PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=458606}

Chemiczne zaślubiny

Chemical Wedding
3,8 897
ocen
3,8 10 1 897
Chemiczne zaślubiny
powrót do forum filmu Chemiczne zaślubiny

Film słaby. Wolałbym by nakręcono porządne dzieło biograficzne o szalenie ciekawej postaci jaką był bez wątpienia Aleister Crowley. Jego losy są tak przedziwne, tajemnicze i poplątane, że dziwi mnie czemu nie doczekał się jeszcze solidnego filmu. "Chemical Wedding" jest filmem słabym. Postać największego maga XX wieku - Crowleya jest tu pokazana jako od początku do końca negatywna. Cytaty z jego pracy wyrwane z kontekstu, ukazanie magicznych operacji zostało ograniczone do jebanka, bez wyjaśnienia celu samego aktu. Rozumiem, że jeśli ukaże się kiedyś biograficzny film o Crowleyu będzie raczej kierowany do wąskiego grona, lecz mam nadzieję, że prorok nowej ery doczeka się solidnej adaptacji swego życia. Podsumowując uważam, że ten film to gniot, który uwydatnia dziwne plotki o Aleisterze i na nich się skupia (np. scena z kupą), a pomija jego wkład w rozwoju ezoteryzmu, mistyki i fakt, że był twórcą dojrzałej religii - Thelemy.

Wader1984

Chyba ta jego Thelema nie była dojrzałą religią - była dziwnym miksem różnych wierzeń. Nie wiem co pozytywnego można by powiedzieć o Crowleyu, niestety nie uważam że wkład w takiej dziedzinie jak ezoteryzm jest powodem du chluby. Zwłaszcza że ezoteryzm w całości opiera się na dawnych wierzeniach oraz ludowych przesądów.
Tak mi się kiedyś pomyślało, czemu historię tego człowieka nie wziął na warsztat Werner Herzog, a główną rolę by dał Klaus Kinskiemu? Powstałby tak pokręcony film, że zniszczyłaby psychikę widza.

dariusman

Co za brednie, człowieku, ośmieszasz się. Po pierwsze wkład w ezoterykę
może być powodem do chluby, po drugie Crowley, oprócz tego że miał wkład w
ezoterykę, to był pokręconym ziomkiem, któremu się wydawało, że pozjadał
wszystkie rozumy. Był seksistą, okultystą(a to nie to samo co ezoterykiem)i
większość inteligentnych osób odnosi się do tej postaci z dystansem, po
robił wiele rzeczy pod publikę. Ezoteryka nie jest oparta na wierzeniach i
przesądach, bo to nie gusła twojej babci. To bardzo rozległa dziedzina
duchowa, które zawiera w sobie wiele dziedzin, opartych także na
obserwacjach. Nie wiem o jakich "dawnych wierzeniach" mówisz, chyba chodzi
Ci o magię, która jest tylko jedną z dziedzin ezoteryki, więc nie opiera
się ona[ezoteryka] w "całości" na czymś takim i ani myśli to robić. I
troszkę mylisz pojęcia - terminów ezoteryka i ezoteryzm raczej nie powinno
się stosować zamiennie, gdyż ezoteryka to ogół dziedzin duchowych, a
ezoteryzm przedstawia właściwie pewną postawę światopoglądową i życiową,
która owszem, należy do ezoteryki, ale nie jest nią(tak jak np. Thelema
należy do ezoteryki, ale nie jest nią!). Postawa ta zakłada, iż nie należy
nic negować i odrzucać, oraz nie należy przyjmować żadnych dogmatów. Trochę
utopijna, ale ma swoich zwolenników, nawet w Polsce.

olcio1

Mówiąc dawne wierzenia, miałem na myśli przede wszystkim religie oraz kulty, choć magię można też wliczać do "dawnych wierzeń". Choćby rzeczony tu pan Crowley, jak czytałem o jego Thelemie to tam co rusz były jakieś powierzchowne odwołania do kultów starożytnych. Oczywiście, nie twierdzę że jestem jakimś ekspertem w tej dziedzinie, zresztą ta postawa życiowa jest mi zupełnie obca, mogę się temu przyglądać tylko z bezpiecznego dla mnie dystansu..

dariusman

A, no tak... zapomniałem dodać, ze Crowley był i okultystą i ezoterykiem, ale nie był ezoterystą(tym od ezoteryzmu). Co do religii - to różne są teorie jej powstania - jedna z nich mówi, że to właśnie z magii powstała religia jako taka, a nie odwrotnie. Oczywiście zdrowy rozsądek każe nam mówić, że był to złożony proces, nie tak po prostu "jedno z drugiego".

ocenił(a) film na 1
olcio1

dla mnie jako obcykanego w temacie Crowleya jest to bluźnierstwo, 1/10 i byłoby niżej jakby istniała taka ocena, film naprawdę żenujący, sceny z oddawaniem na siebie moczu, rytuały jakieś śmieszne, to co sie dzieje na ekranie to parodia normalnie.

Popjular Kaotist

Wiesz, nie oglądałem tego filmu. Jesteś obcykany w Crowley'u? A czymże Ci tak zaimponował?

ocenił(a) film na 1
olcio1

może nie zaimponował ale jest to postać o wiele głębsza i ciekawsza niż to "coś" ukazane w tym "filmie"(godzi się to tak zwać?), jego historia jest naprawdę ciekawa i bogata. Mówiąc przez pryzmat przeciętnego Kowalskiego: racja miał naryte w głowce, ale w tym filmie to blamaż i śmieszne uogólnienie do szczania, seksu i w ogóle. Okultyści to poważne osoby a nie świry tańczące z nożykami i uprawiające orgie.

Popjular Kaotist

Wiesz, nie widziałem tego filmu. A co do Crowley'a - był jednym z najbardziej niepoważnych okultystów, jeżeli można go tak nazwać.

ocenił(a) film na 1
olcio1

Dla mnie Crowley to taka Lady Gaga światka okultystycznego:P Co nie zmienia faktu że ten film jest niepoważny i to przesadnie.

Popjular Kaotist

Rzekłbym Britney Spears..:)

ocenił(a) film na 1
olcio1

Mówię Ci, zdecydowanie Lady Gaga, od biedy Madonna. Chodzi o prowokowanie, kreację siebie, problemy z ego itd. To dość trafne porównanie.

Popjular Kaotist

Możliwe. Jednak Crowley miał problemy z głową, bo przecież nie można być normalnym, jak ma się fanatycznych fundamentalistów religijnych za rodziców.

ocenił(a) film na 1
olcio1

Proste, większość psychików/morderców wyrasta z takich rodzin:) Jednak w szaleństwie Crowleya była metoda, mimo pewnych problemów psychicznych wymyślił dużo porządnych rzeczy tworząc podwaliny XX wiecznej ezoteryki.

użytkownik usunięty
Wader1984

Przyznam się do tego, że obejrzałam film ze względu na słabą ocenę, a miałam wczoraj chęć na odmóżdżenie się..faktycznie słabizna, więc poczekam aż ktoś zrobi DOBRY film o Crowleyu albo poczytam parę książek - bo to były takie jakby "dziewiąte wrota", tylko że w reżyserii Uwe Bolla :P Chociaż nie powiem, część faktów była prawdziwa (np. mit o Horusie, czy rudowłose dziewice, niepokalane poczęcia ;)) Szkoda, tematyka ciekawa, a film spieprzony..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones