PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=694378}
8,0 352 143
oceny
8,0 10 1 352143
7,0 37
ocen krytyków
Bogowie
powrót do forum filmu Bogowie

Transplantologia jest nieprzyzwoita. Przy fakcie że pobranie organu to zabicie dawcy, którego kroją na żywca, to jest to metoda zbrodnicza.

Jeżeli jakiś lekarz pobrałby organ od , nie daj Dobry Boże, jakiegoś mojego bliskiego. To go zamorduję

zmoorka

Mówisz o tym, że to gdy ktoś ratuje komuś życie jest nieprzyzwoite?
Dawca może zginąć, ale nikt nigdy nikogo nie zabił po to by kogoś uratować (mówię o transplantologi) . A poza tym gdyby nikt z twojej rodziny się nie zgodził na pobranie organu to lekarz nie może tego zrobić.

ocenił(a) film na 1
Krzysiek_Iniesta

Niestety się mylisz i nie znasz polskiego prawa, które traktuje, odmiennie niż np. w Niemczech, polskich obywateli jak części zamienne. W Polsce lekarz NIE MUSI się pytać rodziny o zgodę.
Wszyscy kiedyś umrzemy, i ja wolę umrzeć niż żyć kosztem życia lub kosztem pożarcia innego człowieka. Nie jestem bydłem.

ocenił(a) film na 10
zmoorka

ale bydło je trawkę... a nie inne bydło...

zmoorka

Żaden lekarz nie pobierze organu do przeszczepu bez zgody rodziny lub oświadczenia woli (przynajmniej ja takiego nie znam). Lekarz zawsze grzecznościowo o to pyta. W Polsce mimo iż jest domniemana zgoda na pobranie narządów po śmierci, to istnieje jednak możliwość wyrażenia sprzeciwu. Także wystarczy, że wpiszesz się na rejestr i już nikt Twoich narządów nie pobierze..A wypowiedź Twoja brzmi jak tłumaczenia Świadków Jehowy..Nie dostrzegam kanibalizmu w przeszczepie. Kanibalizm to trawienie w przewodzie pokarmowym ludzkich tkanek. Przeszczep to przyjęcie (można nawet potocznie powiedzieć, że wchłonięcie) tkanek od innej osoby, a nie ich strawienie.

ocenił(a) film na 1
TomasT

Poczytaj przepisy, a potem się wypowiadaj.

zmoorka

Oj nieładna i niegrzeczna odpowiedź. Ja przepisy znam i siedzę w tym temacie od bardzo dawna. Pokaż mi gdzie popełniłem błąd w przepisach i poprzyj to przepisami prawa polskiego.

ocenił(a) film na 1
TomasT

Jeżeli za życia nie wpiszesz się w rejestr sprzeciwu, to lekarz nie musi się pytać rodziny o zgodę. To jest komusze prawo. Jest jeszcze inne prawo które funkcjonuje tysiące lat, że rodzina decyduje co zrobi ze swoim zmarłym. Dlatego niektórzy lekarze jeszcze pytają. Nie muszą jednak.

zmoorka

Nie odpowiedziałaś na pytanie gdzie popełniłem błąd w mojej wypowiedzi. Kazałaś poczytac przepisy i dopiero się wypowiadać. Miałabyś chociaż troszkę pokory i potrafiła się przyznać, że nie potrafiłaś przeczytać ze zrozumieniem, bo napisałaś dokładnie to co ja. Prawo polskie jest bardzo dobre. Daje możliwość wyboru- albo chcesz mieć pobrany narząd i nic nie robisz, albo nie chcesz i to zgłaszasz. Jaki problem? Idąc Twoim tokiem rozumowania to chrzest jest jeszcze większym komuszym prawem, bo nikt się nie pyta dziecka o zdanie czy chce być ochrzczone. NIe pyta się, ale może wystąpić z Kościoła, gdy jest dorosły. Tu jest podobna zasada. Rodzina może mieć przecież inne zdanie niż jej krewny. I to prawda lekarze nie muszą pytać, ale jak już mówiłem nie znam żadnego, który by tego nie robił. Robią to grzecznościowo. I ponawiam pytanie. Gdzie popełniłem błąd w poprzednich postach, że tak niegrzecznie mi odpisałaś. Jeśli nie popełniłem miej honor i przeproś.

ocenił(a) film na 1
TomasT

"Żaden lekarz nie pobierze organu do przeszczepu bez zgody rodziny lub oświadczenia woli"
Otóż prawo mówi inaczej. Lekarz (odmiennie niż w innych krajach) może pobrać nie pytając się o zgodę rodziny.

zmoorka

Chyba nie potrafisz przyznać się do błędu i braku czytania ze zrozumieniem. Do tego fałszywie wyrwany cytat z całego konetekstu. Napisałem: "Żaden lekarz nie pobierze organu do przeszczepu bez zgody rodziny lub oświadczenia woli (przynajmniej ja takiego nie znam). Lekarz zawsze grzecznościowo o to pyta. W Polsce mimo iż jest domniemana zgoda na pobranie narządów po śmierci, to istnieje jednak możliwość wyrażenia sprzeciwu." Bardzo niegrzeczne i niehonorowe postępowanie z Twojej strony.

ocenił(a) film na 8
zmoorka

Organy są pobierane tylko i wyłącznie od osób u których stwierdzono śmierć mózgową. I nie jest to morderstwo, bo te osoby są już martwe- oddycha za nie tylko i wyłącznie maszyna.

użytkownik usunięty
Sherlocked

otóż to ;)

ocenił(a) film na 1
Sherlocked

Mylisz się. To bajeczka dla frajerów. Są setki przypadków orzeczenia tzw śmierci, po której ofiary żyją i dochodzą do zdrowia. Najbardziej znany jest przypadek Agnieszki Terleckiej i Zachariasza Dunlopa. Poczytaj sobie o nich.
O tym się głośno nie mówi ponieważ taki 'dawca' to żyła złota, kosztuje kilka milionów dularów.

zmoorka

Naprawdę musisz żyć w świecie iluzji, aby wierzyć w to co mówisz. Sam znam przypadki źle stwierdzonej śmierci mózgowej. Jesteśmy ludźmi i popełniamy błędy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to jeden przypadek na kilkaset tysięcy. I mówi się o tym głośno, nawet w polskiej telewizji. Tak samo jak i o noworodku, który ożył w kostnicy, babci która żyła kilka miesięcy pomimo stwierdzonej śmeirci przez lekarza rodzinnego itp itd. Trzeba sobie jednak odpowiedzieć czy kilka ludzkich błędów może przekreślać tysiące lat dokonań medycyny? Czy mamy się cofać do tyłu, pozwalać umierać ludziom, tylko dlatego bo jesteśmy omylni? Swoje argumenty opierasz na swojej wierze, więc zadam Ci takie pytanie: czy pan Bóg po tym jak Ewa zjadła jabłko, gdy Kain zabił Abla, powinien zniszczyć całą ludzkość? Nie, wybaczył nam miliardy grzechów i oddał za nie życie swojego syna. A Ty nie możesz wybaczyć medycynie promila pomyłek? Gdzie jest Twoje miłosierdzie? I jeśli opierasz część swoich argumentów na wierze przyznaj się jakiego wyznania jesteś.

ocenił(a) film na 1
TomasT

Zatem z powodu błędu, można kogoś pokroić na żywca, to przyjmijmy że metoda orzekania śmierci jest tak zawodna, że nie należy jej stosować. Choćby miał to być jeden przypadek.

zmoorka

Obecna metoda orzekania śmierci mózgowej jest niezawodna, to ludzie są zawodni. Liczba źle stwierdzonych śmierci mózgowych to jedynie kilka przypadków. Liczba uratowanych ludzi po przeszczepach to setki tysięcy. I o czym tu rozmawiać? Gdyby Twoja prapra babcia nie zjadła zatrutej jagody, my dziś nie wiedzielibyśmy co jest trujące co nie. Czasami jedna śmierć ratuje miliony. Czemu chcesz hamować rozwój medycyny przez nieumyślne pomyłki? Czy gdy jeden duszpasterz jest zły, to reszta ma za niego pokutować? Czy gdy Twoja siostra ukradnie coś ze sklepu, to cała rodzina łącznie z Tobą ma iśc do więzienia? Czy przez jedną źle stiwerdzoną śmierć mózgową tysiące czekające na przeszczep mają umrzeć?

ocenił(a) film na 1
TomasT

Jest ogromną arogancją porównywać się do Boga.

ps. "cofać do tyłu" to masło maślane.

zmoorka

Przynaję się do błędu jeśli chodzi o cofać do tyłu- to potoczne wyrażenie. Jednak błąd stylistyczny nie miał znaczenia co sensu do mojej wypowiedzi. Arogancją jest nie porównywanie swojego zachowania do Boga. Na kim mam wzorowac swoje zachowanie jak nie na Bogu? co? Przecież Bóg stworzył nas na swój obraz i podobieństwo- nieprawdaż?

zmoorka

co do sensu*

zmoorka

A Jezus Chrystus kazał się przecież naśladować..A Syn Boży nalezy do Trójcy Świętej..I odpowiedz bo unikasz odpowiedzi- jakiego wyznania jesteś?

ocenił(a) film na 1
TomasT

Rzymski Katolik

zmoorka

No to wiesz dobrze, że istnieje takie coś jak oficjalne stanowisko KK. Mamy obowiązek je przestrzegać- odsyłam do Katechizmu KK. Kosciół Katolicki zachęca nas do przeszczepów i zachęca do ich propagowania. Dodatkowo chciałaś kogoś zabić za przeszczep- same takie słowa są grzechem. Słowa o tym, że naśladowanie Boga jest arogancją, także jest niezgodne z oficjalną nauką KK.

ocenił(a) film na 9
zmoorka

Zatem oddanie komuś organu stawia nas na równi z bydłem? Czy raczej chodzi Ci o to, że mogłabyś ten organ otrzymać? Nieważne, bo i tak chyba nie do końca przemawia do mnie Twój tok rozumowania, chociaż oczywiście masz prawo do swojego zdania, tak jak i ja mam do swojego. Sama napisałaś, że przecież i tak wszyscy umrzemy. Skoro więc tak, skoro my umieramy to czemu, jeśli jest taka możliwość, nie pomóc drugiemu człowiekowi. Nasz organ, który notabene nam się już nie przyda, nie miałby przedłużyć czyjegoś życia o kilka lat? Gdybym ja była chora i tylko serce czy inny organ mógłby mnie uratować to otrzymanie go byłoby dla mnie cudem, a życie po przeszczepie - nowym rozdziałem. Chociaż oczywiście zawsze są wyrzuty sumienia, że ja żyję, bo ktoś inny umarł. Tylko, że ja na to nie miałam wpływu. Po prostu tak już jest urządzony świat. Jedni odchodzą, inni zostają. I dlatego, gdy umrę chciałabym, oczywiście gdyby była taka możliwość, aby ktoś, kto tego potrzebuje mógł dostać moje organy i może dzięki nim przeżyć jeszcze kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. To mi się wydaje właściwe.

ocenił(a) film na 1
zorzynku

Moje organy mają zostać pochowane w całości. Nie obchodzi mnie taka forma pomocy. Co do mnie, to chcę chronić swoje życie, ale nie za wszelką cenę. Nie jestem kanibalem nie pożywiam się ciałem innego człowieka.
A lekarz który zechce ruszyć kogoś mojego bliskiego, zostanie zabity.

ocenił(a) film na 9
zmoorka

Twoja wypowiedź, szczególnie jej początek jest doprawdy zabawny, biorąc pod uwagę to, że i tak po kilkudziesięciu latach tych organów i tak już praktycznie nie będzie, bo nie wiem, czy zapomniałaś, czy nie przyswoiłaś jeszcze tego faktu, ale ludzkie ciało po śmierci ulega rozkładowi. Organy również.

Chcę tylko jeszcze dodać, że w porządku, możesz nie chcieć oddać organów czy ich przyjąć, ale nie sądzę, byś miała prawo decydowania za kogokolwiek w tej sprawie. Więc lepiej organy swoich bliskich zostaw w ich rękach. Ach, i te Twoje niby groźby w stronę lekarza, który w ogóle odważyłby się tknąć kogoś z Twoich bliskich są po prostu śmieszne i pokazują, że poziom Twojej dojrzałości oscyluje w pobliżu zera.

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 1
zorzynku

Po śmierci obiecano mi zmartwychwstanie. Nie będę wtedy szukać swoich części.

zmoorka

A co z ludźmi, których ciało się już rozłożyło..oni nie zmartwychwstaną? Bardzo dziwna dedukcja. Należy też podkreślić, że przeszczepiony narząd żyje w nas i przyjmuje nasze DNA. Nasza skóra, serce...wszystko wymienia swoje komórki. Ich też chcesz szukać? Większość wyznań chrześcijańskich, podobnie jak większość religii na świecie popiera przeszczepy. Jakiego wyznania jesteś, że sprzeciwiasz się z ogólem chrześcijańskim?

ocenił(a) film na 1
TomasT

To powiedz mądralo, żyjesz z przeszczepionym sercem i nerkami. To kto po Tobie dziedziczy?

zmoorka

Ale co dziedziczy..Ty tak na poważnie? Bo to się robi śmieszne. Tak to możesz udowadniać kwadraturę koła lub bielistość czarnizny. Przecież oczywiste jest, że po przeszczepie nie stajemy się innymi ludźmi. A narząd, który otrzymujemy stopniowo staje się naszą tkanką. Ja też umiem opierać się na takiej filozofii jak Ty. Prosze bardzo..malujesz włosy, wstawiasz sobie sztuczne zeby, plomby. Te rzeczy często są pochodzenia zwierzęcego..więc kim jesteś? zwierzęciem? Umyłaś się gąbką naturalnego pochodzenia..jesteś morskim beztaknkowcem? Poczekaj..a co jak zjesz rybę? Przecież jej składnii przenikają do Twojego ciała..stajesz się rybą? Więcej..ta ryba jest padlinożercą, który zjadł resztki z ciała rekina, którego matka zjadła nurka..Jejku nie jedz ryb- będziesz kanibalem..Widzisz jaki Twój tok rozumowania jest bez sensu?

ocenił(a) film na 1
TomasT

Jak to nie stajesz się inny, masz ciało złożone z dwóch osób, w nierównych częściach. To co niby decyduje o jedności danego człowieka? Mózg? To przecież też część ciała.

Ten problem pojawił się w Stanach, toczono boje prawne. Ponieważ okazało się że do majątku (sporego) stawają dwie rodziny. Tego co dał serce i tego czyja była reszta ciała.

zmoorka

I kto wygrał może powiesz?:) Poza tym już od dawna wiadomo, że to kim jesteśmy rozgrywa się w mózgu. Twój sposób dedukcji jest bezsensowny. Jest takie coś jak obieg materii w przyrodzie. To że narząd został pobrany od danego człowiek, nie znaczy, że ktoś staje się tamtym człowiekiem. Tak jak i nie staje się ktoś świnią, gdy się dostaje od niej serce. To wszystko jest tak oczywiste (dla sądu w USA też), że mówienie o tym jest po prostu nieodpowiedzialne. Czy gdy pomalujesz się henną, to stajesz się rośliną? Pomyśl sama, a to przecież to samo..

ocenił(a) film na 1
TomasT

Zawarto ugodę i sprawę wyciszono.
To za duży przemysł aby można było zrobić skandal

zmoorka

Fałszywie do tego podchodzisz. Dobrze o tym wiem, że każdy sąd, także w USA przeszczep narządu nie uważa za podstawę do dziedziczenia. Nie siej zamętu.

ocenił(a) film na 9
zmoorka

Wybacz, ale brzmisz trochę jak obrażone dziecko z przedszkola. A ponadto, to co mówisz jest nieco sprzeczne ze sobą - wnioskuję, że jesteś katoliczką, a przecież Kościół Katolicki nie jest przeciwny transplantologii. Nie sądzę zatem, żeby katolicy, który pośmiertnie oddali swój narząd, po zmartwychwstaniu musieli go szukać nie wiadomo gdzie. Radzę głębiej się wczytać w założenia i stanowisko Kościoła wobec transplantologii, zamiast rzucać bezpodstawnymi i bezsensownymi określeniami.
A wnioskując po tym, że przyrównujesz transplantologię do kanibalizmu (a nawet, o zgrozo, piszesz o zombie, choć nie wiem co jedno ma wspólnego z drugim!) to najwyraźniej nie masz bladego pojęcia na czym polegają te dwa zjawiska.

zmoorka

Wola Twojego bliskiego jest jego wolą i nie masz prawa się do niej wtrącać. Jeśli będzie chciał aby jego organy trafiły do innego człowieka to lekarz postąpi z jego wolą. Lekarz wykonuje przeszczep w zgodzie z oświadczeniem woli (domyślnym, napisanym na kartce lub w rejestrze) Twojego bliskiego. Robi wszystko w zgodzie z prawem. I chcesz uczciwego lekarza zabić? Uważasz to za zgodne z Biblią i religią chrześcijańską.

ocenił(a) film na 1
TomasT

Mój bliski , jako teoretyczny trup, nie ma już żadnej woli na tym świecie. Ciało należy do rodziny, nie jest państwowe albo wspólne.

zmoorka

Mylisz się. Każdy ma prawo decydować o swoim ciele np poprzez wyrażenie swojej woli za życia lub w testamencie. Pańśtwo polskie stoi na straży przestrzegania takich rzeczy.

ocenił(a) film na 1
TomasT

Nasza cywilizacja stawia etykę i moralność ponad prawem stanowionym.

zmoorka

Wypowiedź co najmniej dziwna. Z jednej strony mówisz, że prawo jest złe, z drugiej mówisz o tym, że nasza cywilzacja opiera się na etyce i moralności..Czyż nie cywilizacja stanowi prawa?

ocenił(a) film na 1
TomasT

W naszej cywilizacji prawo nie może być niezgodne z etyką, moralnością i odwiecznym zwyczajem. Ludzie go nie stosują i tyle.
Nawet JPII nawoływał, że złego prawa nie należy stosować , a nawet należy się mu sprzeciwiać. ... Ponosząc konsekwencje opresyjnego państwa.
Przykład IIWS której okupacyjne prawo sobie a Polacy sobie.

zmoorka

Już Pan Jezus mówił, że cearzowi trzeba oddać co cesarzowe, a Bogu co boskie. Trzeba żyć zgodnie z nauką Kościoła jednocześnie nie łamiąc przepisów państwa. Powiedz mi więc, gdzie Kościoł Katolicki zezwala na zabójstwo z powodu przeszczepu?

ocenił(a) film na 1
TomasT

I Ty nie masz prawa wtrącać się do odwiecznej tradycji, pochowania szczątków kochanej osoby. A ty jak zwierzęta, jak zombie chcielibyście je pożreć

zmoorka

O czym Ty mówisz? Narzucasz wolę swoim bliskim? Każdy ma prawo np w testamencie wybrać sobie rodzaj pochówku Twój bliski też i nic Ci do tego. Każdy ma prawo decydować o swoich ciele, Twój bliski też i nic Ci do tego. Jaka odwieczna tradycja? Ile kultur tyle tradycji pogrzebowych- nie wszyscy grzebali swoich zmarłych. I co ma zombie do pożerania zwłok..zombie to są zwłoki..A Ty niczym zwierzę nie jesz mięsa? Bez sensu komentasz- jeśli na poważnie bardzo współczuję.

ocenił(a) film na 1
TomasT

Masz rację , zombie to postać z fantazji, żywy trup.

ocenił(a) film na 9
zmoorka

To że tobie się nie podoba idea transplantologii, nikogo niezbyt obchodzi. Komuś choremu może to uratować życie, a dawcy narządu, owy organ już na nic się nie przyda. Ciekawe jakbyś pisał, gdybyś to ty potrzebował organu, który miałby uratować ci życie.

ocenił(a) film na 1
MadziQ3692

Nigdy od nikogo nie wezmę żadnego narządu. Zrzygałabym się, żyjąc z jakimś obcym ciałem.

zmoorka

Jaki problem. Możesz nosić przy sobie oświadczenie woli lub wpisać je w rejestrze. Nawet to, że nie chcesz być reanimowany. To prywatna sprawa każdego człowieka i masz do tego prawo. Nie musisz w wulgarny sposób narzucać komuś swojej woli.

ocenił(a) film na 1
TomasT

Nikomu nie narzucam , nazywam po prostu transplantologię tym czym jest KANIBALIZMEM.

zmoorka

Kanibalizm to zjadanie i trawienie tkanek osobnika tego samego gatunku. W jakim momencie narząd po przeszczepie jest zjadany i trawiony?

ocenił(a) film na 1
TomasT

Możesz jeść na surowo, możesz jeść gotowane, możesz dostać sondę do żołądka, albo kroplówkę, albo... cały narząd wszczepić. Wszystko zależy od kucharza . Stąd tytuł postu. Nawiasem mówiąc podobno, w czasach PRL tak byli żądni sukcesu medialnego, że nikst się nie certolił z dylematami śmierci mózgowej, dostarczano Relidze nieszczęśników, aż wreszcie się temu gnojowi (niech się smaży w piekle) udało.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones