PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31842}

Człowiek zwany Koniem

A Man Called Horse
7,4 1 961
ocen
7,4 10 1 1961
Człowiek zwany Koniem
powrót do forum filmu Człowiek zwany Koniem

Wydaje się że Tańczący z wilkami jest nieco wtórny wobec tego obrazu, chociaż bardziej rozbudowany. Tutaj fajnie ukazano przemijanie pór roku, surowość obyczajów Siuksów, ich bliskość w stosunku do natury I do świata zmarłych. A kto pamięta Sath Okha naszego " Szawaneza" I literaturę indiańską dla młodzieży z radością popatrzy na test męskości. Jakiś czas temu amerykański sąd stwierdził że to co USA uczyniło Siuksom zasługuje być może na miano zbrodni. Zasądził też odszkodowanie za Czarne Góry. Indianie nie chcieli pieniędzy, pragnęli zwrotu tych miejsc które dla nich są święte. Mnie się to podoba.

Winnetou28

Oczywiście wiesz, że "nasz" Sat-Ok to była jedna wielka ściema?

ocenił(a) film na 9
Treh

Tak, znam tą historię. W ówczesnych demoludach wykreowano tego typu "Indian". Chyba nawet maczały w tym palce odpowiednie służby. Ale myślę sobie że dzieci bardzo zaczęły się interesować wtedy kulturą indiańską. Zabawy na podwórku, filmy, piosenki..Trochę dobra powstało. A nasz "Szawanez" zagrał dobrze. Howgh.

Winnetou28

Potwierdzam, też byłem wtedy dzieckiem. Choć dalece więcej zrobiły równie fikcyjne, pisane w więzieniu książki Maya. Natomiast wszystkim dorosłym już dzieciom i młodzieży, polecałbym współczesne lektury. Ot choćby wydany dwa lata temu przekład "Serce wszystkiego, co istnieje" Drurego i Clavina. Ostateczne rozprawienie się z legendą szlachetnych czerwonoskórych. Jednocześnie wyjaśnienie sensu niewyobrażalnego okrucieństwa Siuoksów (i ich sąsiadów) wobec pojmanych: zarówno pobratymców jak i osadników.

ocenił(a) film na 9
Treh

Kultura indiańska była osadzona, wzrastała bardzo blisko natury. A ta jest okrutna. Ci ludzie byli zależni od przyrody, ilości wody, wielkości stad, musieli swoje prawa i obyczaje kształtować w ten deseń. Byli z śmiercią naturalną i gwałtowną za pan brat. Pewne podobieństwo do Spartan można zauważyć. Nie mniej, to co stało się po wtargnięciu w ich świat białego człowieka nie za bardzo ich ubogaciło.

Winnetou28

Ja miałem na myśli śmierć niegwałtowną i nienaturalną. Myślę o obrzydliwych torturach, które z upodobaniem praktykowano. Nawet wobec kobiet. To stąd właśnie wynikała owa sławetna odwaga indian, aby tylko nie dać się złapać. Bo wtedy czekały ich tortury.

Treh

Złapać żywym.

ocenił(a) film na 9
Treh

Nic się na to nie poradzi. Ale na całym świecie, większość nacji wymyślała jakieś lokalne formy tortur. Czytałem że pewnego Ślązaka z 19 wiecznej osady złapali jacyś wojownicy. Obdarli mu skórę z nóg powyżej kolan i tak go zostawili na pustyni. Chłop był silny, dotarł do domu i tam zmarł.

ocenił(a) film na 9
Treh

A dlaczego byli tak okrutni ?? ktos sie nad tym zastanowił ??

Mslaw_Mslaw

Na to musiałby już odpowiedzieć jakiś socjolog obserwujący historyczny rozwój i cywilizowanie się społeczeństw, dysponujący naukowym aparatem do opisywania zachowań ludzkich. Nienawistny odwet, brutalne znęcanie się nad wrogiem czy tylko po prostu pokonanym obcym, niewspółmierne odgrywanie się (wbrew zasadzie oko za oko, ząb za ząb - bo niewielu kojarzy faktyczne znaczenie tych słów, to było jedno oko za jedno oko, jeden ząb za jeden ząb, czyli odwet współmierny, ówczesny wyraz sprawiedliwości a nie np. tortury i śmieć za zranienie) to była naturalna cecha prymitywnych społeczeństw. Później były publiczne tortury i publiczne egzekucje. Na koniec rozwinięte społeczeństwa wymyśliły proces sądowy i katalog kar za przestępstwa i za przewinienia. Czyli np. (co dziwi wielu ludzi) telewizor w celi mordercy, bo wyrok skazywał na 25 lat więzienia a nie na dodatkową karę odizolowania od wiadomości czy rozrywki jako naturalnej pożywki umysłu. Społeczności różnych grup Indian północnoamerykańskich były na etapie bezwzględnej walki z każdym kto zagroził ich plemieniu, szczepowi. I walczyli bezwzględnie aby przetrwać. Niestety tak samo jak swoich pobratymczych przeciwników traktowali białych osadników, którzy wtaczali się na ich ziemie w osadniczej drodze na Zachód - czyli okradali, napadali, torturowali i zabijali. Uważali to za dopuszczalną normę walki z obcymi. Tak jak Siuksowie/Dakotowie gdy pokonali w potyczce Odżibwejów, Kiowów czy Szejenów - a walczyli z nimi od ponad stu lat zanim spotkali białych - zabijali wroga, tak po spotkaniu osadników zabijali obcych.

ocenił(a) film na 9
Treh

Prawie sama - sam - przepraszam ale nie wiem czy jestes MESKI CZY ZENSKI - to taki zart z " Głuców z kosmosu" sobie odpowiedzialas . 1 zycie bliskio natury - to powoduje ze do smierci innaczej sie podchodzi - nie rozwadnia NAUKOWO dosc prostych kwestii - albo zyjesz albo umierasz - albo jestes ze mna albo jestes moim wrogiem ,a w czasach gdy o przerwaniu decydowała skapa ilosc zywnosci , a polowe dóbr zdobywano przez zwykły rabunek ( w Europie bylo i jest podobnie do dzis - tylko teraz nie mordujemy sie siekierami a dajemy kredyty albo przenosimy fabryki do tanszych krajów - efekt dokladnie taki sam) trzeba bylo szybko decydowac a nie zastanawiac sie czy moze kiedys bedzie to moj przyjaciel - bo do tego czasu ( zanim sie wyklaruje czy to przyjaciel czy wróg ) on zjada to co ja mogłbym zjesc. Ale byli tez ludzcy - dawali szanse przyłaczenia sie do plemienia jednostkom wartosciowym ( Turcy w sredniowieczu tez wszystkich nie zabijali - mozna bylo przejsc na Islam) . Moje pytanie : dlaczego byli tak okrutni mialo niektorym uzmyslowic ze indianie juz wtedy dostrzegali niebezpieczenstwo masowej ekspansji białych i przez swoje praktyki i poniekad zemste robili to co robili. Biali tez nie byli wcale tacy humanitarni , kulturalni w spotkaniach z indianami . Pierwsze zakazone koce ( bron biologiczna) stosowali juz kilkadziesiat lat po przybyciu do ameryki , a pierwsze powstanie Indian ktorzy sie zjednoczyli bo Ktos tam wsrod nich zorientowal sie ze cos nie halo bylo chyba w polowie 18 wieku . Historie pisza zwyciescy - a zaden zwyciezca nie napisze ze bezwzglednie mordował ( dzieci ) palił glodzil i jakby mogł to nawet Belzebuba by nasłał na swojego wroga.Za to pisze sie o okrucienstwach tych wrogów - Oj o tym to całe rozprawy sa.

ocenił(a) film na 5
Winnetou28

Lubię filmy o Indianach, trochę czytałem o ich kulturze i cały czas mnie dziwi, że tak mała ludzi wie że rdzenni Amerykanie to Indianie. I nie wymyślam tutaj ! I dziwi mnie również, że po dosyć brutalnym wypędzeniu ich z ziem, pozamykali ich w rezerwatach i żyją do dzisiaj jakby nic się nie stało

ocenił(a) film na 9
Mauna_Kea

Walec historii.

ocenił(a) film na 5
Winnetou28

niestety... zwyczajnie szkoda mi ich. bo ziemie zagrabili im obcy ludzie, z innego kontynentu. a nie plemię z wioski obok ;/ co z tego, że mogą tam budować kasyna, skoro są traktowani przez ludzi jak dno, jakby to oni się wpraszali a nie na odwrót. szkoda, że nie było narodu, który w XIX wieku stanął za Indianami, a nie chciał tylko podbijać...

ocenił(a) film na 9
Mauna_Kea

Ameryka była budowana przez europejskich emigrantów, którym daleko było do aniołków. Przestępcy, włóczykije, dorobkiewicze. Bez skrupułów. Mieli za sobą broń, prawo i cywilizację białego człowieka. Nic tego już nie zmieni. Kto ma kasę, ten rządzi. 50 tyś Warszawiaków wywalono w świetle "prawa" z mieszkań, kto się tym martwi?

ocenił(a) film na 5
Winnetou28

w sumie masz rację... ale w szybkich i wściekłych przynajmniej ładnie powiedziano, że Portugalczycy przywozili do dzisiejszej Brazylii lustra, ozdoby itp i się dogadali co do kolonizacji, a do Argentyny i innych krajów przywozili tylko broń i chęć zabijania. kto by pomyślał że w takim filmie tyle nauki :D A co do Ameryki to prawda, był to niezamieszkały, ogromny obszar, który tylko się prosił o podbój. A co z Australią? Podobnie, tylko że tam wywożono więźniów, by nie bruździli im a Anglii, tylko na Końcu Świata

ocenił(a) film na 9
Mauna_Kea

Oczywiście ja wychowałem się na Karolu Mayu, Cooperze, Ludwiku Janie Okoniu( pisał o Tecumsehu) trylogii Szklarskiego, filmach indiańskich ... Mam do Indian sympatię. Ale nawet Ojcowie Ameryki napomykali tylko o prawach Murzynów, czerwonoskórych pomijając milczeniem.

ocenił(a) film na 6
Mauna_Kea

Polska jako kraj mający tak burzliwą historie, lata zaborów, repolonizacje, wojny światowe, komunizm itd nie powinna nawet uznawać istnienia czegoś takiego jak Stany Zjednoczone. To sztuczny twór, zaborcy okupujący ziemie Indian od 300 lat.

ocenił(a) film na 5
dansol20

Indian i nie tylko ich

ocenił(a) film na 8
dansol20

W pełni popieram. To sztuczny twór powstały na oszustwie, złodziejstwie i ludobójstwie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones