PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=743305}
4,8 23 050
ocen
4,8 10 1 23050
4,3 10
ocen krytyków
Blair Witch
powrót do forum filmu Blair Witch

Naprawdę zachodzę w głowę jak tak oklepany, spóźniony w swoim podgatunku o jakieś 7 lat horror zebrał tak pozytywne recenzje. Jeśli irytuje Was nagły dźwięk "dum!" przy postaci nagle pojawiającej się w kadrze to trzymajcie się z dala od tego lasu. Najbardziej przemielony chwyt w historii horroru jest tutaj używany aż do porzygania, potrafi zniechęcić do kina grozy na najbliższe 5 lat. W pewnym momencie jedna z postaci pyta "ile jeszcze razy zamierzacie tak robić i jest to najcelniejsze burzenie czwartej ściany od czasu Deadpoola. Bohaterowie mają ze sobą drona, różnego rodzaju kamerki, telefony, GPS, co niby miało odświeżyć schemat, ale zupełnie nic z tego nie wynika z najbardziej banalnego z powodów. Tak, tak, nie działają w nawiedzonym lesie, są wprowadzone tylko po to aby nikt się nie czepiał. Początkowe nawiązania do pierwszych dwóch części i wykorzystanie nowinek technicznych ciekawią, ale szybko można zorientować się, że celem będzie tutaj tylko mechaniczne powtarzanie fabuły oryginału.

Wraz z irytującym dźwiękiem o którym wspominałem pełno tutaj zwyczajnie wyreżyserowanych scen, przez co wraz z cyfrową kamerą ucieka pewien brud i chropowatość oryginału opartego głównie na improwizacjach. Wprowadzenie do właściwej części również było znacznie ciekawsze w BWP (które swoją drogą zaczynam teraz trochę mocniej doceniać, tak na 5/10). Jednak opowieści tubylców potrafiły stworzyć lepszy klimat legendy amerykańskiego lasu przepełnionego demonicznym folklorem. Relacje między postaciami są o wiele dynamiczniejsze, ale zwiększenie liczby uczestników naszego pożywnego dla wiedźmy survivalu sprawia, że ponownie uciekła pewna ważna cecha oryginału- klaustrofobiczny nastrój.

Jeszcze krótko o wprowadzeniu akcji, to praktycznie pierwsza minuta, więc żaden spoiler (będą za chwile, już świerzbią mnie ręce). Jest jeszcze głupiej niż na zwiastunie, brat Heather odnajduje nowe nagranie z lasu na YT i po jednym z kadrów stwierdza, że na pewno to jego siostra. Ani przez moment jego głowy nie zaprząta myśl jak przez 20 lat przeżyła w obskurnym lesie, nie martwi się, ze jest może obłąkaną, niebezpieczną dla otoczenia pustelniczką. Rozumiem upór w poszukiwaniach, ale ciężko uwierzyć, że Donahue przez 20 lat żywiła się jagodami i wiewiórkami.

SPOILER

Prosto z mostu. Nienawidzę wizerunku wiedźmy z finału. Nie jestem fanem serii, a i tak poczułem ukłucie w boku i zażenowanie. Jeśli ktoś czekał z wypiekami na twarzy 17 lat aby zobaczyć kobietę ze swoich snów, musi być teraz naprawdę wściekły. Dostałem dwumetrowego Golluma z rozciągniętymi kończynami, liczyłem na to:
http://www.figuresworld.net/movie_maniacs/mm4/mm4_blairwitch...

W dodatku w tych a jakże dwóch krótkich kadrach dostaliśmy chyba postać wykreowaną za pomocą CGI. Tragedia.

Jeszcze jedno, rozwinięty motyw pętli czasu dość ciekawy, trochę efekciarski, ale ostatecznie na wzruszenie ramion. Mimo, że "jesteś dokładnie taka jaką Cię zapamiętałem" to chyba najlepsza scena z filmu.

KONIEC SPOILERA

_Szaman_

Działający link ze spoilera
http://www.figuresworld.net/movie_maniacs/mm4/mm4_blairwitch.jpg

ocenił(a) film na 4
_Szaman_

O czym ty mówisz ? Film zbiera słabe noty.
Blair witch imdb 5,8...metascore 54...rotten 40% i 48%

Dla porównania:
Obecność 2....imdb 7,6...metascore 65...rotten 80% i 84%
Don't Breathe imdb 7,6...metascore 71...rotten 87% i 82%
Lights out... imdb 6,7...metascore 58...rotten 76% i 67%
The Shallows. imdb 6,5...metascore 59...rotten 77% i 62%

returner

Masz rację! Niestety gdy pisałem swoją wypowiedź nie zauważyłem jeszcze, że tak mocno oberwali na Rotten Tomatoes. Dalej miałem w głowie entuzjastyczne recenzje po lipcowym pokazie na Comic Conie (np na Bloody Disgusting i Colliderze poszły chyba nawet dziewiątki).

ocenił(a) film na 4
_Szaman_

Pamiętaj tylko, że Rotten mało precyzyjnie pokazuje oceny, bo jest wynikiem pozytywnych i negatywnych recenzji.
Może film być słaby i wszędzie nisko oceniany na 4-5/10 czy przeciętne 6, a mieć na rotten dobrą średnią.
Lepiej sprawdza się opieranie na imdb.

returner

Imdb to ja już w ogóle nie ufam poprzez masowo wystawiane 1 i 10, ale to materiał na inną dyskusję :)

ocenił(a) film na 4
_Szaman_

Moim zdaniem imdb to jedyny portal filmowy, gdzie nie ma możliwości,
że słaby film będzie miał dobrą ocenę lub dobry film słabą.

Co do 1 i 10 to głównie przed premierą nowościom tak wystawiają na wyrost.
A oceny przecież ustabilizowana w miarę na tym portalu to minimum po roku,
a w rzeczywistości po okresie 3-4 lat.
Jeśli miałbym mieć jakieś zastrzeżenia do tego portalu to takie,
że wiele znanych i genialnych filmów z lat 1935-1975 jeszcze 11-15 lat temu miało
wyższe oceny o 0,2-0,3 punktu. Niestety spadły im przez ok 11-15 lat o tyle np:
Okno na podwórze 1954 z 8,7 na 8,5 czy Wszystko o Ewie 1950 z 8,5 na 8,3 czy
Trzeci człowiek 8,5 na 8,3 itp - masę takich przykładów mógłbym podać.
A na przykład mniej znane i dobre filmy, które oceniają tylko koneserzy to
ocena im nic nie spadła od 2001 roku.

Jeśli chodzi o masowe obniżanie ocen to spotkałem się tylko z dwoma przypadkami.
Dotyczy to dwóch świetnych seriali.
1) Twin Peaks od 2001 do 2012 roku miał na imdb 9,4
Do końca 2013 roku spadło na 9,3. W ciągu 2014 i 2015 obniżona została ocena na 8,9.
Głównie za sprawą pojawienia się pierwszego sezonu Detektywa 2014.
Tak się wydaje, że z tego powodu obniżali ocenę Twin peaks młodsi ludzie.
2) Rzym od 2005 do 2012 ocena wahała się 9,3, potem 9,2.
Od 2013 do 2015 obniżona została do 8,9. A w tym roku nawet spadła na 8,8.
Pewnie wszystko za sprawą Spartacusa, Gry o tron i Vikings.
Trochę śmiesznie to wygląda, że taki Spartacus ma na imdb 8,6,
a znacznie lepszy Rzym tylko minimalnie lepiej teraz 8,8.

Jak widzisz dużo młodych ludzi zaczęło 1 wystawiać Twin Peaks i Rzym. Nie ma możliwości innej, bo % jedynek jest zbyt wysoki w stosunku do innych seriali z podobnymi ocenami.
Jeśli dany serial ma ocenę przez 7-10 lat identyczną, a nagle w ciągu 2 lat spada o 0,3-0,4 to
jest coś na rzeczy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones