PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31325}

Czarnoksiężnik z Oz

The Wizard of Oz
7,4 27 902
oceny
7,4 10 1 27902
7,7 17
ocen krytyków
Czarnoksiężnik z Oz
powrót do forum filmu Czarnoksiężnik z Oz

Pamiętam, że ilekroć oglądałam film ten w dzieciństwie napawał mnie strachem. Bałam się go
okrutnie, postacie wydawały mi się być przerażające, a nie komiczne- nawet osoba Dorotki nie
podobała mi się. Dzisiaj jednak oglądam z przyjemnościa, świetnie się bawiąc.

kate904

Tak jak "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków"? :)

Oba te filmy, podobnie jak inne klasyki - "Alicja w krainie czarów" i "Gdzie mieszkają dzikie stwory" - ma trochę podobny klimat, bo jest bardzo emocjonalny, natomiast prawie zupełnie pozbawiony logiki. Pewnie dlatego są tak fascynujące.

Tak jak dzieci boją się Złej Królowej z "Królewny Śnieżki", tak boją się Złej Czarownicy z Zachodu. To przykłady zapadających w pamięć czarnych charakterów, nie tylko ze względu na wygląd, ale również złowieszczy śmiech. Kto słyszał śmiechy Złej Królowej i Złej Czarownicy z Zachodu, ten już ich nie zapomni. :) Podobnie śmiechu hrabiego Drakuli z filmu F. F. Coppoli, śmiechu Imperatora Palpatine'a z "Powrotu Jedi", Jabby z "Powrotu Jedi", agenta Smitha z "Matriksa Rewolucji", czarownicy Diaboliny ze "Śpiącej Królewny" i Urszuli z "Małej Syrenki".

kate904

jest coś w tym fantasy upiornego mimo iż to dla dzieci, tego nie idzie nazwać, jedno jest pewne aktualnie nie kręcą takich nastrojowych baśni, a te dobre które powstały od lat 90 idzie policzyć na palcach jednej ręki

katja_18

Ta produkcja przerażała mnie chyba bardziej niż niejeden horror, na jakiego obejrzenie udawało mi się namówić rodziców! Chyba do producentów dotarło, że więcej dzieci straszą niż ciekawią :) Mimo, że oglądając teraz odbieram całkiem inaczej, to czasem budzą się we mnie dziecinne odczucia i dlatego film moim ulubionym nie jest. Ale trzeba przyznać, że ma niesamowity klimat i dobrze zrobiony, jak na tamte czasy.

Angela4b

może ta psychodeliczna atmosfera, beztroska połączona z czymś złowieszczym, tam jakby był ukryty jakiś przekaz, film powstał poza tym w roku rozpoczęcia drugiej wojny światowej

katja_18

https://radiopomostphoenix.wordpress.com/2011/07/26/mind-control-%E2%80%93-kontr ola-umyslu/

cyc2

https://www.youtube.com/watch?v=ewrO-d_asaQ

ocenił(a) film na 10
kate904

Ja nie ogarniam, ile Wy macie lat i ile mieliście gdy przyszło Wam mieć styczność z tą historią? "Czarnoksiężnik z Oz" to była pierwsza książka, która przeczytałam jako dziecko. To chyba była jakaś druga czy trzecia klasa podstawówki, litery były większe ode mnie i oczywiście dopytywałam rodziców o znaczenie słów, ale czytałam sama i... nie bałam się. NIE bałam się również gdy tata czytał mi "Kubusia Puchatka" i "Baśnie Braci Grimm"... i nie były to jakieś obrazkowe historyjki pisane jak dla ulungów tylko orginalne książki. To jest niezwykłe, rozwija wyobraźnie, czarne charaktery, babcia w brzuchu wilka czarownica jedna, druga, Jaś i Małgosia - wszystkie te historie są troche straszne. Nawet Hefalumpy i Wuzle:D Ale jako dziecko słuchałam urzeczona

ocenił(a) film na 6
fantynaaa

Ależ ty odważna. Brawo

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones