PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4081}
7,9 14 611
ocen
7,9 10 1 14611
7,2 12
ocen krytyków
Baza ludzi umarłych
powrót do forum filmu Baza ludzi umarłych

Gdzie mieściła się tytułowa baza? Gdzie powstały zdjęcia do filmu? W większości polskich serwisów filmowych podaje się, za Filmoteką Narodową, że "akcja filmu rozgrywa się w pierwszych latach po wojnie w Bieszczadach". To samo i to w trzech wersjach powtarza w swoich opisach Filmweb. Jako ciekawostkę dodaje, że zdjęcia kręcono w Karkonoszach.
A jednak ani film nie opowiada o Bieszczadach, ani jego plenerami nie były Karkonosze. O jakich więc górach mowa? Najlepiej zacząć od początku...

W 1941 roku Stany Zjednoczone ogłoszają ustawę zwaną Lend-Lease Act. Na mocy tej ustawy prezydent SZ może wspomagać rządy państw koalicji antyhitlerowskiej dostawami sprzętu wojskowego. Rozpoczyna się wielki boom na zamówienia publiczne. Jednym z jego największych beneficjentów jest Studebaker Corporation. Jego ciężarówki - szczególnie model US6, ciągną gigantycznymi konwojami przez Iran do Związku Radzieckiego, wyładowywuje się je na wybrzeżach Wielkiej Brytanii i Francji. Po wojnie Studebaker US6 wraz z GMC CCKW będą najpopularniejszymi ciężarówkami w Europie...

W 1943 roku, w Teheranie, przywódzcy tzw. Wielkiej Trójki ustalają wstępny plan podziału powojennej Europy. W planie tym Polska ma stracić na rzecz Związku Radzieckiego blisko połowę swojego przedwojennego terytorium. W zamian za to ma otrzymać część wschodnich ziem niemieckich z miastami: Breslau i Stettin. Do Polski ma należeć m.in. Grafschaft Glatz, czyli obecna Ziemia Kłodzka...

W 1944 roku, 2 października, delegaci gen. Tadeusza Komorowskiego podpisują w kwaterze obergruppenführera von dem Bacha akt kapitulacji Warszawskiego Korpusu AK. To koniec Powstania Warszawskiego. Ludność cywilna zostaje wyprowadzona z miasta. Wraz z innymi miasto opuszcza Maria Hłasko z synem Markiem...

W listopadzie 1944 roku Maria Hłasko z synem zamieszkuje u swojej przyjaciółki w Częstochowie. Następnie w marcu 1945 roku przenosi się do rodziny do Chorzowa...

W 1945 roku, 7 maja, generaloberst Alfred Jodl w imieniu grossadmirala Dönitza podpisuje w Reims akt kapitulacji III Rzeszy. Koniec II wojny światowej w Europie...

W czerwcu 1945 roku Maria Hłasko z 11-letnim synem przenosi się do Białegostoku, gdzie poznaje swojego przyszłego męża - Kazimierza Gryczkiewicza. W styczniu 1946 roku Maria i Kazimierz przeprowadzają się na Ziemie Odzyskane - do Wrocławia...

W 1948 roku Marek Hłasko nie otrzymuje świadectwa ukończenia szkoły powszechnej. Matka i opiekun postanawiają wysłać go do szkoły z internatem do Legnicy...

W 1949 roku rząd Józefa Cyrankiewicza postanawia podzielić przedsiębiorstwo Lasy Państwowe na kilka mniejszych jednostek. Gospodarką surowcową, czyli wyrębem lasów i pozyskiwaniem drewna ma się zajmować nowo powstała Państwowa Agencja Drzewna, w skrócie - Paged...

W 1949 roku Marek Hłasko kończy szkołę powszechną w Legnicy. W wakacje jego matka bierze ślub z Kazimierzem Gryczkiewiczem. We wrześniu 1949 roku Marek wyjeżdża do Warszawy, gdzie zostaje przyjęty do Liceum Techniczno-Teatralnego. Po paru miesiącach przerywa naukę i wraca do Wrocławia...

W 1950 roku Hłasko rozpoczyna pracę w Stoczni Rzecznej we Wrocławiu. Pracując uczęszcza na kurs samochodowy, po jego ukończeniu otrzymuje w stoczni etat pomocnika kierowcy. We wrześniu 1950 roku Sąd Grodzki we Wrocławiu skazuje go na karę finansową za "naruszenie zabezpieczenia socjalistycznej dyscypliny pracy". Musi szukać innego zajęcia...

15 listopada 1950 roku 16-letni Marek Hłasko rozpoczyna pracę w Pagedzie
- Centrala Bystrzyca Kłodzka. Trafia do bazy samochodowej w Górach Bialskich (południowo-wschodni obszar Ziemii Kłodzkiej) w okolicach wsi Bielice. Tereny te ze względu na swoją malowniczą "dzikość" i brak infrastruktury nazywane są "Bieszczadami", bądź dokładniej "Śląskimi Bieszczadami". Na wykończonych wojną ciężarówkach: studebakerach (studach) i GMC-ach (dżemsach) kierowcy Pagedu zwożą dłużycę z Gór Bialskich i Złotych do Stronia Śląskiego. Stronie to małe miasteczko żyjące z kolei - krańcowa stacja linii kolejowej i przemysłu drzewnego - tartaki. Razem z innymi, pomiędzy wyrębami w lesie a Stroniem, kursuje na studebakerze pomocnik kierowcy - Hłasko. Jazda po ośnieżonych górskich bezdrożach, ciężarówką, która nawet nie posiada kabiny (tylko brezentowy daszek), jest pracą wykańczającą psychicznie i fizycznie nawet dla doświadczonych "kieryków". Nastoletni Hłasko wytrzymuje tam miesiąc. Wraca do Wrocławia...

W grudniu 1950 roku rodzina Hłasków-Gryczkiewiczów przeprowadza się z Wrocławia do odbudowywanej Warszawy. Marek w styczniu 1951 roku kończy 17 lat. W stolicy podejmuje pracę jako kierowca w Bazie Sprzętu Zjednoczenia Budownictwa Miejskiego, zaczyna pisać...

W 1953 roku na ekrany kin wchodzi jeden z najsłynniejszych filmów kina powojennego - "Cena strachu" Henri-Georges Clouzot'a, z Yves Montand'em w roli głównej. Film opowiada o grupie kierowców - rozbitków życiowych, którzy podejmują się przewieźć górskimi szlakami ładunek nitrogliceryny. Kierowcy po kolei giną. W końcu udaje się dojechać tylko jednemu, ale po wykonaniu zadania i on spada ze swoją ciężarówką w przepaść...

W 1954 na łamach Sztandaru Młodych ukazuje się debiutanckie opowiadanie 20-letniego Marka Hłaski "Baza Sokołowska". Młody pisarz-kierowca szybko zyskuje sławę. Jest członkiem ZLP. W 1956 roku otrzymuje z puli premiera Cyrankiewicza własne mieszkanie...

Od stycznia 1957 roku 23-letni Hłasko publikuje w tygodniku Panorama powieść w odciankach - "Głupcy wierzą w poranek" (powieść ta będzie później wznawiana pod tytułem "Następny do raju", a jej filmowa adaptacja będzie zatytułowana "Baza ludzi umarłych"). Jest to opowieść osnuta na wspomnieniach Hłaski z miesiąca pracy w bazie transportowej Pagedu...

W 1957 Marek Hłasko podpisuje trzy umowy na filmowe adaptacje swoich utworów: "Ósmy dzień tygodnia" w reżyserii Aleksandra Forda, "Pętla" w reżyserii Wojciecha Hasa i "Baza ludzi umarłych" w reżyserii Czesława Petelskiego. We wszystkich trzech produkcjach jest współautorem scenariuszy i konsultantem reżyserów. Razem z Petelskim decydują by zdjęcia do "Bazy ludzi umarłych" były kręcone w autentycznej scenerii Gór Bialskich, w okolicach wsi Bielice - tam gdzie funkcjonowała prawdziwa baza. Do Bielic zjeżdżają najsłynniejsi polscy aktorzy...

W lutym 1958 roku Hłasko wyjeżdża do Paryża. Już nigdy nie powróci do Polski...

10 sierpnia 1959 roku - premiera "Bazy ludzi umarłych", bez nazwsiaka Hłaski.

ocenił(a) film na 8
maks_2

BRAWO! powinieneś zgłosić to wszystko jako opis a nie tylko umieścić w komentarzu! moje szczere uznanie za autentyczne i bardzo szczegółowe informacje, jedynie co do ciężarówek pozwolę sobie na małe sprostowanie, otóż wymienione przez ciebie Studebakery występowały tylko i wyłącznie z zamkniętymi stalowymi szoferkami i ani jeden z nich nie pojawia się w filmie, natomiast właśnie GMCy miały faktycznie jedynie brezentowy daszek, ich jeździ w filmie kilka, m.in. Dziewiątka ginie za kierownicą GMCa podczas feralnego kursu, oba miały pod maską ten sam silnik, 6-cylindrowego benzynowca o nie lada jak na tamte czasy mocy ok. 100KM + napęd na wszystkie 3 osie, wiem bo mój Ojciec jeździł jeszcze takimi maszynami w wojsku, więcej, służył w jednostce pancernej w... Kłodzku :) z kolei Warszawiak jeździ Bedfordem (też amerykański wóz), które można było dość łatwo odróżnić po braku "nosa" (silnik pod szoferką), nie jestem pewien ale wydaje mi sie, że jednym z aut w Bazie jest też stary niemiecki MAN, pozdrawiam

maks_2

Co do samochodów: Dzems miał inni silnik niz Studer - gorszy - przy wiekszym mrozie nie chciał zapalać.Był to silnik górnozaworowy a Studer miał dolniaka.Ciezarowka Warszawiaka to nie Bedford tylko Federal.Pozdrawiam!

maks_2

Dokładnie Federal 94x43. Ciężarówka Partyzanta to Tatra 111. Polecam stronkę autogallery.org.ru Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 7
maks_2

W filmie na samym początku Zabawa stwierdza: "Leżałem za Baligrodem...". Jeden z mechaników mówi zaś:"Znowu banderowcy spalili jakąś wieś".
Film zatem wyraźnie odnosi się do Bieszczadów.

maks_2

Fajny film. Obejrzałam film, bo przez pomyłkę dostałam ten film pod innym tytułem. Chciałam obejrzeć "Komornika". No i przez tę pomyłkę obejrzałam sobie film. Omijam filmy robione za komuny, wielkim łukiem, bo nie interesują mnie filmy robione pod publikę i zawsze propagandowe. Ten film był, oczywiście" robiony pod publikę i jako propaganda, mimo, że była już tak zwana odwilż. Wstawki, takie jak o tych upowcach też o tym świadczą. Najbardziej zaskoczył mnie ten partyzant, którego zagrał Łomnicki. Szczególnie ta scena, kiedy Partyzant z zapaloną zapałką pokazywał, że nic sobie nie robi z tego że beczka z paliwem może wylecieć w powietrze, razem z nim. Łomnicki świetnie odtworzył mentalność takiego młodego, pozbawionego już strachu o własne życie człowieka, który był setki razy w takiej sytuacji i nie robiła już ona na niego, żadnego wrażenia. Jak już dostałam ten film, musiałam go obejrzeć, no więc oglądam sobie tak, nie wczuwając się, ale potem nie mogłam się oderwać aż do końca filmu. Film mnie bardzo pozytywnie zaskoczył, zobaczyłam, że nie tylko takie gnioty powstawały po wojnie. Bardzo dobry film, oprócz tego, że trzeba przymknąć oko, na to, że był robiony za komuny i miał też swój nadzór.

ocenił(a) film na 9
merangue

O czym Ty dziewczyno mówisz? Jakie gnioty powstawały po wojnie? Radziłbym Ci zejść z Twojego łuku, i wkroczyć w środek polskiej kinematografii lat 50ych i 60ych.

A co do miejsca akcji. Mapa, o którą poprosił Zabawa, przedstawiała Bieszczady.

dustman

Ok, ale mapa dotyczy tresci filmu. A co do miejsc w ktorych film krecono to maks_2
zapodal wyzej zajebiste wypracownie z ktorego wynika przekonujaco ze film nakrecono w Gorach Bialskich.

ocenił(a) film na 9
Mr_Pomeron

Jednak założyciel tematu pytał, gdzie mieści się tytułowa baza, bo 'film ani nie opowiada o Bieszczadach, ani plenerem nie były Karkonosze'. Scena z mapą wskazuje, iż akcja działa się w Bieszczadach.

dustman

"Radziłbym Ci zejść z Twojego łuku..."
Albo wystrzelic sie z tego luku w kosmos... i nie wracac (2-ga predkosc komiczna potrzebna do tego).

ocenił(a) film na 10
merangue

Ja tam nie omijam żadnego filmu przez to, że kręcony był w
"nieprawomyślnych" czasach, chociaż antykomunistką jestem straszliwą :) Bo
wtedy zrobiłabym tak, jak ONI chcieli. Ponadto uważam, że niektóre filmy z
tamtych czasów są świetne może właśnie przez te ograniczenia. Pełno tam
odniesień, niuansów, półsłówek , które rozumie ten kto chce (potrafi?). A
dzisiaj? Ryczą bez sensu (oczywiście są wyjątki) i nic z tego nie wynika.
Może jestem już staroświecka (39 lat), ale kocham stare polskie kino.
Zresztą kino w ogóle :)

ocenił(a) film na 10
merangue

merangue; przecież ten Partyzant, to była właśnie kpina z wielu
"partyzantów". Wyrażnie pokazano, że on nie był żadnym partyzantem. Zresztą
może był ... Nikomu nie chcę ubliżyć. Brat mojego dziadka zginął "w lesie"
w 1944, w jakimś oddziale, który szedł na Warszawę w czasie Powstania. Nikt
nie wie, co to był za oddział, gdzie jest jego grób i nigdy nikt nie nazwał
Go partyzantem. Chciałam się czegoś dowiedzieć od Babci zanim umarła, ale
kiedy wspomniałam cóś o tym, Ona tylko płakała.

ocenił(a) film na 10
merangue

"Omijam filmy robione za komuny wielkim łukiem". Ale wiesz, dziewczynko, że to da się leczyć? Pod publikę to " filmy" robi się teraz, z "aktorami" bełkotami jednej miny, z wulgaryzmami zajmującymi 90% dialogów i bez ŻADNEJ treści. Jedyne wielkie filmy, jakie powstały w Polsce to właśnie w okresie PRL!!!!

ocenił(a) film na 10
maks_2

Film opowiada o Bieszczadach, mapa na filmie jest mapą Bieszczadów, ale zdjęcia powstały w Karkonoszach. Nie przez przypadek, bo w Karkonoszach tacy kierowcy byli i są, są też tak strome i niebezpieczne drogi. Tatra 111 to typowe auto z Karkonoszy. Raz w życiu jechałem ze zrywki takim samochodem, nigdy więcej takich przejażdżek!!! Uprawiam extremalne sporty, jeżdżę w górach na motocyklu, skaczę, jeżdżę free ride na desce, wspinam się na rakietach ... ale k*rwa to co oni robią tymi samochodami to się w głowie nie mieści.

maks_2

Te podpunkty to nic innego jak cytat za stroną skps.pl - dla spragnionych wiedzy. Bardzo dobra strona, na forum jest specjalny temat poświęcony Karkonoszom w filmie. Pozdrawiam. ;)

ocenił(a) film na 9
maks_2

Byłem ostatnio w Bieszczadach i podczas rozmowy na trasie na Chryszczatą (997) w chacie studenckiej Chata Huczwice uzykałem informację - że w tej chacie również kręcono niektóre ujęcia do tegoż dzieła ...

W filmie w scenie 5min 22sek jest pokazana mapa Bieszczad.

Czy ktoś poda gdzie mówią o Baligrodzie ?


Fanwebfilm

W 3minucie i 9 sekundzie filmu Zabawa mówi o Baligrodzie

ocenił(a) film na 8
maks_2

Podbijam ciekawy wpis, warto żeby był wyżej na forum.

W skrócie jeśli ktoś ciekawy na szybko:
Zdjęcia kręcono głównie w Górach Złotych (których składową są Góry Bialskie), czyli tam gdzie działa się akcja powieści i gdzie sam autor przebywał krótko za młodu. Natomiast akcja filmu rozgrywa się w Bieszczadach o czym najlepiej świadczy zdanie które pada na początku i które przytoczył tu stasiuvino: "Znowu banderowcy spalili jakąś wieś". Mapa która pojawia się na stole to nadal cenna ale już tylko poszlaka. Wszak ktoś mógł nie zadbać o odpowiedni rekwizyt i przynieść na plan po prostu "jakąś mapę gór". Natomiast wspominane zdanie rozwiewa wątpliwości.

I tylko zwracam uwagę z technicznego punktu widzenia - akcja powieści toczy się oraz zdjęcia powstały tutaj (oraz przyjmując luźno, zapewne w szerzej pojętej "okolicy") http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bf/332.61_G%C3%B3ry_Z%C5%8 2ote.png/640px-332.61_G%C3%B3ry_Z%C5%82ote.png
natomiast gdyby ktoś doszukiwał się pasm górskich to Karkonosze leżą tu http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6c/332.37_Karkonosze.png
Czy to uogólnienie twórcy tematu czy to ja piszę za późno i coś mi umyka? Jeśli chodziło o uogólnienie właśnie (z rozpędu nazwanie tej części polski Karkonoszami) to właściwiej byłoby napisać "Bieszczady czy Sudety?".

ocenił(a) film na 9
Muszrom

dzięki za tak wyczerpujące odpowiedzi :)

ocenił(a) film na 7
maks_2

Akcja filmu dzieje się w Bieszczadach, o czym bezpośrednio informuje wprowadzenie do czasu i miejsca akcji, wyświetlone przed filmem.
Akcja powieści "Następny do raju" Marka Hłasko, dzieje się natomiast w "Karkonoszach", które są wymienione w rozdziale pt. "Barak".

ocenił(a) film na 10
maks_2

Wikipedia podaje, że film kręcono w Bielicach koło Stronia Śl. i na Przełęczy Spalona w Górach Bystrzyckich k. Bystrzycy Kłodzkiej. Mój kolega wędkarz, jako nastoletni chłopak wraz z innymi mieszkańcami Bielic byli zatrudniani m.in. do odśnieżania w tym terenie przez ekipę filmową. Robili też figle filmowcom podkradając świece dymne i odpalając je w nieodpowiednim czasie :)
Te okolice nazywamy sudeckimi Bieszczadami. W samych Bielicach nie ma widowiskowych zakrętów w lesie, dlatego część zdjęć koło Spalonej.
Cała proza Marka Hłaski jest warta przeczytania. Szkoda, że odszedł w wieku 35 lat...:(

ocenił(a) film na 9
StenWorl

Byłem w tych okolicach swego czasu i muszę stwierdzić, że nazwa polskie Bieszczady jest bardzo adekwatna

maks_2

Skoro film wyprodukowano w WFF we Wrocławiu, to kręcono raczej też w okolicach

ocenił(a) film na 9
rallycan

To, gdzie kręcono film, nie wymaga domysłów! :) Bo wiadomo, że kręcono go m.in. w Bielicach w Kotlinie Kłodzkiej... Dyskusja dotyczy tego, gdzie rozgrywa się akcja filmu :) Na Bieszczady wskazuje owa mapa i wzmianka o banderowcach. Wszystkie pozostałe przesłanki wskazują na Karkonosze.
I tyle.

awarek_2

Oczywiście :) Ale tylko nowsza część dyskusji odnosi się do miejsca akcji, jeśli prześledzisz jeszcze raz. Odpowiadałem na tę część dotyczącą plenerów.

ocenił(a) film na 9
rallycan

Achaaaaa! :)

No to nie do końca Cię zrozumiałem! :)

Pozdrawiam.

awarek_2

Ani Bieszczady, ani Karkonosze. Tylko Kotlina Kłodzka

ocenił(a) film na 10
maks_2

Mocne męskie kino i świetny Leon Niemczyk

ocenił(a) film na 9
orys

Wszyscy bez wyjątku główni bohaterowie wznieśli się w tym filmie na wyżyny swoich możliwości. Inna sprawa, że reżyser świetnie dobrał obsadę i duża część z nich grała po prostu... siebie! :)

ocenił(a) film na 10
awarek_2

https://www.sfp.org.pl/baza_wiedzy,289,21044,2,1,Technologie-Filmowe-Bieszczady. html

ocenił(a) film na 10
orys

Wszyscy świetni. A scena przygotowania Apostoła do pochówku, gdy Orsaczek gra na organach "Bal na Gnojnej" normalnie zatrzymuje krew w tętnicach. Próżno czegoś podobnego szukać w Hollywood

maks_2

Drodzy kinomani, krociotkie wspomnienie: miedzy zlotym stokiem a ladkiem zdrojem jest taki odcinek z 'jezykami tesciowej' (rodzaj zakretu), tam roztrzaskal sie Marian Bublewicz, polski rajdowiec - takie trudne to tereny! oczywiscie pamietam doskonale wybitny film ale jeszcze wyrazniej pamietam kiedy w zimie 1985/6 roku jechalem po grys z jednostki wojskowej w Lodzi do Stronia Slaskiego jako podchorazy-konwojent, skladem z przyczepa oraz z szeregowcem kierowca ktory prawo jazdy zdobyl w sluzbie zasadniczej; snieg, wieczor, taniec pingwina na szkle! kierowcy jezdzacy w tych okolicach 40 lat wczesniej to musialy byc charaktery!
Piotr

maks_2

http://fototeka.fn.org.pl/pl/strona/wyszukiwarka.html?key=baza+ludzi&search_type _in=tytul&view_type=tile&sort=alfabetycznie&result%5B%5D=134&lastResult%5B%5D=13 4&pageNumber=1&howmany=50&view_id=&hash=1672940351

Wieslaw_Nowak_filmweb

https://www.google.pl/maps/@50.3900907,16.8456002,3a,60y,148.96h,69.85t/data=!3m 6!1e1!3m4!1sIUbMcQD5Iv5DcpfFop8gtA!2e0!7i16384!8i8192

maks_2

Ani Bieszczady, ani Karkonosze. Kotlina Kłodzka

maks_2

Jestem pod wrażeniem. Aż się chciało to czytać.

maks_2

Bardzo ciekawe ujęcie tła filmu. Gratulacje!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones