PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=790309}
7,3 92 644
oceny
7,3 10 1 92644
7,5 42
oceny krytyków
Cicha noc
powrót do forum filmu Cicha noc

Nudna patologia

ocenił(a) film na 4

Film nakręcony chyba tylko po to, aby powstrzymać Polaków przed emigracją. Ten przeciętny wytwór mi się nie podobał, nudna historyjka jakich wiele, jeden pije, drugi bije, trzeci zdradza itd. Tak prawdziwy, że aż nudny. Dałem się nabrać dobrymi ocenami filmu i poszedłem do kina, a trzeba było kupić wino i obejrzeć powtórkę Kevina...

ocenił(a) film na 9
bardd69

Chyba oglądaliśmy dwa różne filmy. Przecież to było dokładne przeciwieństwo tego co napisałeś.

ocenił(a) film na 3
bardd69

Przez cały film przeciągane jest spotkanie z dziewczyną Adasia, ciągnie się to jak rozpuszczony ser, a na koniec i tak dowiadujemy się, że do niej nie pojedzie. Wybrane same negatywne elementy świąt, by szerzyć plugawe lewactwo.
Na plus jedynie kilka śmiesznych powiedzonek.

krytyk_filmowy_filmweb

Co ma do tego lewactwo? Tak właśnie w większości domów wyglądają święta. Obejrzyj lepiej Rodzinkę.pl, czy inne Listy do M. Tam jest przecież wszystko tak ładnie pokazane...

rbt14

Jeżeli tak w większości domów wyglądają święta, to współczuję Wam domów. Serio.

mzelle

Pani z idealnego domu...

G3n1usz

Pani z domu, w którym się żony nie leje po mordzie.

mzelle

To nie jest atak na Ciebie jak coś. Zazdroszczę, bo ja mam conajmniej kilka problemów z tych pokazanych w filmie. Poruszyłaś tylko jeden problem z setek ukazanych w filmie.
Kilka przykładowych:
1. Alkoholizm, najbardziej trywialny, był wałkowany już w wielu filmach więc nic oryginalnego.
2. Problem z kłótniami w domu. Udawanie przy rodzinie że nic się ogólnie nie dzieje.
3. Bieda, ten problem faktycznie może Cie nie dotyczy i obecnie nie dotyczy wielu ludzi w Polsce, choć na pewno jakiś procent wciąż ma ciężko.
4. Bolączki emigracji.
5. Pogoń za pieniędzmi. Zauważ jak to wyglądało gdy w domu była choinka, przygotowania do wieczerzy wigilijnej, świąteczny nastrój, a Adam wyciąga laptopa i załatwia interesy, mimo że tak rzadko jest w domu. Też w wielu domach praca przysłania życie i tracimy przez nią cenne momenty.
6. Rywalizacja rodzeństwa.
7. Budowanie fałszywego obrazu samego siebie przez Adama (wypożyczenie samochodu). Ile razy w życiu zrobiłaś tak że wyglądało że jakaś jesteś (np. udawałaś że jesteś bogatsza niż faktycznie jesteś, albo ubarwiałaś opowieści o samej sobie, o swoim domu), mimo że tak naprawdę taka nie jesteś? Ile razy robiłaś tak przed rodzicami (np udawałaś ze wszystko jest dobrze, uśmiechałaś się, a później płakałaś z tego samego powodu) ?
8. Zdrada.

Jest wiele takich subtelnych sytuacji w tym filmie, które mogą być początkiem do głębszej refleksji. Ja tu widzę dużo nawiązań do mojego życia.
Naprawdę nic Cie nie dotyczy? Bo widzę że na forum udzielasz się w tematach i dla Ciebie to szok że ktoś tak może mieć. Może mało ludzi poznałaś w życiu, albo sama masz problem, tylko nie potrafisz się zdobyć żeby o nim głośno powiedzieć (w tym wypadku tylko napisać). Jeśli sama tak nie masz, ani Twoi bliscy/znajomi, to szczerze zazdroszczę :)

G3n1usz

Twój komentarz odebrałam tak z przyzwyczajenia, bo na Filmwebie napatrzyłam się na idiotyczne kłótnie i ataki ;) Nie twierdzę, że mój dom jest idealny, bo nie jest. Przeraża mnie natomiast to, że wielu ludzi tutaj traktuje obraz z filmu jako normę, a to nie powinna być norma, zwłaszcza, że liczba problemów w tej rodzinie jest tak skondensowana. I naprawdę chciałabym, żeby wszyscy mogli powiedzieć, że sytuacje ukazane w filmie go nie dotyczą :)

ocenił(a) film na 8
mzelle

A nie przyszła Ci przypadkiem do głowy myśl, że skoro tak dużo osób na filmweb traktuje obraz z filmu jako normę, to znaczy, że jakieś sytuacje tam pokazane znają z autopsji?
Już pisałem w innym miejscu. To jest film fabularny, nie dokumentalny. Nie wiem dlaczego ludzie tak często taktują filmy fabularne jako wierne odwzorowanie rzeczywistości? Oczywiście ciężko byłoby w "realu" znaleźć rodzinę z takim nagromadzeniem problemów. Film po prostu przejaskrawia, uwypukla i kondensuje różne zdarzenia, bo taka jest jego natura. Chodzi o to co widzowie są w stanie z tego nagromadzenia dla siebie "wyłowić". Jednego poruszy wątek emigracji i nieobecności w domu ojca, innego wątek alkoholizmu, a jeszcze innego płytkich relacji międzyludzkich.
No i jak sama zauważyłaś wiele osób ten obraz jakoś poruszył i odnaleźli w nim odbicie problemów i relacji znanych osobiście.
Na tym właśnie polega wielkość filmu. Nie na wiernym odwzorowaniu jakiegoś fragmentu rzeczywistości, ale na emocjonalnym dotarciu do widza. Na wywołaniu refleksji, zadumy. Być może nakłonienia do jakichś zmian w życiu.
Na tym polu Cicha noc sprawdza się doskonale. Dlatego jest bardzo dobrym filmem.

P.S.
Mój komentarz oczywiście nie miał być formą ataku czy kłótni. Zwraca po prostu uwagę na to, żeby nie traktować sztuki filmowej jako lustra rzeczywistości.

ocenił(a) film na 3
G3n1usz

Czekamy na uzupełnienie listy, obiecałeś nam setkę powodów.

ocenił(a) film na 7
G3n1usz

wspolczuje ci domu

ocenił(a) film na 7
rbt14

wspolczuje ci domu

ocenił(a) film na 3
krytyk_filmowy_filmweb

Nic dodać, nic ująć, ale oczywiście towarzystwo wzajemnej adoracji "swoim nagrody przyznało...

ocenił(a) film na 7
ostry_cenzor

Tak to straszne .... TOBIE nie przyznali ... TY nie dostałeś ... TY wyrocznia filmowa ... ostry cenzor ...

ocenił(a) film na 7
krytyk_filmowy_filmweb

..."by szerzyć plugawe lewactwo" ... Co to jest to tajemnicze "lewactwo" ? A tak swoją drogą, to czym filmowe święta różniły się od twoich ostatnich ? Sądząc po tonie i emocjach ... niczym.

ocenił(a) film na 8
musicmans

Tajemnicze "lewactwo" to termin wymyślony i wprowadzony do obiegu przez W.I. Lenina. Później twórczo ten wątek został rozwinięty przez "wielkiego" Stalina. W czach stalinowskich lewakami nazywano wszelkich przeciwników politycznych jedynie słusznych bolszewików.
Jak widać współczesna bolszewia nadal uwielbia ten leninowsko-stalinowski termin i tak samo jak ich "wielcy" poprzednicy używa słowa lewak na określenie każdego człowieka o odmiennych od nich poglądach.

ocenił(a) film na 1
krytyk_filmowy_filmweb

Dobry tekst... Im więcej lewackich żali pod nim tym bardziej prawdziwy

ocenił(a) film na 3
bardd69

I dobrze byśmy zrobili. Słaby, przereklamowany film

ocenił(a) film na 3
bardd69

pełna zgoda!

ocenił(a) film na 1
bardd69

Też mnie już nudzą takie filmy. żenada. Zapewne wiele ameb mówi "Kevina to się u nas ogląda". No nie, ogląda się go na całym świecie, Nostalgia Critic umieścił go w czołówce świątecznych filmów więc i u nich w święta leci Kevin. A u nas wciąż te same żmudne, smutne, ciężkie filmy "o nas", więc ameby dają wysokie noty bo "o nas". Szkoda gadać, szkoda strzępić ryja naprawdę.

Ci wszyscy co mówią, że to takie prawdziwe kino też mają w swoich domach meble z PRL? No to jest film dla takich ludzi czyli ciemnogrodu, który nie potrafi wyjść mentalnie z socjalizmu.

ocenił(a) film na 8
skt84

Po stylu wypowiedzi i doborze słownictwa widzę, że jesteś wybitnym znawcą ciemnogrodu.
Zapewne jak mało kto znasz go ze swojego najbliższego otoczenia.
W Polsce od jakichś 20 lat ro roku w czasie świąt "leci" Kevin, a rozwielitka pisze, że wyświetlane są "wciąż te same żmudne, smutne, ciężkie filmy". Ciekawe jakież to ciężkie i smutne polskie filmy są rok w rok wyświetlane w czasie świąt przez telewizję? No i jak film może być żmudny? Bo według Słownika Języka Polskiego żmudny to "wymagający wiele monotonnej pracy".
No a to, że miłośnika Kevina nudzi film w stylu Cichej nocy specjalnie mnie nie dziwi. Fana disco polo Mozart, czy Beethoven także śmiertelnie wynudzi. Niestety niektórych dysfunkcji emocjonalno-poznawczych nijak nie można pokonać.

ocenił(a) film na 1
gramin

No słabo powiedziałbym ci to poszło. Mówiąc o filmach nie mam na myśli tego co leci w TV, tylko o filmach w stylu "cicha noc", "ida", "pokłosie" "Wałęsa, człowiek który został Bolkiem" etc. Potrzebne nam to jak but Niemca przy mordzie i twój komentarz

ocenił(a) film na 7
skt84

Bierzesz udział w zawodach na najbardziej prymitywną odpowiedź, czy jesteś zaburzony ?

ocenił(a) film na 8
skt84

Słaby i ociekający od odpowiedzi na dość proste pytanie to jest twój ostatni wpis.
Tacy amerykanie mogą np. kręcić i nawet nagradzać filmy typu Fargo (gdzie zarówno przestępcy, jak i policjanci wyglądają na osoby w różnym stopniu upośledzone), czy Spotlight (o pedofili w KK i próbie ukręcenia sprawy przez lokalne władze zarówno kościelne, jak i świecie). W Polsce natomiast twoim zdaniem powinno się kręcić filmy wyłącznie hagiograficzne o tym jakim to wspaniałym i nieskazitelnym narodem są Polacy. Jakiekolwiek uwagi krytyczne, czy nawet zniuansowanie przekazu od razu "lewacki" atak na odwieczne i "święte" wartości. To świadczy wyłącznie o kompleksach i bardzo małym poczuciu własnej wartości.
Fargo, Spotlight, Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, Cicha noc, Ida, czy Wesele Smarzowskiego są dużo ciekawsze, prawdziwsze i dużo lepiej zagrane niż Kevin sam w domu, Listy do M, nie mówiąc już o "patriotycznych" gniotach typu Smoleńsk, czy Historia Roja.
Zamiast dawać ciekawym filmom jedynki i pisać głupie komentarze spróbuj umówić się na wizytę u psychologa. Będzie to dużo lepszy i - przede wszystkim - skuteczniejszy sposób na uporanie się z kompleksami i poczuciem niskiej wartości.

ocenił(a) film na 1
gramin

wow... "W Polsce natomiast twoim zdaniem powinno się kręcić filmy wyłącznie hagiograficzne o tym jakim to wspaniałym i nieskazitelnym narodem są Polacy." - podaj mi chociaż 1 dobry tytuł, który powstał w tym tysiącleciu o tej tematyce. Tylko błagam, niech to nie będzie "Smoleńsk"

gramin

<thumbup>

skt84

ty tak samo. prosze. wyrejestruj sie z filmweb

ocenił(a) film na 1
lukasq_2

Ty tak na serio? Chodzisz po tym portalu i "kopiuj wklej" wszystkim ten sam tekst aby się wyrejestrowali? Ojciec wie, że piszesz głupoty na forach dzieciaku?

skt84

wie. wyrejestrujesz się do Świąt jeszcze ?

ocenił(a) film na 1
lukasq_2

Oczywiście! O ile zawartość twojej głowy będzie reprezentowała coś więcej niż zawartość latryny. A oboje wiemy, że to jest niemożliwe...

bardd69

Chłopcze. Wyrejestruj się z filmweb proszę

bardd69

Jak dla mnie to ten film flaki z olejem moja ocena naciągane 4.

ocenił(a) film na 9
bardd69

Polecam w zamian
"Wigilijną opowieść" Piotra Trzaskalskiego z Andrzejem Chyrą,
i
"Noc Świętego Mikołaja" Janusza Kondratiuka
https://www.filmweb.pl/film/Noc+%C5%9Bwi%C4%99tego+Miko%C5%82aja-2000-105614
i
"Żołty szalik" Janusza Morgensterna
https://www.filmweb.pl/film/%C5%BB%C3%B3%C5%82ty+szalik-2000-32453
i
"Nieznana opowieść wigilijna" z Piotrem Machalicą.
https://www.filmweb.pl/film/Nieznana+opowie%C5%9B%C4%87+wigilijna-2000-8121

A z zagranicznych:
"RODZINNY DOM WARIATÓW" z Sarą Jessicą Parker, Claire Danes, Rachel McAdams i Diane Keaton
https://www.filmweb.pl/film/Rodzinny+dom+wariat%C3%B3w-2005-125703
"WAKACJE W DOMU" Jodie Foster z Holly Hunter i Claire Danes.
https://www.filmweb.pl/film/Wakacje+w+domu-1995-6190
LEW, CZAROWNICA i STARA SZAFA
https://www.filmweb.pl/serial/Lew%2C+czarownica+i+stara+szafa-1988-36700

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones