PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=365948}
6,1 393
oceny
6,1 10 1 393
Detektyw nocnych koszmarów
powrót do forum filmu Detektyw nocnych koszmarów

Uwagę zwraca fakt, że to bardziej konwencjonalny film jak na niego. Treściowo jest to kontynuacja wcześniejszych tematów przez niego podejmowanych - rodzina, społeczeństwo, komunikacja międzyludzka, urbanizacja i dehumanizacja. Jest też bardzo wyraźne przesłanie. Mimo to, na pierwszy plan wysuwają się ramy gatunków, za które się wziął, w zwiazku z czym wydaje się to być mniej autorskie dzieło. Kilka rozwiązań fabularnych spycha ten film do kategorii kina rozrywkowego.
Mamy tu ostry balans między kryminałem a horrorem, snami a jawą i życiem a śmiercią jako ludzkimi pragnieniami. Wizualnie Tsukamoto powrócił do swoich wcześniejszych dokonań, a nawet poszedł w tym kierunku o krok dalej. Mnóstwo cięć, szalony montaż, bardzo szybkie tempo. Sporo napięcia (chwilami myślałem, że mi serducho wysiądzie), mroczny klimat i unosząca się wszędzie paranoja. Oszaleć można. Świetna reżyseria, a także gra aktorska samego Tsukamoto (z pewnością jedna z jego najlepszych ról - jeśli nie najlepsza). Muzyka odjechana jak trzeba, motoryczna, transowa, ale nie tak agresywna, a i na nutki miłe dla każdego ucha miejsce się znalazło.
Przy okazji "Haze" pisałem, że był to krok do tyłu w jego twórczości, teraz widzę, że była to swego rodzaju rozgrzewka przed "Nightmare Detective". Zdaje się, że Tsukamoto zmęczyło już kino spokojniejsze, subtelne jak na niego i wrócił do "kina wściekłego". A jest to naprawdę mocne kino.
To film nie tej klasy co "Tetsuo", "Bullet Balllet", "Wąż czerwcowy" i "Vital", ale za to ścisła czołówka "drugiej ligi" kina tego pana. A jak widać, ta jego druga liga, to i tak bardzo porządne kino. Fani nie będą rozczarowani i zdecydowanie warto ten tytuł polecić.

8/10

PS: Kojarzył mi się ten film miejscami z "Angel Dust", dziełem innego szaleńca kina japońskiego (i przy okazji prekursora twórczości Tsukamoto czy Miike), Sogo Ishii.

ocenił(a) film na 8
Marcineusz_Zet

Mi film bardzo się podobał świetna rola Matsudy aż szkoda zę jego konfrontacji z "0" nie uwypuklono trochę bardziej. Nie jest to najlepszy film Tsukamoto ale świetnie się go ogląda i jak na horror ma kilka oryginalnych motywów. Fajnie ,że powstaje druga część.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones