PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=743305}
4,8 22 996
ocen
4,8 10 1 22996
4,4 9
ocen krytyków
Blair Witch
powrót do forum filmu Blair Witch

Zawał był bliski :) Jak tylko dowiedziałem się o premierze kontynuacji BWP uznałem że muszę ją obejrzeć. Powodem była głównie nostalgia. Pamiętam jaką miałem schizę gdy oryginał oglądałem nocą w podstawówce. Do tego przerażające gry i cała otoczka o prawdziwej historii.

Nagle okazało się że grają go w 4DX, więc uznałem że zaryzykuję - Mad Max w tym formacie bardzo mi się podobał. Choć dzisiaj premiera to na sali było tylko 6 osób - cóż bilety po ponad 40 zł. Oczywiście te kilka osób wystarczyło żeby niedaleko mnie usiadła jakaś naćpana para i facet bez przerwy komentował - trochę za późno się przesiadłem. Wracając jednak do tematu - naprawdę można dostać zawału oglądając horror w 4DX, jeśli ktoś ma słabe nerwy. :) Przy pierwszym jump scarze (a faktycznie jest ich sporo i nie zawsze do końca uzasadnione) odruchowo poderwałem się i machnąłem ręką w powietrzu żeby się odsłonić (strzał powietrzem przy prawym uchu). Ostatnie pół godziny to istna jazda bez trzymanki na skraju palpitacji z szarpaniem foteli, błyskami itd. Nie wykorzystano jednak wszystkich funkcji 4DX - w 2 scenach aż prosiło się o wodę i mgłę, a jej zabrakło. Sceny biegania z roztrzesioną kamerą to majstersztyk :D Całkiem nieźle wykorzystanym efektem jest "szturchnięcie" pięścią w plecy. Nie do końca usatysfakcjonowało mnie wykorzystanie zapachów - pojawiają się w momencie, gdy gęstnieje atmosfera i bohaterowi biegają zalęknieni po lesie, ale nie bardzo wiem co ten zapach miał oddawać - chyba tradycyjny zapach drzew, ściółki itp., ale nie do końca tak było. W każdym razie było to kolejny element powodujący dyskomfort i tym samym zwiększający immersję.

Odnośnie samego filmu - naprawdę bardzo sprawnie zrealizowany sequel/ remake. Twórcy fajnie rozwinęli uniwersum i legendę wiedźmy z Blair, muzyka wzmacnia klimat a aktorzy dobrani nie najgorzej - w umiarkowanym stopniu im kibicujemy, ale nie wywołują też frustracji. Oczywiście są trochę drewniani, a fabuła bywa sztampowa, ale taki to już urok gatunku. Widać, że scenarzyści starali się pokazać, że nawet nowinki techniczne nie gwarantują bezpieczeństwa, gdy bohaterowie są odcięci od cywilizacji i zadowalająco udało im się to zrealizować o ile człowiek nie zacznie szukać dziury w całym.

Przez pierwsze pół godziny niewiele się dzieje, ale potem szybko gęstnieje atmosfera a końcówka choć przewidywalna to wcale mnie nie rozczarowała i szczególnie w 4DX spowodowała, że ostatnie 20 minut siedziałem jak na szpilkach. :) Polecam fanom pierwowzoru (powinni być zadowoleni) i horrorów. Osoby, które liczą na ambitne, nowatorskie kino oczywiście nie mają tu czego szukać. :)

Mocne 7/10.

Ghost_Dog

Dzięki za ten wpis, właśnie zarezerwowałem sobie bilet na jutro do 4DX. A idę do 4DX pierwszy raz :D

ocenił(a) film na 6
Ghost_Dog

Ja pierwszy raz byłem na 4DX właśnie na Blair Witch. Pomijając samą ocenę filmu, który kompletnie mnie nie porwał to 4DX na nim bardzo słabe. Szczerze lepiej wypada kino 7D na Krupówkach...

Kilka razy wiatr (chyba tylko przy wznoszeniu drona), kilka szturchnięć w fotel w końcowej fazie filmu, jeden (wspomniany przez Ciebie) podmuch z fotela, jeden zapach (chyba to jakiś "zapach lasu"), kilka razy stroboskop i kupa trzęsawki fotela, nie zawsze dostosowanej do akcji. Nie rozumiem dlaczego nie było wody/deszczu skoro w filmie pojawiają się intensywne opady w lesie. Nie jestem marudny ale 40 zł za trzęsący fotel i obolałą dupę to jakaś tragedia... Nigdy więcej.

ps. Jak ten film "rozwija uniwersum"?

ocenił(a) film na 7
amfre

Określenie "rozwija uniwersum" jest może faktycznie trochę na wyrost. Ogólnie chodzi o dokładniejsze opowiedzenie przeszłości Burkitsville (czy jak to tam się pisze), o tym dlaczego w jedynce tamten gość stał pod ścianą, co się działo po znalezieniu tamtej taśmy nakręconej przez bohaterów jedynki. Owszem to tylko drobne smaczki, większość z nich krążyła poza głównym filmem np. w grach, ale mimo wszystko podobają mi się takie niuanse zamiast tylko zrobienia kalki jedynki.

ocenił(a) film na 6
Ghost_Dog

Ok, ja miałem trochę wrażenie że łopatologicznie, kawa na ławę i na spokojnie wykładają rzeczy, które już było wiadomo.

ocenił(a) film na 4
amfre

Amfre- "...Nie jestem marudny ale 40 zł za trzęsący fotel i obolałą dupę to jakaś tragedia... Nigdy więcej." Dzięki za poprawienie humoru, komentarz świetny :D

anielka0000

Mogę to zagwarantować moimi butami już od 20zł. Zależy jak mocnych doznań oczekuje klient. Wiadro wody prosto w ryj też się znajdzie, zapachy również...

ocenił(a) film na 3
amfre

Z ciekawości przeczytałem, co to jest to "kino 7D" i rozwala mnie to "walenie pięścią w plecy". Przecież to chyba raczej przeszkadza w oglądaniu, czyż nie?

W kinie 9D to pewnie pojawi się taka rękawica bokserska na sprężynie, która będzie od czasu do czasu walić widza po gębie ;) No bo co jeszcze w technologii kina "ileśtam D" można wymyślić?

ocenił(a) film na 6
Sony_West

Dobrze zrobione "7D" i seans max 10 minut mogą być spoko ;-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones