film

Bestia

The Beast of War
1988
1h 51m
7,4 3 320
ocen
7,4 10 1 3320
Radziecki czołg gubi się w drodze powrotnej po pacyfikacji afgańskiej osady górskiej. Pościg za nim rozpoczyna oddział partyzantów. więcej mniej
Bestia zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Akcja filmu rozgrywa się podczas wojny w Afganistanie. Pewnego dnia do jednej z górskich osad dociera radziecki czołg, który stracił łączność ze swoją armią. Jego dowódca, Daskal (George Dzundza), który wcześniej dopuścił się wielu okrucieństw, i tym razem z barbarzyńską bezwzględnością postanawia wymusić na zamieszkałych w osadzieAkcja filmu rozgrywa się podczas wojny w Afganistanie. Pewnego dnia do jednej z górskich osad dociera radziecki czołg, który stracił łączność ze swoją armią. Jego dowódca, Daskal (George Dzundza), który wcześniej dopuścił się wielu okrucieństw, i tym razem z barbarzyńską bezwzględnością postanawia wymusić na zamieszkałych w osadzie mężczyznach wydanie rebeliantów. Nawet podlegli żołnierze nie są w stanie zaakceptować jego czynów. Jeden z nich, kierowca czołgu, Kowerczenko (Jason Patric) buntuje się i dezerteruje. Równocześnie ocaleli z rzezi Afgańczycy formułują oddział partyzancki, poprzysięgając zemstę Daskalowi.

na podstawie
studio
A&M Films / Brightstar Films
tytuł oryg.
The Beast of War
inne tytuły
The Beast USA
The Beast Kanada
więcej
Wszystkie komendy do otwarcia ognia oraz inna fachowa terminologia, została zaczerpnięta z pancernych oddziałów armii USA. Miało to na celu zapewnienie jak największego realizmu w filmie. Nie zmienia to jednak faktu, że bohaterem filmu jest załoga radzieckiego czołgu i komendy powinny być inne.
Radziecki śmigłowiec pojawiający się w filmie to w rzeczywistości francuska maszyna, Aerospatiale SA.321 Super Frelon. Nie był on na wyposażeniu Armii Czerwonej, lecz izraelskiej (w tym kraju kręcono film).
Czołg, który wykorzystano w filmie jako tytułową "Bestię", to tak naprawdę wersja radzieckiego T-55 zmodyfikowana przez armię izraelską, która oznaczyła go jako Ti-67. Model ten wyposażony był w działo główne 105 mm w miejsce oryginalnego 100 mm (kaliber działa był przyczyną mylenia tego czołgu z T-62).
Film Kevina Reynoldsa jest już dzisiaj nieco zapomnianym i niedocenianym dziełem. Oparty na sztuce "Nanawatai" Williama Mastrosimone'a (który napisał również scenariusz do ekranizacji), może jednak śmiało stawać w szranki, z takimi wojennymi filmami, jak "Pluton" czy "Full Metall Jacked". Historia, która zostaje nam przedstawiony, toczy się... więcej
UWAGA: RECENZJA ZAWIERA SPOILERY Film "Bestia" powstał w 1988, gdy zarówno wojna w Afganistanie, jak i realny socjalizm w Polsce znajdowały się w fazie schyłkowej. Wpierw zachwycano się obrazem na domowych pokazach wideo, dużo później pokazała go telewizja. Fenomen filmu wynikał z łatwości utożsamienia się polskiego widza z sytuacją Afgańczyków,... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

jak to szlachetni bojownicy o wolność zmienili się nagle w paskudnych terrorystów. Wszystko zależy
przeciwko komu walczą. Jak przeciw Rosjanom to są dobrzy, trzeba ich wspierać, szkolić i uzbrajać,
jak zwrócili się przeciw USA, to trzeba ich szkalować i zwalczać... Chciałbym dożyc chwili, kiedy
Ukraińcy wystąpią...

więcej

7/10

ocenił(a) film na 7

Może i niektóre momenty przerysowane, ale film ukazał też brutalność wojny afgańskiej ( pacyfikacje, egzekucje, miny pułapki czy zatrute źródła wody).

Pomimo rzędu idiotycznych komentarzy postaram się odpowiedzieć na kilka wpisów. Otóż jeśli był to
średniej klasy czołg T55 zasięg przy dodatkowych zbiornikach paliwa wynosi nawet do 600 km na
prostej w terenie czy bitwie oczywiście ta wartość spada. Biorąc pod uwagę fakt, że czołg znajduje
się na płaskowyżu bez...

Niezly

ocenił(a) film na 8

Niezły film wojenny. Teraz czekamy, aż Rosjanie nakręcą film o Abramsie zagubionym w Afganistanie, w którym główny bohater powie koledze "Tutaj my jesteśmy nazistami".

Jak na film wojenny to bardzo słaby. Razi brak dbałości o detale, zwłaszcza te nieszczęsne śmigłowce - naprawdę nie dało się skombinować choć jednej Mi-8? Ci wojacy wcale nie przypominają - ani z wyglądu, ani z zachowania - sowieckich żołnierzy :-(
Jako oderwana od tła historycznego, nieco naiwna przygodówka może...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones