PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=676364}

Babadook

The Babadook
6,0 65 040
ocen
6,0 10 1 65040
7,2 30
ocen krytyków
Babadook
powrót do forum filmu Babadook

W swoim debiutanckim filmie, Jennifer Kent główny nacisk stawia na podróż w głąb ludzkiego umysłu, a eksperyment swój wykonuje na dwójce bohaterów, matce i 6-letnim synu, ukazując jak wspólne cierpienie i wypełnianie się lękami, zrodzonymi w przeszłości, może wpłynąć na rodzinne więzi i relacje.
Trauma małego chłopca zamkniętego w swoim świecie niepokoju, gdzie co rusz słychać i czuć strach czający się chociażby w szafie, odtrąconego przez własną matkę, z każdą następną koszmarną nocą, coraz bardziej odbija się na psychice rodzicielki.
Samuel staje się niebezpieczny, agresywny, jest zagrożeniem dla rówieśników. Amelia natomiast, nie potrafi sobie z tym zjawiskiem poradzić, nie ma pojęcia jak zapanować nad emocjami dziecka, gdyż sama ma poważne problemy ze swoją osobowością. Gdy w jej ręce wpada książka dla dzieci ''do poduszki'' o tajemniczym Babadook’u, upiornej i przerażającej postaci, ciśnienie krwi kobiety gwałtownie wzrasta, a umysł zaczyna ''siadać''. W każdej kolejnej scenie, Amelia będzie przypominać już tylko kogoś na skraju obłędu, kogoś ''lunatykującego'', pomiędzy psychozą, a rzeczywistością …
''Babadook'' nie jest klasycznym horrorem, a bardziej dramatem psychologicznym, bazującym na wytartych elementach gatunku grozy. Mara dzieciństwa, którą ciągle dostrzega Samuel (w sumie to ciągle jest jeszcze dzieciakiem), buduje między nim, a matką, dodatkową nieprzyjazną barierę emocjonalną. Można otwarcie stwierdzić, że Amelia obwinia 6-latka za śmierć jego ojca i zapomina, że tylko on jej pozostał. Czasu nie cofnie i jeśli chce odzyskać chłopaka, a więc ratować jego i siebie, wszystkie złe moce powinna zamknąć gdzieś głęboko w piwnicy.
Film podkreśla jak wpływ tragedii ''z wczoraj'', może niszczyć ''dziś'' i ''jutro''. Bagaż niedobrych doświadczeń, wlekący się latami, ma prawo odłożyć się gdzieś głęboko pod warstwami wspomnień. Unieszczęśliwiamy wszystko i wszystkich wokół, z własną osobą na czele. W przypadku Amelii, zanim dotrze ona do właściwych wyborów, przebrnie przez ciernistą drogę, usianą strachem, bólem, zagubieniem i mnóstwem innych pułapek.
Kent jednak nie mówi wprost, czy cień krążący po domu stającym się azylem dla Amelii i Samuela, to wytwór wyobraźni tego drugiego, czy wymysł zamknięcia się w skorupie przeszłości tej pierwszej. Babadook może być przecież wszystkim. Każdy z nas posiada takiego Babadook’a, gdy wyczuwa lęk przed nieznanym.
Australijska twórczyni doskonale żongluje emocjami przepływającymi przez główne postacie. Mimo tradycyjnych chwytów w stylu gasnące światło, zaciemnione kąty, mroczny przerażający głos, film może sprawić dreszcze u widza. Tanie wykorzystanie ''materiału'', wcale nie ujmuje temu dramato-horrorowi, a wręcz przeciwnie, dodaje mu mocy, i nawet widząc, że poruszany temat, nie należy w kinie do najświeższych, ''Babadooka'' ogląda się z wielkim zaciekawieniem. Oczywiście szukający bardziej konwencjonalnych jak na horror krwawych zagrywek, będą zawiedzeni i zanudzeni tą produkcją.
Motorem napędowym filmu jest aktorstwo stojące na wysokim poziomie, zwłaszcza Essie Davis, która jest obłędnie wiarygodna, prezentuje się świetnie. Kobieta rzuca emocjami jak tylko chce; raz szarpie się ze złością, innym razem umiera przed strachem, a za chwilę jest absolutnie nieprzewidywalna w działaniu. Balansuje na granicy szaleństwa… Wcale nie gorzej zagrał Noah Wiseman, który umiejętnie stara się być najgorszym pod słońcem upiorem. Są sceny, gdy jego krzyk w połączeniu z inteligentną manipulacją, mogą wyzwolić w człowieku odruchy mocnego poirytowania. Ktoś rzuci: ''ja bym pokazał takiemu bachorowi….''.
Tło wypełnione osobami trzecimi, to zwyczajny standard, nic konkretnego, czyli siostra Amelii, która odsuwa się ze swoją rodziną jak najdalej, szkoła, chcąca jeszcze bardziej wyalienować Samuela i pomoc społeczna, wyglądająca co najwyżej na kuriozalną. Jedynie sąsiadka z Parkinsonem, przejawia jakieś objawy zainteresowania matką i jej pociechą.
Sięgając po ''Babadooka'' musimy liczyć z zupełnym przeciwieństwem rasowego proamerykańskiego horroru. Wszystko co jest tu budowane, robione jest w sposób subtelny, nienachlany, a przy tym konkretny. Dobry klimat tworzony jest nie tylko przy pomocy muzyki, zdjęć i kunsztu scenicznego, ale przede wszystkim dzięki dialogowi. Rzadko się również zdarza, aby dwójka głównych bohaterów, zarówno tak potężnie drażniła co i fascynowała. Duszna atmosfera, wszechobecne lęki, demony przeszłości tworzą obraz zawieszony gdzieś pomiędzy grozą, a psychodelą. Za taki film, i taki debiut, musi być przynajmniej solidne 7/10.

djrav77

Ty naprawdę jakiś chory jesteś. Besztasz naprawdę bardzo dobre horrory a takiemu badziewiu gdzie ani razu się nie można było przestraszyć dajesz siedem? Chyba specjalnie to robisz żebym się denerwował.

ocenił(a) film na 7
Andrzejek324

Dla jednych dobre, dla innych słabe i odwrotnie.
Poza tym co mnie obchodzą Twoje oceny i odczucia? Mówiłem Ci, pisz na temat, albo siedź cicho w swoim domowym zakątku.
Mam w dupie czy Ty się tym denerwujesz. Jak masz problem z takimi emocjami i głową ogólnie, to udaj się do specjalisty, choć wątpię, by był w stanie Ci pomóc. Jak nie zarzucasz mi, że wchodząc do mnie na profil włącza się muzyka, co denerwuje Twoją wielmożną małżonkę i dzieciaki (więc wchodzisz ...szpiegować najwyraźniej), to teraz mi wyjeżdżasz z idiotycznym tekstem, który jeszcze bardziej Cię chłopie kompromituje w świecie. Idź Ty poszukać lepiej Duszka Kacperka i nie pokazuj jak bardzo jesteś mściwy i zakompleksiony, chyba, że zaczniesz pisać na temat. Inaczej znów zgłoszę Cię do ''odstrzału'' przez administratorów fw. Żegnam.

djrav77

A zgłaszaj sobie ile chcesz. Żadnego punktu regulaminu nie łamię. I będe pisał co mi się podoba dopóki ty będziesz pisał bzdury na temat dobrych horrorów i odwrotnie pochlebne opinie na temat słabych. Nikt mi tego nie zabroni.

ocenił(a) film na 7
Andrzejek324

Tia, tylko ciekawe czemu już tyle Twoich wpisów zostało zablokowanych hehe.
Bzdury to bym pisał, jakbym Cię przekonywał do tego, że Bóg i Diabeł istnieją, lub, że nie istnieją. A to jest tylko moja subiektywna opinia. Naucz się czytać między wierszami i zejdź ze sceny, bo się ośmieszasz pffff...

djrav77

Zostalo zablokowanych bo mnie ktoś obraził to i ja obraziłem jego, nie pozwolę sobie żeby ktoś mnie bezkarnie obrażał.

ocenił(a) film na 7
Andrzejek324

Ja nie muszę Cię obrażać. Sam sobie to robisz kompromitując się publicznie. Czy Ty tego nie dostrzegasz? Dla Ciebie to normalne? Gdzie Twoja samokrytyka, samodyscyplina, w ogóle wiesz co to znaczy?
A i napisz też do tych, którym ten film sprawił więcej satysfakcji niż Tobie, w tym i redaktora Walkiewicza, że się nie znają na dobrym horrorze tak jak Ty.
Śpij i śnij ....

djrav77

Mnie nie interesuje co o mnie myślą ludzie w internecie i czy twierdzą, że się kompromituje czy nie. Piszę to co myślę. Temu Walkiewiczowi już pisałem, że nie wie co to jest horror.

ocenił(a) film na 8
Andrzejek324

Czeku go oklamujeesz? Wszyscy wiedza ze nie myslisz.

Dealric

To, że ty i parę podonych do ciebie oszołomów tak myśli to nie znaczy, że taka jest prawda.

ocenił(a) film na 7
Andrzejek324

Przecież można to samo o Tobie oszołomie powiedzieć. Ty myślisz w ogóle? Spieprzaj stąd, nie zaśmiecaj mi swoim chorym tokiem nie wiadomo czego, wątku. Powiedziałem Ci, porozmawiajmy o tym filmie, ja śmiało mogę przedstawiać argumenty na jego obronę, Ty nie masz nic, a nie będziemy obsmarowywać swój gust....

djrav77

Mam takie argumenty, że silniejszych na świecie nie znajdziesz! Film nie był straszny! Nie ma prawa się nazywać horrorem, jeżeli nie był straszny! Przygody duszka Kacperka bardziej mnie straszyły niż to badziewie nazwane horrorem!

ocenił(a) film na 7
Andrzejek324

Nie no, masz przerażające argumenty, nie mam prawa ich podważać... buahahaha. Skończ i wstydu większego sobie oszczędź. Idź lepiej zarób na chleb :P

djrav77

Ja nie muszę. Ludzie dla mnie zarabiają. Na szczęście nie takie imbecyle jak ty, którzy nawet nie wiedzą co to argumenty.

ocenił(a) film na 7
Andrzejek324

Wiedziałem, że napiszesz, iż to ludzie na Cb zarabiają, choć przestałem już dawno wierzyć w to, że masz cokolwiek i kogokolwiek obok siebie, poza masą kompleksów oczywiście hehe. Naucz się szanować zdanie i imię innych, bez znaczenia, czy jesteś w necie, czy stoisz z kimś twarzą w twarz.
Bo jeśli Ty tak szanujesz ludzi w tej SWOJEJ firmie.... Żal chłopie, żal.

djrav77

Zawsze szanuję zdanie innych. Ty jesteś jednym z nielicznych, bo nie znoszę takich dlugich postów jakie ty piszesz i do tego prawie każdy horror mieszasz z błotem. Po za tym ja rozgraniczam życie w internecie od życia w rzeczywistości.

djrav77

Ja właśnie dlatego domagam się od Filmwebu możłiwości blokowania użytkowników żebym nie musiał czytać takich bzdetów jakie ty wypisujesz o horrorach.

ocenił(a) film na 7
Andrzejek324

A cha, rozgraniczasz.... Wiesz czego Ty się możesz co najwyżej domagać? Skierowania od rodzinnego do specjalisty, wiesz jakiego chyba...
Nie powinno Cię to obchodzić co ja piszę i gdzie. Masz z tym problem, nie zaglądaj do mnie i tyle KPW, bo wiesz co Cię czeka buuuuuuuuu....

ocenił(a) film na 8
djrav77

Po prostu piszesz za dlugie posty, malemu andrzejkowI przegrzewa sie jego maly mozdzek po wiecej niz 3 linijkach tekdtu. Potem sa placze i bole, a efekty widac w tym temacie.

ocenił(a) film na 10
Andrzejek324

Mania wielkości i żądza władzy do główki uderza? Zupełnie jak nasza władzunia kochana - kto mówi i myśli inaczej niż oni to wróg kraju.

Proszę bardzo - załóż sobie własną stronę z recenzjami i opiniami o filmach. Będziesz wtedy jej administratorem. Będziesz mógł bezkarnie blokować każdego, kto myśli inaczej niż Ty i Cię swoimi opiniami irytuje.

Sylwiaczek666

Nie znasz sprawy to się nie wcinaj między wódkę a zakąske.

ocenił(a) film na 10
Andrzejek324

Przeczytałam wątek. Jasno widać, co masz na myśli i wiec wiem o co chodzi. Ponadto mam prawo się "wcinać", bo jestem pełnoprawnym użytkownikiem tego forum.

Sylwiaczek666

Tylko w tym wątku wcale nie chodzi o film Babadook jeżeli chcesz wiedzieć, więc jak pisałem wcześniej nie wcinaj się w nie swoje sprawy, bo w ogóle nie wiesz o jaką sprawę chodzi.

ocenił(a) film na 10
Andrzejek324

Nie kłam, że nie obchodzi Cię, co myślą o Tobie ludzie. Z wpisów które umieszczasz wynika coś zupełnie odwrotnego. Chcesz, żeby się z Tobą zgadzano i wpienia Cię odmienna opinia. Wyluzuj i włącz myślenie.

Sylwiaczek666

Widać źle interpretujesz moje posty. Nigdy mnie nie obchodzi jakie zdanie na temat moich wpisów mają inni ludzie.

ocenił(a) film na 10
Andrzejek324

Dobrze już dobrze. Nie obchodzi. Lubisz jedynie jak Twoja racja jest najtwojsza :)

Sylwiaczek666

Chyba każdy tak ma. Najważniejsze jest moje zdanie zdanie innych się nie liczy.

ocenił(a) film na 10
Andrzejek324

Nie, nie każdy tak ma. Mają tak narcystyczni egoiści.

Sylwiaczek666

Ja tam nie jestem ani narcyzem ani egoistą, ale zdanie innych mam głęboko w dupie.

ocenił(a) film na 7
Andrzejek324

Zakompleksiony hipokryto, idz sie w koncu leczyc ze swojej ciezkiej przypadlosci. Kazdym nastepnym wpisem, wbijasz sobie kolejnego gwozdzia w ten pusty leb.

djrav77

Nie interesuje mnie twoje zdanie. I nie mam żadnych kompleksów tumanie.

ocenił(a) film na 7
Andrzejek324

Masz i to potezne, tylko udajesz, ze jest inaczej, albo... po prostu twoja plytkosc i zaslepienie swoja osoba, nie pozwala ci myslec (?) w inny sposob heeee.

djrav77

Nie mam żadnych powodów żeby mieć jakiekolwiek kompleksy. Mam szczęśliwe życie w którym nie ma miejsca na coś takiego jak kompleksy.

ocenił(a) film na 7
Andrzejek324

Tak jest, Panie i Wladco!

ocenił(a) film na 7
Sylwiaczek666

Sylwia, do tego drewna mowic, to jak ciskac grochem o sciane.

ocenił(a) film na 8
Andrzejek324

Po prostu nie masz gustu. Bywa...

Dealric

Po prostu wiem czego się można przestraszyć a czego nie. Żaden normalny człowiek się nie przestraszy takiego śmiesznego potworka jak w tym żenującym filmie.

ocenił(a) film na 7
Andrzejek324

Chłopcze, ten film opiera się o symbolikę. W ogóle nie zakumałeś o co chodzi, więc nie powinieneś podnosić głosu.
Jak Ty tak oglądasz filmy, to daj sobie spokój nie tylko z horrorami, ale całkowicie z kinem.
Poza tym nie pisz, że Ty ''wiesz'', bo brzmi to tak, jakbyś pozjadał wszystkie rozumy świata, a i tak Ci nic to nie dało.

djrav77

Horror ma być straszny a nie się opierać o jakąś symbolike.

ocenił(a) film na 7
Andrzejek324

Straszne jest to co Ty wypisujesz na forach. Żal mi Cię, naprawdę....
Idź sobie pobiegać nocą do jakiejś kniei może....

djrav77

Mi ciebie i Dealrica i innych podobnych kretynów do was jest żal. Takich kretynów to na świecie najstarsi górale nie widzieli.

ocenił(a) film na 7
Andrzejek324

Czyli wychodzi na to, że żal Ci ludzi, bez których nie umiałbyś funkcjonować w świecie, a teraz pomyśl(!!!) dlaczego ok. Buahahaha.

ocenił(a) film na 8
djrav77

Nie zmuszaj go do takich cierpien;)

użytkownik usunięty
Andrzejek324

Potwór jest tylko metaforą depresji i żalu, z jakim zmaga się bohaterka. Jego fizyczna reprezentacja nie ma być dla nas straszna, bo jest to perspektywa bohaterki.
Straszne jest to, co ze sobą reprezentuje - odmęty szaleństwa i zaburzeń psychicznych, gdyż tez rzeczy faktycznie istnieją w realnym świecie (w odróżnieniu od potworów).
Dlatego ten film jest ta dobry.

ocenił(a) film na 10
Andrzejek324

Tak, ponieważ jesteś pępkiem świata i komentarze, które nie są zgodne z Twoją opinią, Andrzejeczku są pisane, żeby Ciebie zranić. Litości :)

ocenił(a) film na 8
djrav77

Zdecydowanie i bezsprzecznie jeden z najlepszych horrorow zeszlego roku

Dealric

Zdecydowanie i bezsprzecznie, jeden z najsłabszych horrorów w historii kina a nie tylko roku.

ocenił(a) film na 7
Andrzejek324

Durniu jeden, bo już nie mam siły do Ciebie, nie obrażaj moich znajomych. Sprawdź sobie tępoto jedna w słowniku (masz podobno firmę, to chyba Cię stać na taki?) jak się pisze to słowo, a dopiero wtedy się udzielaj i poprawiaj innych. Żal....

ocenił(a) film na 3
djrav77

Przeczytałem parę wypowiedzi na filmwebie i zauważyłem, że większość ten film zachwala, ale jakoś dziwnym trafem nikt nie chce wytłumaczyć o co w nim na prawdę chodzi, dlatego mam prośbę do tych co dali 7 i wzwyż.

Niech ktoś z SENSEM wytłumaczy o co chodzi w tym filmie.
Nie mam na myśli dlaczego ten "horror" nie ma scen które wprawiają w przerażenie, ale po prostu o fabułę i jej treść.
Bardzo bym chciał by ktoś odniósł się do tej żenującej sceny w której bohaterka karmi potwora.

PS: Mam szczerą nadzieję, że cały film nie opiera się na tych problemach psychicznych bohaterki, a babadok nie jest alegorią jej lęków itp. bo wtedy ten film będzie dowodem na to, że powinno się dawać ostrzeżenia podczas recenzji, że dany film nie jest dla wszystkich, tylko wyłącznie dla ludzi z filmówki "bo tylko oni go zrozumieją".

ocenił(a) film na 7
wite13

Wite, ale ten film rzeczywiście nie jest dla wszystkich, co nie znaczy, że musi być zaraz tylko dla ludzi ''z filmówki''.
Zresztą chyba każdy film nie jest dla wszystkich i nie chodzi tu tylko o zrozumienie treści...

ocenił(a) film na 8
wite13

No to tak, na początku powiem, że nie jestem wspomnianym przez ciebie "człowiekiem z filmówki", a film zrozumiałem, na pewno nie do końca i na pewno nie tak jak wszyscy, ale właśnie o to po części chodzi, każdy może go zrozumieć inaczej. Dlatego historia nie została w 100% wyjaśniona, by zostawić pewne pole do manewru dla naszych szarych komórek. Nie każdy horror musi straszyć jumpscare'ami i tonami efektów specjalnych, i chwała bogu za to, że filmy takie jak Babadook powstają. Nie będę pisał jak ja go zrozumiałem bo mija się to z celem. Proponuję, abyś obejrzał go jeszcze raz, skupiając się przy tym na szczegółach, na pewno jakaś teoria przyjdzie ci do głowy ;) Miłego dnia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones