PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=818016}

Czarne lustro: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch
6,9 73 908
ocen
6,9 10 1 73908
6,1 30
ocen krytyków
Czarne lustro: Bandersnatch
powrót do forum filmu Czarne lustro: Bandersnatch

Mam mieszane uczucia. Sam pomysł bardzo fajny, wybory bardzo mi się podobały, niektóre nawet mnie bawiły. Całościowo wyszedł naprawdę solidny film. Tematyka typowo Black Mirrorowa.

ALE!!!

Wybory nie miały kompletnie znaczenia w tym filmie bo prawdziwa ścieżka była tylko jedna, film musiał zakończyć się w celi więc jak w końcu wybrałeś jakąś opcję, która nie prowadziła do zakończenia to cofało Ci film i musiałeś wybrać ponownie. SZKODA. Sądziłem, że będzie to produkcja, którą można obejrzeć chociażby te 2 razy i ujrzeć zupełnie dwa inne filmy.

ocenił(a) film na 7
mejki

Ciekawe, u mnie scena w celi była w środku filmu i później miałam inne wybory i ostatecznie napisy końcowe poleciały automatycznie po innej scenie, więc może jednak ostatnie sceny mogą być różne?

ocenił(a) film na 7
ryuudith

No wiesz, jeśli wykorzystasz wszystkie możliwe opcje to w końcu film się musi skończyć. Ale w Twojej wersji ojca tak czy inaczej zabił, tak? Cała historia Stefana musiała potoczyć się tak jak Devisa. Cofanie raczej miało tylko na celu to żeby widz miał okazję wybrać wszystkie możliwe wybory podczas jednego seansu a to nie jest fajne. Dlatego sądziłem, że można ten film obejrzeć te dwa razy.

ocenił(a) film na 5
mejki

Jest też zakończenie w którym możemy tak jakby cofnąć się w czasie i znaleźć pluszowego królika. No i zakończenie na planie filmowym. Większość z nich i tak wygląda bardzo podobnie

ocenił(a) film na 7
RaZoReKyt

Ja dokonywałem takich wyborów, że cofało mnie kilka razy i koniec końców okazało się, że przez cały film wybrałem wszystkie możliwe opcje poza dwiema:

- Zabiłem Colinsa zamiast pozwolić mu odejść. Gdybym go puścił wolno to pewnie by poszedł na policję więc i tak byłbym w więzieniu (jeśli ktoś ją wybrał to może się podzielić opinią).

- Po 5000 cofnięciach do momentu, gdy Stefan siedzi przed komputerem i mówi do nas kto nim steruje, wybrałem najpierw Netflix, później ten symbol. Nie wybrałem opcji PACS. Więc nie wiem co by się po niej stało.

Poza tym niektóre opcje były trochę głupie. Dlaczego po wyborze pochowania ojca dzwoni telefon a przy wyborze poćwiartowania już nie? Ten wybór nie miał kompletnie znaczenia na inne czynniki otoczenia. Tak czy inaczej po obejrzeniu filmu większość z nas miała okazję wybrać 99% opcji.

ocenił(a) film na 5
mejki

Opcja wybrania na ekranie P.A.C.S. i tak prowadzi do wyboru zabicia ojca i później poćwiartowania/pochowania ojca. Zgadzam się niektóre opcje są naprawdę głupie i niepotrzebne (bo większość i tak prowadzi do więzienia lub śmierci Stefana).

mejki

Serial "Czarne lustro" porusza tematykę różnych wizji świata przyszłości, z reguły negatywnych. Z kolei film "Czarne lustro: Bandersnatch" idzie o krok dalej pragnąc pokazać, że już żyjemy w tego typu czasach, w tym przypadku w czasach, w których pod pozorem wolnej woli tak naprawdę wyboru nie mamy.

W trakcie trwania seansu dokonywalem wielu różnych wyborów jednak unikałem takich, gdzie łączyły się one z czyjąś krzywdą, śmiercią. W ten sposób nie udało się jednak zakończyć filmu, zawsze zostawałem cofnięty do menu wyboru. Dopiero gdy niechętnie "wybrałem" zabójstwo ojca głównego bohatera, a następnie jego poćwiartowanie, film udało się zakończyć.

W tym filmie nie chodzi o to, że ma on dawać widzowi wolność, aby mógł on go obejrzeć wiele razy na różne sposoby. Jest odwrotnie - pod przykrywką wolności wolność jest nam zabierana. Przekaz filmu jest taki, że ponura tematyka Black Mirror przenikła do naszej rzeczywistości i nie jest to już tylko wizja przyszłości.

ocenił(a) film na 9
mejki

U mnie z kolei bohater umarł na fotelu, u psychologa :) Ojciec natomiast przeżył.

Asvers

U mnie podobnie.. mały chłopiec z królikiem i z matką wyruszyli pociągiem o 8.45 a w następnej scenie dorosły bohater umarł na fotelu u psychologa :)

ocenił(a) film na 8
Asvers

U mnie też bohater zmarł na fotelu, ojciec przeżył.

ocenił(a) film na 7
limonka.

Tak, u mnie też, po tym pojawiły się napisy końcowe a za 10 sekund pojawiła się opcja powrotu i wyboru innej ścieżki.

ocenił(a) film na 8
RaZoReKyt

w zależności o wyborów gra którą tworzy może: 1.wogóle się nie ukazać - opcja gdy ginie z matką w pociągu, lub gdy zabija Mohana. 2. Ukazać się i dostać recenzję na 5 gwiazdek (trzeba poćwiartować tatę) i tu nie ma sceny w celi 3. gra się ukazuje, ale dostaje kiepskie recenzje, wariantów recenzji też jest kilka w zależności jakich wcześniej dokonaliśmy wyborów

ocenił(a) film na 8
mejki

ale twoje decyzje mają wpływ na jakość gry i czy wgl zostanie wydana. Jak poćwiartujesz ciało to wtedy wydadzą grę i dostanie 5 gwiazdek, mnie to satysfakcjonuje XD

ocenił(a) film na 9
Damian_Petykow

Tak, dla mnie tez było to zdecydowanie najlepsze zakończenie, które było choć częściowym sukcesem xD

ocenił(a) film na 9
mejki

U mnie ostatnią sceną było że chłopak umiera podczas rozmowy z panią psycholog bo wsiadł z matką do pociągu po znalezieniu pluszaka i razem giną. To zakończenie najbardziej nadaje się na koniec filmu.

ocenił(a) film na 7
marolas93

Tu się zgadzam. Wręcz mnie poruszyło, zobaczyłem napisy, liczyłem, że to koniec po czym mnie wróciło. Przekombinowane strasznie. Na siłę musisz przelecieć cały film ze wszystkimi wariantami.

ocenił(a) film na 6
mejki

Widziałem wszystkie możliwości poza tą w której wsiada z matką do pociągu ;_;
Trzeba obejrzeć jeszcze raz :')

mejki

Na siłę nic Cię nie wróciło, przy każdym z zakończeń pojawia się wybór czy wyświetlić napisy końcowe, czy cofnąć się w czasie i dokonać innych wyborów, by poznać inne ścieżki/zakończenia. Kogo winisz za to, że nie wybierałeś zakończenia?

ocenił(a) film na 9
mejki

nic cie nie wróciło gościu, po prostu twórcy dali ci możliwość byś popróbował w inny sposób, nie chcesz? nie musisz, możesz cieszyć się dobrym zakończeniem

ocenił(a) film na 10
mejki

Najlepsze zakończenie jest z córką Colina :P

ocenił(a) film na 8
brajan_glinowiecki

z córką Colina ?:o

ocenił(a) film na 10
_Adix_

Tak gdy ojciec zostanie zabity a jego ciało poćwiartowane gra się ukazuje a po latach jest scena jak córka Colina próbuje zrobić jej remaster.

ocenił(a) film na 7
brajan_glinowiecki

Tia i na koniec możesz zniszczyć komputer.

ocenił(a) film na 8
brajan_glinowiecki

ah tak jakoś nie zorientowałem się że to była jego córkaa le koniec końów komputer dało sie tylko zniszczyć

_Adix_

ale tam jest przejście do czasów teraźniejszych z córką Colina :)

ocenił(a) film na 9
_Adix_

Hmm, ja wybrałam opcje z zalaniem herbatą (bo wcześniej kilka razy miałam taką opcję u Stefana i pomyślałam sobie że może to istotne) i córka Colina zalała tylko klawiaturę xD po czym wróciło mnie do wcześniejszych wyborów (chyba z pochowaniem lub poćwiartowaniem ojca). Czy zniszczenie komputera coś zmieniło?

ocenił(a) film na 8
mejki

Ale wrażenie na mnie zrobiło to że gdy nas odesłało do przeszłości i drugi raz dokonaliśmy tych samych wyborów (nawet tych początkowych) to dialogi w kwestiach się różniły ale koniec końców wybory pojawiały się te same. Też ciekawe były te kody: TOY PAC oraz po innych wyborach JFD PAX mieliście jeszcze jakieś?

ocenił(a) film na 7
_Adix_

Nie. Były tylko te 4. Aczkolwiek nie wiem co się dzieje po wyborze PAC.

ocenił(a) film na 8
mejki

po PAC jakoś dochodziło się do momentu w którym wybierało się numer do pani psycholog niestety źle sobie wpisałem i drugi raz do PAC jakoś nie doszedłem

_Adix_

Po wpisaniu PAC Stefan odkrywał że ten program absolutnej kontroli to prawda i że ojciec i psycholog są jego częścią . Zabił ojca i skoczył w celi.

ocenił(a) film na 6
kowalczykmalgorzata

A mieliście opcję przy PAC po zabiciu ojca wpisać kod/nr telefonu? Wpisałem zly kod, co by było po wpisaniu dobrego?

ocenił(a) film na 5
lobrembski

Dzwonił do pani psycholog. Ona była na ślubie siostry i chłopak powiedział sekretarce że wie o całym programie, jak również przyznał się do zabicia ojca i zagrodził że psycholog będzie kolejna.

ocenił(a) film na 7
lobrembski

Dodzwaniasz sie do sekretarki tej pani psycholog i mówisz, że zabiłeś ojca. Kończysz w więzieniu a Bandersnatch dostaje bodajże 2.5 gwiazdki.

ocenił(a) film na 9
_Adix_

Wpisywalam numer telefonu już dwa razy i za każdym razem źle. Zastanawiam się czy istnieje poprawny numer, czy obojętnie co się wpisze to prowadzi do tego samego zakończenia...?

ocenił(a) film na 7
Connemara

Z tego co pamiętam to końcówka nr powinna być 5 .....1441

ocenił(a) film na 8
Connemara

Istnieje. 20541.

ocenił(a) film na 8
alcanin

I co się w tedy dzieję? Bo tylko tego zakończenia nie widziałem

ocenił(a) film na 8
meefiiu92

Umawia się na wizytę na której opowiada, że ojciec wyjechał do południowej Francji a on jest teraz sam i dobrze mu się żyje. ( Ojciec leży poćwiartowany w pokoju podczas gdy on kończy grę). Gra wychodzi, zgarnia oceny 5/5 jednak bohater trafia do więzienia.

ocenił(a) film na 7
mejki

Fakt, wybory nic nie daja. Wybierałem różnie, ale zawsze blondyna dawała mi kosza. Ruda od razu poszła na całość ;-)

ocenił(a) film na 7
mejki

Spojlery
A ja zakończyłem na planie filmowym po wybraniu bardzo wielu opcji. W miedzy czasie zabiłem ojca i potem po cofnięciu nie zabiłem, zdążyłem sprawdzić i wybór netflixa i wybór symbolu i wybór pacs. Skoczyłem naćpany z balkonu i po cofnięciu ten drugi też skoczył. Ogólnie film mi się skończył gdy zamiast walki z psycholożką wybrałem ucieczkę przez okno. Okazało się, że jestem na planie filmowym i wszyscy żyją a jakaś laska informuje mnie, że to okno jest dla picu a ja nie trzymam się scenariusza.

ocenił(a) film na 8
Kot25

tak ale po tym momencie na planie nie było napisów tylko cofało cie

ocenił(a) film na 7
_Adix_

Po planie filmowym film mi się skończył. Zakończenia w zależności od wyborów przeplatają się ze sobą. Niektórzy pisali, że skończyli w więzieniu, u mnie więzienie było dużo wcześniej a zakończenie właśnie na planie filmowym.

ocenił(a) film na 10
_Adix_

Każdemu film konczy się na innym zakonczeniu. Zalezy w jakim momencie jakie opcje wybierasz.

ocenił(a) film na 8
mejki

Ale o to też przecież chodziło - że widz również ma pozorny wpływ na wydarzenia w filmie. Bo tak naprawdę Netflix zmusza nas i tak do podjęcia innych decyzji, aby odnaleźć ich zakończenie. I sami się też plączemy, jak bohater. To ma kilka warstw. :)

ocenił(a) film na 10
Elizeusz

Dokładnie! Dlaczego nikt nie kuma metaforyki filmu? Chodzi o to, że różne ścieżki i tak prowadzą ostatecznie do tego samego wyniku...

romek83

To chyba ty nie kumasz metafory. Różnę ściezki prowadzą do różnych zakończeń. Jest takie, w którym nie tworzysz gry, takie w którym umierasz, takie w którym lądujesz w więzieniu. Nie ma takiego samego wyniku twoich wyborów.

ocenił(a) film na 10
mejki

Jest tez opcja samobójstwa z balkonu - wtedy gra dostaje 0 gwiazdek :)

ocenił(a) film na 9
hubciorz

Tak, ale wtedy i tak cofa cię do ponownego wyboru między skokiem Colina a Stefana.

A czy ktoś wybrał może opcje pójścia od razu do pani psycholog, zamiast śledzenia Colina?

ocenił(a) film na 9
mejki

Ja zagrałam/obejżałam ten film dwukrotnie. Za pierwszym razem, po kilkunastu cofnieciach i "złych" wyborach, ostatnią sceną, po której nie mogłam się już cofnąć było chyba skończenie w celi z recenzją 2,5, aczkolwiek z taką samą recenzją byłam tam już wcześniej, ale wtedy mogłam powrócić do poprzednich wyborów. Potem zresetowałam odtwarzanie i dokonując innych wyborów ostatnią sceną była ta, gdy Stefan umiera w gabinecie psychologa, bo wyborze opcji podróży pociągiem z matką.

Zauważyłam też, że po zabójstwie ojca i tak za każdym razem przyjedzie policja, bo prawie zawsze Stefan dzwoni do psycholog. A zamordowanie czy wypuszczenie Colina też nic nie daje, bo i tak w końcu aresztują Stefana.

Czy ktoś wie od czego zależy ostateczna wersja i dlaczego przy niektórych zakonczeniach możemy się cofnąć, a przy innych nie?

ocenił(a) film na 8
DamaKaro1995

https://pbs.twimg.com/media/DvgnOcFX4AE_GNr.jpg
Tu macie rozpis wszystkich sciezek, wystarczy troche poszukac ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones