PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=2}

Adwokat diabła

The Devil's Advocate
7,9 440 417
ocen
7,9 10 1 440417
6,7 32
oceny krytyków
Adwokat diabła
powrót do forum filmu Adwokat diabła

7/10

użytkownik usunięty

Ten film ma tylko dwie wady:
1. Przez niego boję się wszystkich ludzi, którzy nie mrugają;
2. Strasznie, ale to strasznie "najeżdża" na seks, jakby było to coś iście diabelskiego.

Poza tym bomba.

ocenił(a) film na 8

Odrazu wiedzialem, ze jestes kobieta (dziewczyna). Wiec. Szatan moze sie kojarzyc z zastepem upadlych naloznic w niekonczacej sie orgii w piekle, wiec sex pasuje do Miltona.

użytkownik usunięty
Pagderic

Ale seks z żoną to nic złego... Scena końcowa - ok.

ocenił(a) film na 8

To o czym mowisz?

użytkownik usunięty
Pagderic

O wszystkich tych erotycznych podjazdach przed sceną końcową - oglądałeś film, więc chyba wiesz. Lody pod stołem i inne dziwactwa. No i właśnie o tym zbliżeniu bohatera z żonką, przecież to normalna sprawa, a została przedstawiona jednak od jakiejś nienormalnej strony.

Poza tym, jeśli seks jest przyjemny, to niby dlaczego miałby się nie kojarzyć z Niebem, ale z Piekłem i Szatanem już tak? To mnie właśnie zirytowało.

ocenił(a) film na 8

"i właśnie o tym zbliżeniu bohatera z żonką, przecież to normalna sprawa, a została przedstawiona jednak od jakiejś nienormalnej strony. "

Kiedy Kevin kochal sie ze swoja zona, mial zwidy, ze kocha sie z jego "przybrana siostra", a mino tego nie przerwal, ba - podobalo mu sie (i tu jest zawarta zdrada, z ktorej umyslnie czerpal przyjenosc (mozna uznac, ze Milton ukartowal ta zmiane jego malzonki w ruda kobiete, i Lomax dal sie skusic, w wyniku czego grzeszyl - co jest bonusem dla diabla w walce o dusze Kevina :-P)).

Lod pod stolem - wielu bogatych mezczyzn (jak Milton) kozysta z uslug prostytutek ("i inne dziwactwa" - jakie?).

"Poza tym, jeśli seks jest przyjemny, to niby dlaczego miałby się nie kojarzyć z Niebem, ale z Piekłem i Szatanem już tak?"

Bo jesli smiejesz sie szyderczo jak Milton, kiedy mloda dziewczyna schodzi pod stol, w jego wieku, to nie moze wygladac jak stosunek, ktory kojarzy sie z cieplem i wzajemnym szacunkiem (tak jak jest to w wersji "niebianskiej" :-]).

użytkownik usunięty
Pagderic

No tak, dobrze. Masz rację. Może troszkę się zagalopowałam. Ale zdania raczej nie zmienię, bo choć wszystkie te elementy tworzą spójną całość, to Diabeł kusił naszego słynnego adwokacika jedynie poprzez właśnie ten seks. I dla mnie, osobiście, to trochę nie halo; powiesz, że musiał kusić właśnie tą drogą, bo to przecież na seksie z "przybraną siostrą" bohatera mu zależało - i owszem, to jest bardzo trafne wytłumaczenie czy usprawiedliwienie, ale jak już na początku zauważyłeś, JESTEM KOBIETĄ, i nie wierzę w taką bezpośredniość. W 'Adwokacie Diabła' nie podoba mi się to, że zostało pominiętych kilka (moim zdaniem - Twoim pewnie nie) ważnych czynników, dzięki którym scena łóżkowa nie byłaby taka surowa. To przecież nie zdrada jest zła czy diabelska, ale samo pragnienie kogoś mocniej niż własnej żony - w filmie słabo to podkreślili, może dopiero pod koniec, kiedy Mary Ann była już naprawdę wyczerpana.

Myślę, że się dogadaliśmy - o czym tu więcej pisać, kiedy wszystko wyjaśnione? Nie ma sensu udowadniać sobie wzajemnie swoich racji - Ty uważasz tak, ja tak. Gdybyś jednak chciał to oczywiście odpowiedz.

ocenił(a) film na 8

Mozna powiedziec, ze doszlismy do porozumienia. :P

P.S.

Widzialem filmy, ktore chcesz obejrzec - wiekszosc jest b. dobra, lub jeszcze lepsza jak np. 12 malp, American Beauty, Gangi Nowego Jorku, 12 Gniewnych Ludzi, Seven, Tam Gdzie Rosna Poziomki etc. Milego ogladania :-P

użytkownik usunięty
Pagderic

Dzięki. Interesuję się filmem od niedawna, więc mam dużo do nadrobienia... Dziś na TVN 7 Scarface :P

ocenił(a) film na 8

To jedna ze slabszych pozycji, nie trawie Ala w tym filmie :P A moze tylko jego akcentu.

ocenił(a) film na 10
Pagderic

jeśli można dodać i nie tylko prosty tutek ,ponieważ zielony jest jednym w elementów Diabelskiej układanki,a nie jedna wręcz nie druga nie pogardzi gdy go wiele możliwości u normalnych dziewczyn może być wiele.

ocenił(a) film na 8
Blackbb4

Składnia - ndst.

Napisz jeszcze raz.

ocenił(a) film na 10
Pagderic

wypowiedzenie: -ndst
Wypowiedzenie- ogół wszystkiego , co mówimy, by przekazać jakąś informację

ocenił(a) film na 8
Blackbb4

Jesteś tępy, nawet nie będe dyskutował.

ocenił(a) film na 10
Pagderic

z dużej litery Tępaka bez kultury przecinek wygięło na własnej ortografii kropka Bez dyskusji.Koniec

ocenił(a) film na 10
Pagderic

Takiś tępy ,boś nie p ostrzył.

ocenił(a) film na 10
Pagderic

języka,na Operę się nie patrzy ,tylko się jej słucha.

ocenił(a) film na 10
Pagderic

Jak diabelska,czytać ze zrozumieniem .

użytkownik usunięty

Niestety, nie mogę się zgodzic, ten film ma całą gamę wad. Jest strasznie kiczowaty, głupawy i do bólu przewidywalny. Dałam 2/10 jedynie za Ala Pacino.

użytkownik usunięty

Czy ja wiem, według mnie to takie pozycje jak 'Skazani na Shawshank', 'Pianista' czy 'Zielona Mila' są przewidywalne (celowo wybrałam coś z Twojej biblioteki). Nie mam pojęcia, co tak głupawego i kiczowatego zdołałaś zauważyć w tym filmie(?), możesz to potraktować jak pytanie i zachętę do dalszej dyskusji, a jeśli nie to po prostu pozdrawiam.

użytkownik usunięty

Masz racje 'Skazani na Shawshank' też byli do bólu przewidywalni (inne filmy wymienione przez Ciebie poniekąd również), ale te filmy mnie wzruszyły. Może po prostu lubię ckliwe historyjki :).Nie chcę się kłócić, ale moim zdaniem w 'Adwokacie diabła' wszystko było strasznie przesadzone: demony, Al, Keanu, poruszające się rzeźby, płomienie trawiące Ala na końcu, cała historia.

użytkownik usunięty

Też oceniłam te CKLIWE HISTORYJKI dość wysoko, bo choć przewidywalne to jednak coś w sobie mają. Chodziło mi jedynie o to, że 'Adwokat' aż taki przewidywalny to nie jest... Trzeba po prostu lubić tego typu klimaty, dla mnie na przykład 'Czarny Łabędź' był nie do zniesienia, a przy drugim podejściu uległam, z 'Adwokatem' było dokładnie tak samo.

No sorry, ale jak przewidziałeś, że on ucieknie bo przez tyle lat wykłuwał dziurę w ścianie (mówię o pierwszym obejrzeniu filmu) - to ci gratuluję - zagraj w totka. Nic w tym filmie nie wskazywało na to że koleś będzie tym młoteczkiem drążył tunel.

ocenił(a) film na 9

4w5 to eneagram? taki jak mój, <high five!> :D
poza tym nie zgadzam się całkowicie z Twoją seksualną tezą :)

użytkownik usunięty
skttrbrain

Si, si... Moja seksualność i moralność są dość specyficzne, może nawet trochę przewrażliwione - pewnie stąd ta teza. Zresztą jesteś facetem, to wiele usprawiedliwia! ;)

ocenił(a) film na 9

Ale płeć tutaj nie ma znaczenia w postrzeganiu tego, tak mi się wydaje.
Seks w retoryce religijnej często przedstawiany jest jako coś złego, niebezpiecznego, diabelskiego. Pokusa, lubieżność, jakieś mniej standardowe zachowania seksualne czy nawet tylko silna namiętność są stereotypowo klasyfikowane jako nieczyste. A w filmie nie ma w ogóle 'zwykłego' seksu, każde zbliżenie czy jakiś erotyczny kontekst jest niestandardowy, 'brudny', a więc i szatański. Więc nie jest to 'najeżdżanie' na seks w ogóle, jest raczej wykorzystanie 'brudnej' seksualności, żeby wyeksponować diabelskie cechy Pacino.

użytkownik usunięty
skttrbrain

No właśnie - pokazują tylko "brudną seksualność", jak to trafnie określiłeś - wszystko jasne.

ocenił(a) film na 9

czysta nie pasuje po prostu do koncepcji filmu :)

użytkownik usunięty
skttrbrain

Ale żeby coś było brudne najpierw musi być czyste...

ocenił(a) film na 9

no ale nikt w filmie nie mówi, że seks jest tylko ten zły i grzeszny. Po prostu do zbudowania postaci Pacino wykorzystano także seksualność, a że grał on Szatana, to jest ona lubieżna, odważna i kontrowersyjna. Trudno wymagać, upraszczając, że diabeł będzie się bzykał przy zgaszonym świetle.

już w ogóle abstrahując od tego, czy naprawdę rzeczy pokazane w filmie są tak diabelskie. Ale to kwestia własnych przekonań, dla jednych oral pod stołem albo dwie całujące się babki w łóżku są niczym kontrowersyjnym, a dla innych czymś złym i nieakceptowalnym.

użytkownik usunięty
skttrbrain

Ale o co Ci chodzi? Ja nie wspominałam o żadnym świetle czy czymś z tych rzeczy, a jedynie o tym, że film pokazuje seks tylko od tej brzydkiej strony, i że mnie się to ani trochę nie podoba.

ocenił(a) film na 9

a jaki byłby sens pokazywania seksu w 'dobrym' świetle w tym filmie? Żaden przecież.

użytkownik usunięty
skttrbrain

Czyżby?

ocenił(a) film na 9

no to oświeć mnie :) bo na razie to widzę, że bulwersujesz się tak trochę pro forma, wg przekonań, a nie odnosisz się do filmu i tego, dlaczego coś było pokazane tak, a nie inaczej.

użytkownik usunięty
skttrbrain

Ale ja przecież 3 dni temu się rozpisałam na ten temat, cofnij sobie do góry i przeczytaj. Przecież nie chcę się kłócić - ocena filmu powinna być przede wszystkim subiektywna, tak myślę.

ocenił(a) film na 9
skttrbrain

"Trudno wymagać, upraszczając, że diabeł będzie się bzykał przy zgaszonym świetle."
No raczej nie. Traci sporo jako władca ciała, świata i mamony.

ocenił(a) film na 7

"diabeł żyje i kocha seks".. to tylko jedno z przesłań tego filmu,które zostało nam dosadnie(brutalnie) przedstawione. Inne-moim zdaniem-ważniejsze, jest w zdaniu szatana: "Próżność-mój ulubiony grzech" . To jest największa bolączka człowieka-"drzwi otwarte" dla szatana do naszego wnętrza. Mamy przecież wolną wolę,lecz ona... "..jest jak dziwka"...

użytkownik usunięty
paszkwilec

nie mamy wolnej woli. 2 opcje do wyboru to sytuacja przymusowa. dualizm to sytuacja przymusowa.
"wolna" wola człowieka podlega prawom statystyki i innym prawom, a jesli chcesz negować ten fakt to zwróc przynajmniej uwagę na olbrzymią ilosc czynników zewnętrznych, które kształtują osobowosc, która potem dokonuje wyborów.
wybierać oczywiscie możemy, a co jesli nam sie nie podoba paleta kolorów i chcielibysmy cos bez ciągłych konfliktów dobro-zło, ciągłych bolączek po obu tych stronach? ano tutaj mocy nie mamy, choć niektórym może się udaje w takie miejsce dojsc.
bardzo fajnie, że w filmie idealnie uwypuklili demoniczny charakter pozornie niewinnych zachowań ludzkich. te przeobrażenia demoniczne to jedna z najbardziej przerażających rzeczy jakie widuję w filmach. wybija z typowego postrzegania, i nakazuje ujawnić moim zdaniem prawdziwy charakter zachowania, które wydaje się nam niepozorne.

ocenił(a) film na 8

"cos bez ciągłych konfliktów dobro-zło"

Ogarnij się, taka jest rzeczywistość. Możesz się oczywiście zżymać z tego, że masz 2 ręce, 2 nogi, głowę, żołądek, serce, ale to może tylko prowadzić do depresji i nihilizmu. Totalnie cała rzeczywistość jest w sferze "dobro-zło". Możemy się z tych nie zgadzać do ostatnich naszych dni, albo przyjąć rzeczywistość jaką jest.
Konkludując: mamy zdecydowanie wolną wolę. Być może wolałbyś jej nie mieć, ale wtedy nie byłbyś człowiekiem.
Co z tego, że są różne czynniki, które nas kształtują? Mamy sumienie, to ono jest naszym "pomocnikiem" w wyborze.

ocenił(a) film na 7

hmm podjazd typu 2laski w windzie w tym 1 to corka miltona?
wydaje mi sie to calkiem pasujace do szatana, swoja droga kuszenie do tego zonatego faceta do tej orgietki w sam raz pasuje do szatana
swoja droga czym ma kusic szatan? seks, pieniadze, uciechy i takie rzeczy, wydaje mi sie to logiczne
diabel nie kusi ludzi obrazem piekla ani cholera wie czym jeszcze przerazajacym
cala sztuczka polega na tym ze to co oferuje szatan jest atrakcyjne
niebardzo wiec rozumiem o co ci tak wogole chodzi
seks z zona jest ok, orgia z szatanem juz nie, to logiczne

użytkownik usunięty
El_Magiko

Twoje wnioski nijak mają się do mojej wypowiedzi, mogłeś sobie założyć nowy temat na takie stwierdzenia, to w ogóle nie ma nic wspólnego z moim wątkiem. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8

Pierwszy argument to raczej duży plus, pokaz tego, że film jest udanym dreszczowcem :>

ocenił(a) film na 10

i jak dla mnie bomba, moglabym nawet ocenic na 11, ale cos skala tutaj konczy sie na 10 ;]

ocenił(a) film na 10

Bo seks w tym filmie jest pokazany jako pokusa. A "diabelska siła tkwi w lędźwiach". Oprócz sławy i pieniędzy wabikiem na Lomaxa był również inny zakazany owoc - stosunek z inną kobietą niż jego żona. Ruda wpadła mu w oczy od razu, poza tym była bezczelną kokietką i flirciarą czyli całkowitym przeciwieństwem jego żony. Mężczyźni często lgną do czegoś czego nie mają w domu. Ukazanie seksu z własną żoną jako tego dobrego mijałoby się z celem, bo Kevin już wtedy miał w myślach inną kobietę, dlatego ten stosunek był tak, a nie inaczej pokazany. Poza tym, powiedzmy sobie to jasno i wyraźnie, bronią kobiet zazwyczaj, o ile nie zawsze jest uroda, lub, mówiąc bardziej dosadnie, lędźwie ; ) W ogóle, jak można nawet w jednej chwili pomyśleć, żeby zdradzić Theron?:D

ocenił(a) film na 7

Nie tyle najeżdża na seks, a na pożądanie bez niczego więcej. Dlatego główny bohater, mając w ramionach kobietę, którą pożądał, pyta o miłość, która, jest przeceniana według diabła. Jest to coś z Fausta, gdzie główny bohater nie czuł miłości, a fizyczny popęd.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones