PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=107049}

Człowiek w ogniu

Man on Fire
7,9 191 957
ocen
7,9 10 1 191957
7,0 23
oceny krytyków
Człowiek w ogniu
powrót do forum filmu Człowiek w ogniu

Pozwolę sobie wkleić tutaj moją mini-recenzję tego filmu którą umieściłem na forum portalu www.film.org.pl.

Obejrzałem niedawno ten film i dla mnie jest to jeden z lepszych filmów tego roku a może nawet ostatnich lat ! Oczywiście nie jest to żadne arcydzieło na miarę "Siedem" czy "Leona" ale... właśnie, co do "Leona"... Jest to mój ulubiony (ukochany) film i zawsze twierdziłem że lepszego filmu nikt już nigdy nie nakręci. Zawsze też czekałem na film który zbliży się choć troszkę do jego poziomu, opowie choć troszkę podobną historię, będzie choś troszkę podobny (jak chodzi o konstrukcję) do mojego ukochanego "Leona". I taki też moim zdaniem jest "Men On Fire". Po pierwsze, tak jak zauważył przedmówca - wszelka akcja (wybuchy, strzelanuny) jest tu tylko dodatkiem do głównej historii, tylko dodatkiem, ale trzeba przyznać że niezwykle efektownym i miłym dla oka.
Po drugie i najważniejsze. Sama fabuła tych filmów, historia niezwykłej przyjaźni twardziela i uroczej dziewczynki, kręcą mnie takie historie i ta opowiedziane w "Men On Fire" jest równie ciekawa i momentami wzruszająca co w "Leonia" choć trzeba oczywiście przyznać że mniej tu wzruszeń niż u Bessona ale za to przygody Denzela powstały na faktach ! Ta historia wydażyła się naprawdę i to jest kolejny argument za tym filmem. Mój kumpel obejrzał ten film razem ze mną i stwierdził że "fajne ale małoprawdopodobne, bajeczka taka". Odpowiedziałem mu "czytaj dobrze napisy w filmach a będziesz lepiej poinformowany" :)
Reżyserem tego filmu jest jeden z moich ulubionych twórców - Tony Scott. Razem z bratem tworzy on niezwykły i uzupełniający się nawzajem duet. Filmy tych panów, choć w głównej mierze rozrywkowe, na stałe wpisują się w światową kinematografię, nie wiem czy "Men On Fire" spotka podobny los, ale dla mnie osobiście, ostatnie dwa filmy Tonego Scotta (poprzedni to oczywiście perfekcyjny "Zawód: Szpieg") to kino na najwyższym poziomie, kino rozrywkowe oczywiście ale niezapominajmy że kino powstało tylko i wyłącznie jako rozrywka. To później ludzie wymyślili ambitne filmy :)
"Człowieka w Ogniu" szczerze polecam. Z głównych zalet tego filmu wymieniłbym świetną historię (na faktach) i doskonale zagrane role. Dakota Fanning (mała dziewczynka grająca główną rolę) zasługuje na Oscara, a Christopher Walken kolejny raz potwierdził swoją wielkość i stworzył wybitną kreację, Denzel też wypadł dobrze, ale on zawsze wypada dobrze :) Do zalet filmu dodałbym też świetne zdjęcia i genialną muzykę autorsta Harry Gregson-Williams'a (naprawdę świetny soundtrack). No i na koniec sprawa w zasadzie najważniejsza - ten film zmusza do myślenia i stawia pytania. Czy zrobiłbyś tak samo jak bohater ? Czy przemoc wobec dzieci usprawiedliwia przemoc wobec dorosłych ? (bardzo aktualna sprawa). Wracając do zdjęć, ostrzegam że niektórych może troszkę drażnić zbytnia nachalność kamery i swego rodzaju "opętanie". Kamera bowiem w wielu miejscach "skacze", "wierci się", "lata" i "świruje". Mamy w tym filmie montaż w stylu "MTV" albo nawet ten styl przekraczający. Mnie to akurat nie drażniło. Moja skromna osoba ocenia ten film na 9/10. Naprawdę warto iść do kina (lub obejrzeć w domu jak ktoś woli). Polska premiera kinowa zapowiedziana jest na 24 września br. I nie sugerujcie się nieco krzywdzącą recenzją tego filmu, na łamach ostatniego "Filmu" (autorstwa Wojtka Kałużyńskiego).

PIOTREK_32

Naprawdę polecam ten film ! Nawet trosze wzruszylem się na końcu ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones