcie". Filtr kolorów był taki, jakiego sobie zapewne życzył Hoffman, to jest jego wizja i jednemu się może efekt podobać, innemu nie. Gdyby zrobił film na czarno-biało, albo z bardzo bladymi kolorami to zaraz znaleźliby się malkontenci uważający taki zabieg za tanie efekciarstwo dla mniej wymagających widzów.
Jest na Filmweb wyraźnie widoczna prawidłowość, że im więcej czasu, pieniędzy i energii twórca poświęcił swojemu wysokobudżetowemu filmowi, to się jego dzieła gnoi. Natomiast gdy mowa jest o twórcy, którego filmy sprowadzają się do "niech sobie widz sam to zinterpretuje", to już jest "kultowy", "głęboki", no i "niszowy" (nie dziwię się).

ocenił(a) film na 1
JackHolborn

"musiał wpleść w dramat tych młodych ludzi ich kopulację". A Ty dalej naiwnie wierzysz, że życie przed wojną ograniczało się do śpiewania piosenek patriotycznych i umierania za Polske? Młodzi ludzie tez się kochali i uprawiali seks. Również w czasie powstania. To nie były postaci z brązu, ale ludzie z krwi i kości.

ocenił(a) film na 1
JackHolborn

Poza tym Twoje wypociny świadczą o jakiejś obsesyjnej manii prześladowczej. "Filmy na zlecenie". Co Ty bredzisz? Kolejny psychopata doszukujący się wszędzie spisku i polityki? Chyba pomyliłeś portale. To nie jest prawicowy portal filmowy, ale portal dla miłośników filmu, bez pier***ia o polityce i oszołomskich tekstów rodem z prawicowych szmatławców. Może jak to zrozumiesz to zaczniesz pisać normalne teksty i obiektywnie oceniać filmy bo tego nie umiesz.

ocenił(a) film na 1
JackHolborn

Tu w ogóle nie chodzi o politykę, film jest po prostu słaby pod prawie każdym względem. Nie ma znaczenia czy reżyserem jest osoba o poglądach nacjonalistycznych czy komunistycznych. To kwestia drugorzędna. "Pokłosie" to nie był filmy wybitny, ale z zupełnie innej półki niż straszydło "1920".

witek6

Owszem, młodzi ludzie też się kochali i uprawiali seks; gdyby było inaczej, nas tutaj piszących by nie było. Ale w "Czterech pancernych", czy "Zakazanych piosenkach" jakoś nie wciskano na siłę gry wstępnej. Masz stępioną wrażliwość przez tę współczesną kinematografię. Nie dziwota, skoro miłość się teraz w filmach "uprawia", niczym kartofle za stodołą - a nie odczuwa.

ocenił(a) film na 2
witek6

Przepraszam bardzo ale ja jestem nacjonalistą, a mimo to nie mam problemu by uznać ten film za kompletny szajs. Wręcz przeciwnie. Jestem oburzony, że ważne wydarzenie w historii Polski zostało ukazane w tak kiepski sposób.

witek6

Totalny to x cirbie czerwony cwel

ocenił(a) film na 1
jakub_h

Pomyliłeś chyba forum. Jeśli nie umiesz obiektywnie oceniasz filmów i wyzywasz ludzi dlatego, że nie podobał im się jakiś film to sądzę, że nie powinieneś się tutaj udzielać. Nie mam zamiaru nawet przejmować się takim prostackim językiem. Dorośnij emocjonalnie i kulturowo. "Czerwony cwel". Co to ma w ogóle znaczyć? Sugerowanie poglądów politycznych na podstawie tego, żę się komuś nie podoba szmirowaty film? Zwłaszcza, że chodzi o wykonanie a nie o to, co ten film porusza. Wróc do szkoły chłopcze.

ocenił(a) film na 1
jakub_h

Z ciekawości wszedłem an Twój profil. Nie ma to jak oceniać filmy przez pryzmat poglądów politycznych xD "Ida" 1/10, "Pokłosie" 1/10 tylko dlatego, że w Radio Maryja mówili, że to zły film albo na prawicowym portalu ktoś tak napisał <3 Żal nawet komentować taką postawe.....dorośnij albo naucz się obiektywnie oceniać film.

ocenił(a) film na 1
witek6

Film był emitowany dzisiaj na TVP1. Próbując go obejrzeć, dwukrotnie mi się przysnęło - niestety jest to produkcja, którą ciężko się ogląda.

ocenił(a) film na 1
Bujdka1992

O bitwie warszawskiej można było nakręcić naprawdę ciekawy film. Niestety Hoffman wolał nakręcić tandetny, kiczowaty obraz pełen uproszczeń, stereotypów film, w dodatku nudny.

ocenił(a) film na 5
witek6

Nie zgodzę się. Film bardzo nierówny. Druga połowa dużo lepsza. Moim zdaniem warto obejrzeć, ze względu na możliwość zapoznania się z realiami tamtych czasów. Drugą połowę filmu przyjemnie się oglądało. Na pierwszej połowie faktycznie nie wiedzieliśmy, czy śmiać się, czy płakać.

ocenił(a) film na 1
Micros

Tak, ale to, co mnie najbardziej irytowało to efekty specjalne rodem z teledysków i pastelowe kolory oraz rola Bończaka.

witek6

Dopiero teraz zobaczyłam ten film do końca. Zainteresowało mnie, skąd jest piosenka "Śpiewka 1920”, która została wykorzystana na akademii szkolnej.
Napiszę krótko.Film nie jest taki zły,można go zobaczyć, jednak ma wiele mankamentów.Po pierwsze, chaotyczna narracja zwłaszcza w pierwszej części filmu i przeskoki akcji (tańce i wojna), po drugie za dużo patetycznych scen (np.efektowne padania B.Szyca, które są bez sensu). Wreszcie niestety aktorstwo. Natasza Urbańska i Borys Szyc nie przekonali mnie.Słabo też wypadł Daniel Olbrychski,Bogusław Linda, Michał Żebrowski i myślę, że po części jest to kiepska reżyserka razem ze scenariuszem.Po prostu wiele scen nie wyszło i już.
Jasne strony filmu - Adam Ferency jako czekista Bukowski, Jerzy Bończak jako kapitan Kostrzewa, Olga Kabo jako Sofia Nikołajewna oraz Aleksander Domogarow (z zastrzeżeniem, zbyt mało go w tym filmie,a ja do tego gościa mam dalej słabość). Jest też w tym filmie humor (Szyc który mówi, że ma poglądy postępowe) i naprawdę szkoda straconej szansy. Co do muzyki i piosenki, to P.Natasza Urbańska nie śpiewa jej rewelacyjnie, dziewczyny na szkolnych akademiach śpiewają ją lepiej.I tu też szkoda, bo bardzo dobry tekst napisał P.Jacek Cygan.

witek6

I tak lepsze to niż te amerykańskie badziewia którymi masy są karmione. Cudze chwalicie, a swego nie znacie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones