Adam Brodzisz 

Adam Brudzisz

7,0
150 ocen gry aktorskiej
Adam Brodzisz
Adam Brudzisz przyszedł na świat we Lwowie. Tam w 1926 r. zdał maturę w Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym. Rok później ukończył Instytut Filmowy im. Biegańskiego w Warszawie. Jednak to nie wykształcenie, a wygrana w konkursie organizowanym przez redakcję "Warszawskiego Wieczoru" na najbardziej fotogeniczną twarz zapewniła mu rolę w filmie "Z dnia na dzień".
Po tym, już jako Adam Brodzisz, szybko stał się popularny. Wkrótce otrzymał propozycję angażu w filmie południowoamerykańskim, ale odmówił z powodu nieznajomości języka. Zagrał w polskich wersjach produkcji realizowanych przez studio Paramount Pictures w Joinville, niedaleko Paryża: "Świat bez granic" i "Niebezpieczny raj". W Niemczech wystąpił w obrazie "Die Warschauer Zitadelle". Dzięki swym rolom np. w "Urodzie życia", "Na Sybir", "Dziesięciu z Pawiaka" czy w "Głosie pustyni", jak również dzięki swej aparycji, zyskał miano amanta, a pensjonarki śpiewały: "Brodzisz, Brodzisz, omdlewam, kiedy wchodzisz". "Naraził się" wielbicielkom, kiedy ożenił się z Marią Bogdą, z którą niejednokrotnie tworzył parę także na ekranie.
W momencie wybuchu II wojny światowej Brodzisz, po kreacjach w takich filmach, jak "Młody las" i "Pod Twoją obronę", uzyskał status gwiazdora. Podczas okupacji pracował jako kelner w restauracjach "Ziemiańska", "Napoleonka" i "Eldorado" w Warszawie, a także, do lipca 1944 roku, w biurze "Sandia". Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Był dowódcą brygady roboczej i saperem, pseudonim "Bonza". Po upadku powstania przeniósł się z żoną do Zakopanego, gdzie prowadzili pensjonat "Brodziszówka".
Po wojnie nie znalazł zatrudnienia w polskim kinie. W latach 1946-50 był dyrektorem i aktorem teatru objazdowego. W latach 1950-55 występował w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. W czerwcu 1961 roku wyjechał razem z żoną do USA na gościnne występy przedstawienia "Skiz" Gabrieli Zapolskiej. Małżeństwo już nie wróciło do Polski - osiedlili się w Los Angeles, gdzie prowadzili hodowlę szynszyli. Brodzisz pracował również jako rysownik w firmie komputerowej. Już na emeryturze przenieśli się do Desert Hot Springs Sky Valley, gdzie postawili własny dom. Po śmierci żony, Marii, aktor przeniósł się do Desert Hot Spring, gdzie zmarł pięć lat później, w 1986 roku.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 18 lutego 1906

data śmierci: 9 listopada 1986

miejsce urodzenia: Lwów, Austro-Węgry, (obecnie Ukraina)

żona Maria Bogda (1934 - 30.06.1981, jej śmierć)
Zmarł w Desert Hot Springs (Kalifornia, USA) ale ostatecznie pochowany został w kwietniu 1988 roku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (Polska).
W 1927 roku ukończył Instytut Filmowy im. Biegańskiego w Warszawie (Polska).
Wraz z Michałem Waszyńskim i Eugeniuszem Bodo założył w 1931 roku wytwórnię filmową "B- W- B".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych