PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5033}
7,0 5 374
oceny
7,0 10 1 5374
7,7 15
ocen krytyków
Diabeł
powrót do forum filmu Diabeł

Diabeł wcielony 

ocenił(a) film na 7

Moje drugie spotkanie Żuławskim, po dość średniej "Wierności". "Diabeł" to jednak film dużo bardziej autorski, zrobiony na podstawie własnego pomysłu i indywidualnego, choć jeszcze szlifowanego stylu.
Ten obraz jest bardzo teatralny- dialogi to wręcz poematy, aktorzy miotają się by wyrazić jak najekspresywniej swoje uczucia, miejsce akcji ogranicza się do kilku lokacji, które łączy umiejscowiony w ich środku las. A jednak to wszystko było zamierzone i twórca bardzo dobrze wie że nie reżyseruje sztuki a film. Ujęcia są przemyślane, niejednokrotnie kamera staje się okiem bohatera, innym razem pokazuje sceny z perspektywy przyrody, jeszcze kiedy indziej miota się jak szalona. To wszystko podkreśla chaos jaki panuje w historycznym punkcie akcji- tuż po rozbiorach. Szaleństwo świetnie zostaje oddane już w pierwszej scenie- klasztor pełen miotających się ludzi, brud, chaos, trzęsąca się kamera, oraz głośna jazzowa muzyka w tle. Ścieżka dźwiękowa to najmocniejszy punkt "Diabła", jazgot, mocne tony, ale wszystko idealnie ilustruje to co widzimy. Później prócz muzyki nasze oko zostanie zalane jeszcze sporą dawką przemocy, patologi i zła w szerokim tego słowa znaczeniu. To robi wrażenie...
Ale nie do końca to film udany, mimo że zamierzone emocje wywołał i stworzył odpowiedni klimat. Pozostaje jeszcze kwestia kierunku obranego przez reżysera, scenariusza oraz spójności tego filmu. Właściwie po jakimś czasie można przewidzieć że Jakub w końcu zmieni się w "anioła eksterminacji" i będzie zabijał bez jakichkolwiek konsekwencji. Wiadomo do czego to wszystko prowadzi już w połowie filmu. Również styl reżysera nie do końca wydał mi się właściwy jeśli chodzi o tak długi film. Niekończące się szarpaniny, postaci które są mają często jasne motywy i powtarzający w kółko to samo, kolejne krwawe sceny- to się po pewnym czasie robi monotonne. Wszystko to jeszcze potęguje nieudane zakończenie, będące bezsensownym ciągiem morderstw. Dlatego też jestem w stanie dać temu filmowi jedynie mocne 6. To obraz który warto zobaczyć, niełatwy, ale też nierówny. Niemniej liczę że Żuławski jeszcze mnie zaskoczy następnymi produkcjami.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones