1 godz. 14 min.
7,7 3 176
ocen
7,7 10 3176
2 123
chce zobaczyć
{"rate":7.0,"count":1}
{"type":"film","id":561690,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Chwilami+%C5%BCycie+bywa+zno%C5%9Bne-2009-561690/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Chwilami życie bywa znośne
  • slasher518 ocenił(a) ten film na: 6

MŁODZIEŻY BUDUJĄCEJ NOWĄ HUTĘ

Kto dom zbudował, w którym mieszkam?
    Kto kładł swą pracę na fundament?
    "w murarz, zdun i szklarz, i cieśla
    minięci są przez ludzką pamięć.

Klasa z pamięcią złą - umiera.
    Wierniejszą pamięć wybieramy:
    sama jak książka się otwiera
    w miejscach najczęściej czytywanych.

Dziś dla was, przy was, od was, młodzi,
    miasta zaczyna się życiorys.
    Pamięć imiona wasze co dzień
    Notuje słowem zdobnym w podziw,
    notuje normy waszej poryw
    i włącza w piękny plan obliczeń.
    Bo to jest pamięć robotnicza
    służąca klasie robotniczej.

Wisława Szymborska

• slasher518 Odnoszę wrażenie, że przez ten epizod zmitologizowałeś Jej postać. Że wklejasz ten wiersz tak, jakby cała Jej twórczość była "pro".
    Przecież Ona się nie usprawiedliwiała nigdy z tego.
    Zostaw ludziom prawo do błędu. Wielu ludzi uwierzyło po wojnie w pewną ideologię, a później świadomie zerwało z nią.
    Szymborska po '56 zrezygnowała z komunizmu, a później żałowała swojej naiwności i dobrej woli, gdy patrzyła na to z dystansu czasu i wiedzy, którą zdobyła.

Film piękny i bardzo ciepły, jak cała Ona. Dostrzegajmy geniusz Jej twórczości, a nie tylko drobne wątpliwe karty.
    Poza tym... Nie nam oceniać takie zachowania, jeśli nie żyliśmy w czasach wojny i powojennych...

• slasher518 ocenił(a) ten film na: 6

aspazja_fw Przeciwnie, nie uważam to za błąd. Jest jedną z najwybitniejszych socjalistycznych poetek obok Kapuścińskiego, Leca, Brzechwy i Tuwima. Nie napisałem tego bo nie chcę jej zagarniać dla jednej ideologii, ale dla mnie taką właśnie była. Pozdrawiam gorąco!