PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=291383}

Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
6,6 192 650
ocen
6,6 10 1 192650
6,0 26
ocen krytyków
Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej
powrót do forum filmu Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej

Dlaczego Borat w swoich wypowiedziach w "ojczystym" języku używa języka polskiego, cyt. "Dziękuję", "Co słychać"... Czy jest to adaptacja polskiej wersji czy już w Stanach nie odróżniają Polaków od Kazachów??
Poza tym zbyt wulgarne, stanowczo zbyt wulgarne, ale...jak to się mówi:
Chleba i Igrzysk

rip_dealer

on się naśmiewa tutaj z każdego narodu - np tekst "popieramy waszą terrorystyczną wojnę" jedzie równo po amerykanach :))) Ten film jest świetny i warto go zobaczyć!

użytkownik usunięty
neates

jak to dlaczego w Kazachstanie mówi się po Polsku ?
http://www.ruhr-uni-bochum.de/lilab/orga/justyna/polacy.htm
historii się uczyć !

rip_dealer

Też tego nie rozumiem tym bardziej, że ludzie którzy ?pracowali? przy tym filmie są Brytyjczykami- skąd im się wzięły teksty z łamańcem polskim? A antysemickie, szowinistyczne i rasistowskie komentarze są niesmaczne- nawet biorąc pod uwagę fakt, że postać Borata odgrywana jest przez Żyda (chyba tym bardziej jest to niezrozumiałe)!

ormen

Lol, to się nazywa satyra ;p Zreszta i tak pewnie niewielu Amerykanów potrafi odróżnić Polskę od Kazachstanu =]

misslove

Tak samo jak my znamy ich stany oni znają tak kraje wschodniej europy

ocenił(a) film na 8
ormen

hmmmm, mnie jakoś te teksty nie raza...raczej interesuje mnie i bawi reakcja ludzi na kogos kto nie zna zasad obowiazujacych w danj kulturze. Zupelnie nie rozumiem waszego oburzenia. Fajnei jest moc czasem popatrzec z boku na samych siebie.Moze spojz na film jako na swego rodzaju eksperyment. Wiadomo, ze jest to zrobione z jajem, bo czemu by nie? :)pzdr

ocenił(a) film na 10
rip_dealer

A znasz jakieś kazachskie zwroty? Byron Cohen też na pewno nie zna. Ludzie, ale czepliwi jesteście. Równie dobrze mógłby tam wrzucić parę sformułowań po chińsku - i tak nikt na zachodzie nie zwróciłby uwagi. Dla nich są to po prostu jakieś nieartykułowane dzwięki.

ocenił(a) film na 8
Jesus_Mordino

czyli jak na prostego, niezbyt rozwiniętego człowieka przystaje, założyłeś, że to co Ci się wydaje (i dodatkowo jest stereotypem) jest prawdą :P

ocenił(a) film na 9
rip_dealer

Trochę niedokładnie cytujesz Borata, ale nie jest to zbyt ważne gdyż ten film nie odwzorowuje rzeczywistości a jedynie przedstawia ją w bardzo pokrzywionym zwierciadle. Kazachowie ostatecznie nie wytoczyli autorowi procesu więc i my nie powinniśmy zbytnio się oburzać. Lepiej obejrzeć i trochę się pośmiać. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 1
rip_dealer

Mnie tam Borat nie śmieszy... Bez przesady on tak jeździ jakby ten Kazachstan to było niewiadomo co! Jakby tak zrobili film : Potpatrzone w Ameryce aby biedna Polska rosła w siłe, a niedouczeni ludzi żyli dostatniej... To byłoby wam śmieszno?? On równo jeździ po Amerykanach jak i po tym całym Kazachstanie a może by tak po Brytyjczykach pojechać ??!!

Bartusss

zgadzam sie z moim poprzednikiem!!!! Żałosne żeby tak pojechać to już przesada

ocenił(a) film na 6
Bartusss

Gdyby film dotyczył Polaków, tym bardziej chciałabym go obejrzeć i tym bardziej wydawałby mi się śmieszny :P "Borata" jeszcze nie widziałam, więc nie będę wypowiadać się szerzej. A satyry na Brytyjczyków już były, i to nie jedna.

ocenił(a) film na 8
Bartusss

naucz się nie brać rzeczy zbyt ofensywnie. Dodatkowo, każdy powinien potrafić się śmiać, zwłaszcza z samego siebie.

rip_dealer

Słuchaj - ten komik doskonale sobie zdaje sprawę, że większość Amerykanów faktycznie uważa, że "Polska to gdzieś koło podbiegunowe, a miśki polarne latają po ulicach" - a co dopiero mówić o Kazachstanie?? Na tym polega ten hmm kawał - wyśmiać brak wiedzy o Europie u Amerykanów.

ocenił(a) film na 8
herbstnebel

najlepsze jest to, że niektórzy ludzie myślą, że ten film przedstawia jego wyobrażenie o tych regionach itd. I ma naturę prześmiewczą wobec nich

rip_dealer

Wiecie co, ja sie czuję patryiotą i nie podoba mi sie ten buc

ze względu na ilosć polskich emigrantów nasz język jest najbardziej rozpoznawany na zachodzie jako język wschodnio-europejski, przez co postawa tego udawanego kazacha jest identyfikowana szczególnie z naszym narodem, głupi amerykanie myślą, że do nas mają niedaleko, więc u nas jest podobnie

za używanie języka polskiego w celu ośmieszania innego narodu należy sie kara, proponuję następujące rozwiązanie:

POWIESIĆ GO ZA JAJA

najlepiej na jednym z przęseł mostu brooklynskiego

dansoc

oczywiscie wszyscy z was nie maja racji...

Cohen to brytyjski żyd, ktorego bodajze dziadkowie byli Polakami i po prostu pamieta|kojarzy pojedyncze zwroty w naszym jezyku

JAAAAAAAAAAAKSSSIEMASZ!

bojra

Młodych musiał mieć dziadków w takim razie ;D :D:D:D:D aleeee kit.

JanekProsty

SZALOOOOM ! JAGSIEMAAASZ !!!

Ameryke pogrążyć bo już wykorzystana do wojny z arabami i to ich mają wszyscy nielubić.
Kazachstan bo jest tam wielu muzułmanów którzy podejmują dialog ekumeniczny do którego nawiązuje tytuł. http://www.kazakhstan.pl/www/a2006/060619b.htm

Zemsta zemsta zemsta naaaaa wrooooooga. Z Boooogieeeem luuuub mimoooo Booooogaaa !

DZIEEEEKUJI !!

ocenił(a) film na 10
dansoc

no wiesz chyba kazdy obcokrajowiec mysli ze Polska to Europa Wschodnia np. ostatnio gdy kubica byl 3-ci na Monzy wloski komentator powiedzial cos takiego "oto historyczna chwila, pierwszy kierowca z Europy Wschodniej na czele f1" czy cos takiego, wiec moznaby powiedziec ze 'lepsze narody' sa niedouczone. Mysle ze to najlepsza komedia/satyra wszechczasow. ;] a co do polskich powiedzonek to bardzo mozliwe ze mialo na to wplyw duza ilosc polakow w kazachstanie, tylko nie jestem przekonany co do pochodzenia jego dziadkow (ojciec to walijczyk matka to iranka ???) jak zobacze to uwierze ;]

cns

a gdzie my według Ciebie jesteśmy? na zachodzie? 17 lat temu ledwo przestaliśmy czcić Wielkiego Sąsiada, a tu już ludziom się wydaje, że cały świat nas powinien uważać za nowoczesny europejski kraj. nie wiem czy wiesz, ale do poziomu życia w Szwajcarii albo Holandii jeszcze trochę nam brakuje.
ok, w obowiązującej nomenklaturze mówi się o nas i jeszcze paru krajach jako o europie środkowo-wschodniej. ale jakby nie było, środkowy wschód to bardziej wschód niż zachód. a nie każdy zna się na geografii tego regionu tak dobrze jak polacy i może nie rozróżniać. jak amerykanin ma nas wsadzić do jednego worka z Francją czy Holandią albo z Rosją i Ukrainą, to raczej wybierze to drugie. to wszystko jest jeszcze obciążone istniejącym przecież nie tak dawno podziałem na dwa bloki.
nie oglądałem filmu (jeszcze, bo zamierzam obejrzeć), ale sądzę, że Cohen nie ma żadnych bliższych związków z Kazachstanem (pewnie już bliższe z Polską), a wybrał ten kraj bardziej na chybił trafił, jako symbol strasznego zadupia. co do użycia polskiego w filmie to prawdopodobnie po prostu był to język wschodnioeuropejski do którego miał największy dostęp (przecież teraz słyszy się go na ulicy każdego angielskiego miasta) i dlatego znalazł się w filmie. Cohen przyjął założenie (słuszne) że i tak nikt nie odróżni (oprócz Polaków).

padalec

"...Aby uwiarygodnić swoje zagraniczne pochodzenie, Sacha prowadzi notatki po hebrajsku i wtrąca co jakiś czas kilka słów z języka polskiego (Dziękuję, Jak się masz?, Dzień dobry, Przepraszam), choć rzadko pasują one do kontekstu..."

ocenił(a) film na 10
padalec

Bardzo dobrze wiem ze b.dużo nam do zachodu brakuje ale myślę, że nie jesteśmy wcale na poziomie wschodu (jeśli byłeś kiedyś na Ukrainie, wiesz o co mi chodzi, chociaś byłem we Lwowie to całkiem ładne miasto, ale jak mówię ogólnie Ukraina jest uboga) geograficznie ulokowałbym Polske w Europie Środkowej, jednak pod względem rozwoju jak mówisz Środkowo-Wschodniej ;]

cns

Ja i tak bym frajera za jaja powiesił, tak dla zasady. Wydaje mi sie, ze słusznie mu sie należy.

ocenił(a) film na 8
cns

co? przecież my jesteśmy zaliczani do europy wschodniej...

rip_dealer

Witam, specialnie sie zarejestrowałem tutaj aby napisac, co wy za głupoty wypisujecie, że niby Cohen naśmiewa sie tylko z Polski, Kazachstanu i Ameryki on naśmiewa się także z włąsnego kraju bo przeciesz on własnie tam narodziła się ta postać i włąsnie tam na poczatku działała. Wpierw się naśmiewał z własnych rodaków. Wiem że niektóre żarty są niesmaczne, ale własnie oto chodzi (czym więcej kontrowersji tym więcej zarobi, bo właśnie oto chodzi albo film ma byc lubiany lub znienawidony wszytko to co ejst pomiedzy to niezarobi milionów), jeden z drugim mysleli że ida pewnie na film dokumentalny o USA, śmieszą mnie engatywne wypowiedzi, bo tak naprawde chcielibyscie być tak sławni Cohen, jedni widza w nim tylko Borata ale to tez postac Ali g która w Wielkiej Brytani jest bardzo znana, choc grał tez kopletnego idiote, drodzy czytanie filmwebu poczytajcie sobie troche na jego temat i naprawde zobaczycie że to co robi ma sens.

rip_dealer

BORAT MOWI PO POLSKU I HEBRAJSKU TYLKO DLATEGO ZE W TEN SPOSOB WYSMIEWA LUDZI W US AND A. LUDZIA W STANACH MOZNA WSZYSTKO WCISNAC NP TO ZE W KAZACHSTANIE PIJE SIE WINO Z MOCZU KONIA A ONI W TO UWIERZA... PRZECIEZ CHYBA KAZDY Z WAS WIE JAK TO JEST Z TA WIEDZA OGOLNA W US AND A .-)))

ANJANIS70

U nas z kolei niestety szerzy się analfabetyzm, co bardzo wyraźnie widać w internecie, np w komentarzu powyżej ( ludzia/ludzią????).

ocenił(a) film na 10
lukaszo85

U nas niestety nieuchronnie rośnie liczba frajerów co lubią sie czepiać.

wojteq_2

A borat to się nie czepia w ogóle nic a nic ... hmmm - bardzo interesująca wypowiedź

rip_dealer

BORAT MOWI PO HEBRAJSKU I POLSKU, TWIERDZI ZE W KAZACHSTANIE ROBIA WINO Z MOCZU KONSKIEGO A W STANACH LUDZIE SA TACY CIEMNI ZE WIERZA NP W TO ZE W KAZACHTANIE MOWI SIE "JAK SIE MASZ" PO POLSKU I ZE LUDZIE RZECZYWISCIE PIJA WINO Z PRODUKOWANE Z MOCZU .-))) BORAT JEST THE BEST...NABIJA SIE Z WSZYSTKICH

ANJANIS70

piją, ale zfermentowane kobyle mleko, to sie nawywa kumys, tatarzy na ziemiach polskich też to pili, jest o tym mowa w trylogii, Kmicic chyba bardzo lubił ten napój. Z moczem nie wiem, najprawdopodobniej cos próbaowali robić, ale jeśli juz to jeszcze przed czasami Temudzina, czyli Dżingis Hana. Natomiast z gwałceniem kobiet to prawda, zgwałcona kobieta nie pójdzie zgłosić tego na milicji, bo stróże pożądku najprawdopodobniej też by ją zgwałcili, więc gwałty praktycznie są dozwolone, o ile ma sie przewagę fizyczną czy też wpływową nad mężem, ojcem czy bracmi ofiary.

No, ale za to w Kazachstanie mają kosmodrom, gdzie wystrzeliwują różne rzeczy i ludzi w kosmos, nam jeszcze do tego daleko.

Nam Polakom zawinił to, że sprowadził na nasz Naród cień podejżenia, ze jesteśmy równie zacowani jak Kazachstan, co jest absoltnym fałszem, wiem to, bo byłem w Virginii 3 miechy, i tam nie jest tak różowo.

Dalego też dalej postuluję za powieszeniem tego obsrańca za jaja, może jest smieszny i wyszydza głupotę amerykanów, ale jest bardzo nieszczelny, chamski impertynencki i wogle nie wiem jak ci ludzie go tolerują.

za bezsensowne i bezkontekstowe używanie polskich zwrotów

POWIESIĆ borata ZA JAJA!!!

dansoc

"dansoc", a moze bysmy Ciebie powiesili za wydmuszki na iglicy palacu kultury.....
Do wszystkich krytykantow filmu Borata - ludzie zrelaksujcie sie. To tylko film, na dodatek komedia i nie nalezy go brac na serio. Problemem moze byc zrozumienie, ze amerykanie przedstawieni w filmie byli przekonani, ze maja do czynienia z dziennikarzem z Kazakstanu i to jest najwiekszym zartem w tym filmie. A uzywanie polskich slow przez Borata to rozslawianie polskiego jezyka. Wiekszosc Amerykanow nie zdaje sobie nawet sprawy, ze sa to polskie wyrazenia i sa zaszokowani jak im to wyjasniam. Pozat tym bardzo dobra komedia i polecam tym z otwarta glowa.

ocenił(a) film na 9
dansoc

Aż tak cię to ubodło polaczku ? Pomachaj szabelką może ci ulży.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
dansoc

O jejku jejku, ktoś się chyba niezdrowo podniecił. Podkręć sarmackiego wąsa i leć do bitki.

Podobno będąc gdzieś na wakacjach Cohen spotkał polskich turystów, którzy serdecznie przywitali go słowami "Jagsiemash" i "Dziękuji". Tak mu się to spodobało, więc Borat też tak się wita. Ot cała filozofia.

krzol

niech andrzej lepper i ociec dyrektor będzie z wami

ocenił(a) film na 9
dansoc

Jak coś to szmaciarzu przez "rz".

ANJANIS70

Otoz to, zapomnailem o tym wczesniej napisac, jak ktos nie zna polskiego, kazachskiego, herbrajskiego, ormianskiego, to pomysli, ze to jeden jezyk.

rip_dealer

wiecie co, ja tylko zgrywam takie narodowca, ogólnie jestem tolerancyjnym osobnikiem, no i dzisiaj poszliśmy z kumplem na borata, byliśmy w SilverScreenie na puławskiej, powiem wam szczerze, że nie było tak hardcorowo jak sie spodziewałem, chociaż momenty były(jak sie ganiali z azamatem po hoteu), ale generalnie ten film ma zjebaną wymowe i mimo szczerych chęci pozostawił we mnie i w moim kumplu niedosyt w porównaniu z tym czego sie spodziewaliśmy, no i niesmak.

Szkoda kasy, żeby iść na ten film do kina,

na divx mozna go obejżeć, pewnie byłoby nawet przyjemnie jakby sie nie widziało reklamówek i tego całego zgiełku

Mój kumpel skomentował tego kolesia, że jest poprostu prymitywny i szkoda sobie zawracać nim głowe, jest bardziej żenujący niż śmieszny


aha, a używnie polskiego podas oglądfania filmu wogle nie razi, chyba nawet nioe zauważyłem

ocenił(a) film na 10
dansoc

Musisz być strasznie przygnębiony razem z twojim kolegą skoro was to nie śmieszy, ja byłem na filmie dziśiaj, na sali prawie że brakowało miejsc - musiałem siedzieć w trzecim rzędzie, a ludzie wyli i płakali ze śmiechu. Film był niesamowicie śmieszny, a słynne "ziendobry" i "Jak sie masz" tylko dodawało posmaku zabawnym sytuacją. Jak można wyczytać na Amerykańskich stronach - film jest powszechnie uważany za najlepszą komedie tego roku oraz, że pobił nawet Jackassa 2. W pełni sie z tym zgadzam i polecam każdemu!

wojteq_2

najbardziej przygnębuające było to wile osób na sali śmiało sie w nieodpowiednich momentach

a statystyki którymi sie podpierasz są tylko po to by zniewolś twój umysł i twoją wolną wolę

wojteq_2

najbardziej przygnębuające było to. ze wiele osób na sali śmiało sie w nieodpowiednich momentach

a statystyki którymi sie podpierasz są tylko po to by zniewolś twój umysł i twoją wolną wolę

dansoc

Ostro ktoś cię musiał "zniewolić" ostatnimi czasy (kajdanki, pejcze i te sprawy), bo pleciesz straszne głupoty.

wojteq_2

Śmiejesz się z Amerykjanów - a potem się podpierasz się tym że amerykanom się bardzo podoba. Hę ? - brawo dla tego Pana. Huuurrraaa. Napisz jeszcze sto razy że film jest śmieszny to napewno sie nim stanie ... żenujący jesteście.

ocenił(a) film na 10
JanekProsty

Nie śmieje się z amerykanów, śmieje się z !ludzi! u których borat potrafi uwydatnić ich prawdziwe oblicze, a to że Amerykanom film się podobał najwyraźniej świadczy o tym że oni też patrzą na ten film z innej, głębszej perspektywy. p.s żenujący to jesteś ty i to że nie masz co robić tylko siedzisz na filmwebie i zapisujesz swojimi wywodami każdy temat, weź idź do pracy i nie przynudzaj!

ocenił(a) film na 8
dansoc

Ale ty ciagle tylko mowisz o własnych odczuciach, co cie zasmucilo, co widownia robiła i bóg wie co, a nie mowisz nic o tym co konkretnie cie się nie podobało i dlaczego, nie argumentujesz. Filmy to coś bardziej rozbudowanego niż "dyskusja" o ulubionym kolorze

ocenił(a) film na 10
rip_dealer

O czym wy tu mówicie. Film jak film, jednym sie podoba jednym nie. Moim zdaniem świetnie ośmiesza amerykanów. Jest to specyficzny humor i nie każdy musi go lubić. Idąc na jakiś film sprawdzamy "liste płac" i jak ktoś nielubi Chucka Norisa to nie idzie na film, bądź już wie czego się spodziewać. Więc nie piszcie, ze ten film jest zły i się zawiedliscie, bo najpierw trzeba wiedzieć na co się idzie do kina, no, ale jak nie wiemy kim jest aktor odgrywajacy główną role i z jaki specyficzny humor mu towarzyszy to nie można sie dziwić, ze niektorzy są zawiedzieni. Prosze nie wypowiadajcie sie w takich wypadkach. To tak jak powiedziec, ze angielski humor jest kiepski bo liczyłem na coś innego :/

I dajcie sobie spkuj z tymi polsko- kazachstańskimi wywodami! Trzeba mieć do siebie troche dystansu, jak ktoś go nie ma to neich nie zabiera sie za komedie. Bo smiać sie z kogoś kazdy umie, ale z siebie...

badkenny

Ta dam
"Fikcyjny język kazachski, którym się posługuje Borat, jest miksturą hebrajskiego i kilku polskich zwrotów, które Baron Cohen poznał w dzieciństwie od dzieci polskich emigrantów z sąsiedztwa - takich jak "Dzień dobry" czy "Jak się masz".
i jeszcze to
"W wywiadzie zamieszczonym na DVD z jego telewizyjnymi wyczynami Baron Cohen mówi, że wybrał Kazachstan po prostu dlatego, że ryzyko spotkania w USA czy Wielkiej Brytanii kogoś znającego ten kraj i jego zwyczaje jest minimalne."

Tutaj wiecej jakby ktos chcial
http://www.gazetawyborcza.pl/1,75248,3752766.html

rip_dealer

Malo tego, wioska ktora pokazuja nie jest nawet w Kazakhstanie tylko chyba w rumuni czy gdzies w tych rejonach. Co do wstawek polskich to w sumie zadna kontrowersja, w Kazakhstanie poza jezykiem kazahskim jest glownie język rosyjski a przez to ze bylo sporo wysiedlen Polakow do Kazakhstanu takie slowa jak dzien dobry i jak się masz może funkcjonować gdzieś na tych terenach, a jeśli nawet nie istnieje to są to słowa slowianskie więc podobne do rosjskich a na rynku amerykańskim to prawie te same języki. Trochę jak dla nas norweski i szwedzki. Kolejna sprawa amerykanie są już przyzwyczajeni do takich uproszczeń, np w Powrót do przyszłości są terroryści którzy podobno coś gadają po arabsku, okazuje się, że to co mówią nie jest w żadnym języku, są to jakieś przypadkowe zbitki słów wypowiadane w akcencie niby arabskim. Innym ciekawym filmem gdzie występują polskie akcenty to np. Terminal i wymyślone państwo Krakozja, z jakże dziwnym słowiańskim językiem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones