PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31865}

Akira

7,8 31 564
oceny
7,8 10 1 31564
7,7 19
ocen krytyków
Akira
powrót do forum filmu Akira

A próbowałem, kompletnie nie wiem o co chodzi.

zeipap

W skrócie: o igranie z boską mocą.

ocenił(a) film na 9
zeipap

Obejrzyj jeszcze raz, po pierwszym obejrzeniu też za dużo nie oganiałem, po 2 rozumiałem znacznie więcej.

ocenił(a) film na 7
zeipap

chodzi o zachowanie równowagi :) Bóg nie może ingerować.

ocenił(a) film na 7
zeipap

Bo film jest zlepkiem scen. Polecam przeczytać mangę.

Atanamir

Daj spokój, film również jest dobry. Fabularnie trzeba było obciąć mangę, również polecam, ale zrobiono to umiejętnie. Oczywiście film wyewoluował do trudnego w odbiorze i to się raczej nie zmieni, coś w tym jest. Bolączką "Akiry" jest to, że to podstawowa pozycja animacji lat 80' i ludzie sięgają do niej na "spróbowanie z japońską kulturą", niestety tak to nie działa, bo wypadałoby trochę już o ojczyźnie Nihongo wiedzieć. Rozumiejąc sceny z małą trójką, rozumiesz film. "Dokoda Akira?", odpowiedzi, ludziki z rządu, to jest esencja. Niestety odbiór u laika to ludzie na motorze i jakiś mutant.

ocenił(a) film na 10
Cover

Ale te motory fajne są, mutant też niczego sobie :)

Pamiętam pierwszy kontakt z Akirą - połowa lat 90tych, po pisemkach typu Secret Service pałętają się pierwsze forpoczty mangi/anime w naszym kraju (pamięta ktoś Animegaido??), tytuł "Akira" pada tam często i gęsto. Pierwszy więc seans to vhs pożyczony z trudem od kolegi akurat przebywającego w Polsce na wakacjach - angielski dubbing, zero napisów, mój poziom angielskiego oscylujący w okolicach "This is a house, that is a tree"; odbiór całości więc na poziomie "fajne motory, fajny mutant" :) Potem Canal+ wyemitował u nas Akirę, jako że C+ było dobrobytem i nie u każdego był w zestawie stacji - ponownie więc trzeba było pokombinować i pożyczyć od kogoś nagraną z TV wersję. Dzieciakiem jeszcze byłem, więc właściwie dalej były to "motory i mutant". po latach - postanowienie przypomnienia, styczność z wersją angielski dub + polskie napisy. Miałem lat z 20 więc tym razem cała otoczka okazała się nieco bardziej zrozumiała, niektóre wątki nabrały sensu, doceniłem wątek polityczny przewijający się przez opowieść. Kilka minut temu skończyłem oglądać w kombinacji: japoński dubbing, angielskie napisy, 30letni widz. Niektóre sprawy typu sama Akira dopiero teraz zyskują znaczenie i sens w kontekście kulturowym i historycznym ze względu na obecną moją wiedzę.

Można powiedzieć że całe życie ten film mi towarzyszy i co kilka lat gdy go sobie odświeżam nabiera coraz więcej sensu dla mojego niejapońskiego mózgu :)

rozkminator

To własnie w japońskich anime zresztą w cełej kulturze japońskiej jest ciekawe, totalnie inne postrzegania świata

ocenił(a) film na 8
skyter

Dokładnie, w japońskich produkcjach zbyt niedojrzały widz może się łatwo pogubić. Niedopowiedzenia i wielowarstwowość fabularno-symboliczna to cechy charakterystyczne dla wybitnych dzieł z kraju kwitnącej wiśni.

użytkownik usunięty
zeipap

Spoko, nie każdy musi

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones