film

Czarci żleb

1949
1h 38m
7,4 898  ocen
7,4 10 1 898
Dawny przemytnik wstępuje do wojska. Służąc w Ochronie Pogranicza udaremnia wywóz skradzionych dzieł sztuki za granicę. Zobacz pełny opis
Czarci żleb

reżyseria

scenariusz

produkcja

premiera

Jasiek mieszka w górach. Jest żołnierzem Wojsk Ochrony Pogranicza. Kiedyś żył na bakier z prawem, utrzymywał się z przemytu. Pewnego dnia poznaje Halkę i postanawia zmienić swoje życie. Jego postawa pomaga w schwytaniu nieuchwytnych przemytników dzieł sztuki.

premiera

na podstawie
Tadeusz Kański (dialogi) (materiały do scenariusza, historia) / Aldo Vergano (materiały do scenariusza, historia) ...więcej
studio
P.P. Film Polski / WFF Łódź
tytuł oryg.
Czarci żleb
inne tytuły
Devil's Ravine Wielka Brytania
więcej
Zdjęcia do filmu realizowano w paśmie górskim Tatry, Krakowie, Chochołowie, Zakopanem, wsi Dzianisz (gmina Kościelisko) oraz Łodzi (Polska).
Zdjęcia plenerowe zakończyły się w maju 1949 roku. Zdjęcia atelierowe w Łodzi (Polska) powstawały w okresie od czerwca do sierpnia 1949 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dlaczego 7 ? Ciekawy film sensacyjny, z wątkiem złego hrabiego (innych hrabiów wtedy już nie było) i bandy przemytników kontra dzielni wojacy WOP w tym jeden „nawrócony”, ale główną rolę w filmie grają tatrzańskie pejzaże. Uroku dodają sceny grupowe z autentycznymi góralami oraz popisy narciarskie.

Dla lubiących...

więcej

piękne krajobrazy

ocenił(a) film na 7

piękne krajobrazy

Podobna tematyka

ocenił(a) film na 7

Jeżeli ktoś chce zobaczyć góry z tamtych lat to obowiązkowo jeszcze ten film:

http://www.filmweb.pl/film/B%C5%82%C4%99kitny+krzy%C5%BC-1955-4404

film jest całkiem niezły. Szkoda, że - sądząc po liczbie ocen - jest tak mało znany. Fabułę ma ciekawą (WOP kontra przemytnicy), scenerię i scenografię również, no i ta góralska gwara. To dopiero drugi film w karierze Tadeusza Schmidta, którego jako aktora bardzo cenię.

Całkiem całkiem

ocenił(a) film na 7

Jak na 1948 rok, to ogląda się to naprawdę nieźle. Bo choć film powstał w czasach stalinizmu w Polsce, to sama historia broni się. Zbiedniały hrabia (zapewne sanacyjny) postanawia sprzedać swoją kolekcję sztuki za granicę. Jedyny możliwy szlak przemytu wiedzie przez Tatry (bo władza ludowa niechętnie patrzyła wówczas...

więcej