PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32142}

Andriej Rublow

Andrey Rublyov
8,0 8 667
ocen
8,0 10 1 8667
8,5 20
ocen krytyków
Andriej Rublow
powrót do forum filmu Andriej Rublow

Mam takie pytanie: Kaczmarski w swoim utworze "Rublow" powstałym z inspiracji filmem śpiewa

I wstały płomienie ze wszystkich stron naraz,
Ku niebu podniosły się dymu kolumny,
W drzwiach koński pysk widzę i uśmiech Tatara,
Co Księcia łbem dumnym
Za włosy potrząsa,
A Księciu krew spływa po wąsach.

Dziewczyna w krzyk straszny, więc on w śmiech wesoły
I szaty cerkiewne pod nogi jej ciska,
A ona je wdziewa, obraca się w koło
I łza już jej wyschła,
Więc tańczy w podzięce
Przy siodle, przy głowie książęcej.

Chodzi oczywiście o księcia, który się zemścił na architektach, otóż w filmie nie zauważyłem by go zabito a może mi coś umknęło?

ocenił(a) film na 10
Ragtime

Masz rację, książę przeżył. Kaczmarski inspirował się filmem Tarkowskiego, jednak niektore wątki przedstawił inaczej.

ocenił(a) film na 10
Ragtime

Powiem ci, że najpierw słyszałam piosenkę, później zaś widziałam film, trochę mnie rozczarowała nieścisłość, ale zdałam sobie sprawę, że zarówno jeden, jak i drugi to artyści, a sposób zapisu, to forma interpretacji.

ustinja

Kaczmarski to plebs a Tarkowski to awangarda. Taka jest zasadnicza różnica.

ocenił(a) film na 10
Salt_The_Fries

Jeśli plebs stać na takie perełki, jakimi nas obdarzył, to możemy się czuć, jak drobnomieszczanie. Ba! Mieszczanie dosyć posażni :)

ocenił(a) film na 10
Salt_The_Fries

Mógłbyś rozwinąć swą myśl?

Salt_The_Fries

Nie ma to jak nieuargumentowana opinia... Mógłbyś ją rozwinąć?

ustinja

Nie można obierać utworów Jacka Kaczmarskiego, jako interpretacji, on się jedynie inspirował i nadawał im nowe znaczenia, jak sam stwierdził w rozmowie z Krzysztofem Gajdą, "sztuka karmi się sztuką, a kultura - kulturą".

Sarah_Joann_Shy

I jeszcze jeden cytat z jego wypowiedzi dla potwierdzenia: "Poezja nie służy ułatwianiu życia ludziom.
Otwiera im oczy na pewne aspekty istnienia".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones