PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4468}

Casanova Federico Felliniego

Il Casanova di Federico Fellini
7,5 3 331
ocen
7,5 10 1 3331
8,4 10
ocen krytyków
Casanova Federico Felliniego
powrót do forum filmu Casanova Federico Felliniego


Kazałem mu ogolić połowę głowy, poprawiłem mu nos, nakładając duży garb. Miał niewyraźny podbródek, więc zrobiłem mu inny. Zdaję sobie sprawę, że nie miał już całkowitej kontroli nad własna twarzą, zgoliłem mu także brwi i sam malowałem mu inne codziennie rano: w zależności od sceny małymi kreseczkami akcentowałem zdziwienie labo

ocenił(a) film na 8
hauser

"Casanova" Federico Felliniego

Dla Felliniego manieryzm miał być nie tylko idealnym narzędziem opisu epoki Casanovy (choć rozmijał sie z nią w czasie) z jej sprzecznościami, dramatycznym konfliktem ducha i ciała, piękna i potworności, rozpasania i nostalgii śmierci. Miał być również, i to przede wszystkim, instrumentem wyrażenia kryzysu naszej epoki, jej schyłkowości, rozbicia harmonii, rozchwiania proporcji, postępującego rozkładu i wygasania witalności...

więcej:
Maria Kornatowska, Fellini, Warszawa 1989

ocenił(a) film na 8
hauser


Obok zmęczenia na twarzy Casanovy zaczyna stopniowo zarysowywać się starość. Jeszcze wygrywa w turniejach kopulacyjnych. Jeszcze jest gotów podjąć wyzwanie. Jeszcze chce uczestniczyć w grze. Ale równocześnie staje się coraz bardziej ociężały, może znudzony, coraz bardziej pozbawiony celu...

więcej:
Ryszard Przybylski, Et in Venezia albo Casanova, w: Poloniści o filmie, red. M. Hendrykowski, Poznań 1997, s. 263-271

hauser

"Za każdym razem, gdy inny człowiek stara mi się uzmysłowić, że homoseksualizm jest dewiacją, przypominam mu jak bardzo śmierdzi cipa".
~ Federico Fellini, 1964
:-)

hauser

To ja też coś dodam z tomu rozmów z Fellinim:

"Kiedy Sutherland przyszedł na plan, wiedział już wszystko o Casanovie, gdy tymczasem ja nie zdołałem przeczytać nawet jednej trzeciej 'Pamiętników'. On przeczytał już całego Casanovę, prawie wszystko na temat osiemnastego wieku i już miał w swojej głowie równanie Casanova- XVIII wiek- Fellini- Wenecja. Choć nigdy nie dałem mu czasu, żeby mi to wyłuszczył. Potem kazałem mu ogolić połowę głowy i poprawiłem mu nos, nakładając duży garb. (...) zgoliłem mu także brwi i sam malowałem mu inne codziennie rano, w zależności od sceny małymi kreseczkami akcentowałem zdziwienie albo pogardę, lub też przygniębienie. (...) Mieszkał przy via Appia Antica i wstawał wcześnie rano, przybiegał do studia pieszo, wciąż myśląc, że Casanova powinien dysponować wielką siłą fizyczną, być elastyczny, atletyczny, a zatem przez pierwsze dni musiał bardzo cierpieć i ja również przez niego cierpiałem. Wciąż pytał mnie o 'motivation': miał otworzyć drzwi i pytał o 'motivation, a ja mu mówiłem, że kładzie się rękę na klamce, przekręca w lewo lub w prawo i przechodzi na drugą stronę. (...) Pamiętam, że było to już podczas pierwszych scen rozgrywających się w Londynie, kiedy Casanova spotyka olbrzymkę. On [Sutherland] się dziwił, ponieważ większości rzeczy, na które napotkał w filmie, nie znalazł ani w książkach Casanovy, ani w książkach na jego temat, więc pytał mnie: 'Ale czy można to zrobić?', a ja mu mówiłem: 'Ależ oczywiście! To są wspomnienia starego melancholika, a nie jakaś 'Boska komedia''. (...) On przyjmował to okropnie i wieczorem szedł skarżyć się Bertolucciemu. Aż wreszcie pewnego ranka kazał mi powiedzieć, że chce ze mną pomówić (...). Przyszedł więc do mojego gabineciku z załamaną, ale także patetyczną miną, a ja mu powiedziałem:  'Posłuchaj, musisz mi zaufać. Nie możesz myśleć o twoim Casanovie, ponieważ ja sam nie wiem do końca, co zrobię, dowiaduję się o tym z dnia na dzień, również z twoją pomocą, ale nie z wiedzą, którą ty chcesz narzucić. Oddaj się do dyspozycji, ot tak, za całą prostotą'. On zaczął płakać, więc musieliśmy od nowa zrobić charakteryzację. Był rozczulający i od tamtej pory już nigdy nie zapytał mnie o 'motivation'". ("Fellini. Zawód: reżyser").

ocenił(a) film na 8
hauser

Dzięki, hauser, za ciekawe i bardzo trafne cytaty. Właśnie tak, moim zdaniem, powinien wyglądać głos w dyskusji o wybitnym filmie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones