PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35341}

Błękitny anioł

Der Blaue Engel
7,6 5 233
oceny
7,6 10 1 5233
7,7 15
ocen krytyków
Błękitny anioł
powrót do forum filmu Błękitny anioł

Historia zabiła morał

ocenił(a) film na 10

Ten film jest często traktowany jako moralitet, w takim wypadku jest on raczej naiwny i rodem ze szkółki niedzielnej. Jednak jeśli wykorzystamy znajomość historii wychodzi nam genialna metafora tego co stało się z niemieckim spoleczeństwem. Po klęsce w 1918 i tych wszystkich hiperinflacjach, stare arystokratyczne rody musiały bawić się w prowadzenie pensjonatów, a profesorowie żebraniem i handlem. Po krótkiej stabilizacji, przyszedł wielki kryzys, a następnie jak wszyscy wiemy rządy Hitlera i wojna. Stare dobre mieszczaństwo, nie dość, że stało się nędzne to jeszcze sprowadzono je do roli błaznów w świecie bywalców pijalni, którzy rozpętają najgorszy koszmar w historii.

ocenił(a) film na 10
Wostock

Ewentualnie to jeszcze wyraz mieszczańskich lęków i frustracji. Ta scena gdy profesor jest klaunem ku uciesze pospólstwa i marynarzy (ważna postać w niemieckiej historii, ściśle związana z rewolucją), a jego koledzy, którzy protestują przeciw temu traktowaniu są uciszani. To z jednej strony wyraz frustracji wynikającej z ich deklasacji w Weimarze, a z drugiej strach przed widmem komunizmu, które ich poniży i zniszczy. Na dodatek scenerią tego wszystkiego jest symbol liberalizmu i ówczesnego wyzwolenia czyli kabaret, "niszczący" młodzież. Kierowani tymi obawami profesorowie i im podobni, będą głosować na NSDAP. Pewnie nieświadomie, ale ten film jest obrazem zbliżającego się nazizmu i wyrazem lęku przeciw zmianom, co zabawne wykorzystując przy tym sekwencje z naprawdę seksowna Marleną. Ja bym się pod tym podpisał.

ocenił(a) film na 10
Wostock

"Pewnie nieświadomie, ale ten film jest obrazem zbliżającego się nazizmu" Doczytałem trochę, od 1927 UFA należała do Alfreda Hugenberga, skrajnie prawicowego magnata medialnego. To jego imperium wypromowało Hitlera, a on sam był blisko związany z nazistami np. był członkiem NSDAP od 1931, a później ministrem w jego pierwszym gabinecie i dzięki niemu DNVP była w koalicji z Hitlerem. Ten film to jeden z elementów prawicowej kontrrewolucji, więc miałem rację z tym graniem na mieszczańskich lękach i frustracji.

ocenił(a) film na 7
Wostock

Elektryzująca interpretacja, choć paradoksalnie odbiera wielkość historii w jej oczywistej warstwie: dla mnie opowieść o upadku mężczyzny jest wystarczająco nowoczesna i przejmująca. W tym wymiarze "Błękitny Anioł" kojarzy mi się ze "Śmiercią w Wenecji, która wszak nie ma drugiego dna.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones