Szczęka opada + symbole

Na wstępie chciałam zaznaczyć, że jestem zachwycona jakością produkcji. Lalki są wspaniałe, scenografia robi ogromne wrażenie, kolory, faktury i udźwiękowienie też na najwyższym poziomie. Dlaczego prędzej nie obejrzałam tego filmu? Nigdy nawet o nim nie słyszałam! Już pierwsza scena z udziałem sępowatych stworów przykuwa do ekranu barwnością oraz niezwykłą szczegółowością strojów. Jest na co patrzeć od początku do końca. Dawno nie widziałam tak pomysłowych projektów postaci. Jeżeli jest coś, co twórcy mogli zrobić lepiej, to animatronikę twarzy głównych bohaterów. Nie wiem czy podobne rozwiązania były możliwe w latach 80' czy jest to wytwór współczesności, ale może dałoby się trochę ożywić te buźki...
Co do fabuły, jest przyzwoita, a nawet dobra, nie przesadnie skomplikowana, ale też nie zupełnie banalna (szczególnie zakończenie zasługuje na brawa). Niektóre sceny wyglądają dość brutalnie jak na produkcję dla dzieci, ale to właśnie dodaje całości smaku i pewnego nastroju powagi.
Ok, więc trochę o symbolach, pojawiają się tu i ówdzie, jednak mają niewiele wspólnego z illuminatami, to są symbole pierwotne, uniwersalne dla kultur w wielu zakątkach świata. Uwierzcie mi, że tajne stowarzyszenia nie mają monopolu na trójkąt, ani na cyfrę 3... Większość odniesień symbolicznych tyczy się religii wschodu (hiduizm i buddyzm), ale znów, symbole te są obecne w świadomości zbiorowej ludzkości. Pozwolę sobie wymienić część:
1. Tysiąc lat, millenium - masa możliwych interpretacji, generalnie przełom tysiącleci, a więc zarówno koniec, jak i początek świata
2. Dwie rasy, dualizm, lewa (skeksowie) i prawa (mistycy) półkula mózgu
3. Spirala (mistycy), symbolizująca naturę oraz Trójkąt (skeksowie), symbolizujący technologię (i wiele innych rzeczy :D)
4. Cyfra 2 - opozycja, dualizm, niezbędna do stworzenia świata i dalszego podziału, para głównych bohaterów, dwie rasy ---> vesica piscis?
5. Cyfra 3 - też wiele znaczeń, ale to cyfra duchowości, przebudzenia, całości (patrz triady bóstw)
6. Trzecie oko - w wielu miejscach, także na czole Aughry, trzy słońca w koniunkcji wewnątrz trójkąta tworzą oko, symbol przebudzenia duchowego
7. Astrologia, gwiazdy - jako w niebie, tak i na ziemi, jedność wszechświata i jego wpływ na ludzi
8. Czakry (zdaje się, że malowane przez Mistyków) i mandale usypywane z piasku
wiele, wiele innych...
Nad symboliką można by się długo rozwodzić, jednak sądzę, że zakończenie wystarczająca jasno podsumowuje filozofię zawartą w filmie. To bardzo dobre kino, a autor wiedział co robi od początku do końca. Jestem pod wrażeniem.

12

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię