PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=273584}

Drzewo życia

The Tree of Life
5,8 38 144
oceny
5,8 10 1 38144
5,9 31
ocen krytyków
Drzewo życia
powrót do forum filmu Drzewo życia

To fatalny gniot, a nie arcydzieło. O ile w stosunku do filmu można użyć określenia "grafomania", to do tego "czegoś" pasuje ono idealnie.
Chyba po raz pierwszy zdarzyło mi sie, że oglądając film miałem ochotę wyjśc z kina. Nawet oglądając filmy typu "zabili go i uciekł", czy głupawe polskie komedie, miałem zwykle poczucie bardziej wartościowego spędzania czasu.
"Drzewo życia" to pseudoartystyczny gniot, udający że ma coś ważnego do powiedzenia, podczas gdy w rzeczywistości nie mówi zupełnie nic. W pociętych, poszatkowanych ujęciach dostajemy pomieszanie rozpaczy matki po zmarłym synu, wspomnień z dzieciństwa brata zmarłego (stanowiących zlepek wszelakich możliwych banałów, jakie w kinie powiedziano na temat rodziny), wizji - nie wiadomo czy przeżywanych we śnie, czy w trakcie modlitwy - i scen będących nieudolnym naśladownictwem filmów w rodzaju "Koyaanisqatsi" czy "Home" (a cały film wyglada na nieudolną próbę naśladowania "Mr Nobody"). To wszystko podlane padającymi z offu patetycznymi wypowiedziami kierowanymi do Boga i nieznośnie irytującą muzyką (która w założeniu miała chyba być podniosła i uroczysta, ale wyszła właśnie irytująca). Pomiędzy poszczególnymi scenami filmu nagminnie nadużywane są też wyciemnienia, mające chyba zaakcentować to, jak bardzo nic nie wynika ze sceny, która właśnie się zakończyła, i dać widzowi chwilę czasu na zastanowienie, dlaczego on właściwie jeszcze to ogląda... Wysiedzenie dwóch godzin z hakiem na tym "czymś" to naprawdę wielki wysiłek.

ocenił(a) film na 2
raj001

Lepiej bym tego nie ujął.

ocenił(a) film na 3
raj001

nudny był jak flaki z olejem...

ocenił(a) film na 5
raj001

Podpisuję się pod tym rękami i nogami. jeszcze nigdy nie oglądałam filmu, który by mnie tak wymęczył. Obejrzałam tylko 30 minut bo więcej nie dałam rady, choć bardzo chciałam. Niestety, poziom pretensjonalności, patosu i nadęcia za duży. Naprawdę nie mam pojęcia co ludzie w nim widzą. A najgorsze, że jest obsypywany nominacjami do licznych nagród :/ Jestem mocno rozczarowana i zawiedziona.

ocenił(a) film na 3
LadydeWinter

Lubię to

ocenił(a) film na 4
raj001

Ja też się pod tym podpisuję, choć zdjęcia są piękne i tylko za nie daję 4.

ocenił(a) film na 9
raj001

Grono narzekaczy w tym temacie nie powinno się brać za filmy ambitne, to nie są filmy dla was. Żeby takie filmy zrozumieć, trzeba myśleć i być przede wszystkim dojrzałym aby móc odebrać poprawnie ten film i też inne.

użytkownik usunięty
archenova77

A dlaczego nie powinno się brać za filmy, kto ustala takie reguły?

Film, który tak naprawdę można zinterpretować na 10 różnych sposobów nie staje się z miejsca filmem ambitnym. "Drzewo życia" może robić wrażenie pięknymi ujęciami, współgraniem ich z muzyką, ale efekt jest taki, jak patrzenie na pięknie pomalowany słoik, w którym nic nie ma. Oczywiście wielcy znawcy kina, którzy w okularach z grubymi czarnymi oprawkami, z szalem przewieszonym na szyi, będą godzinami rozprawiać nad głębokim sensem tego wideoklipu...

ocenił(a) film na 9

No i co z tego, że się zabrałeś, jak nic z niego nie zrozumiałeś z czego wynika Twoja ocena.

użytkownik usunięty
archenova77

No i to z tego, że straciłem 2 i pół godziny z mojego życia, których Malick, ani "uduchowieni" ludzie widzący w tym klipie boskość, symbolikę "drzewa życia" mi nie zwróci.

ocenił(a) film na 1
archenova77

@archenova77: Drogi "narzekaczu", z łaski swojej zerknij najpierw w mój profil, i zobacz jakie filmy oglądam i jak je oceniam. Zwróc też uwagę, do jakich filmów porównuję "Drzewo życia" w tym moim komentarzu, zanim zaczniesz się wymądrzać na temat ambitności filmów i czyjejś dojrzałości jako widza.
To, co napisał, powyżej niewidoczny, jest stuprocentowa racją - to że film jest wycudaczony i "artystowski", nie świadczy automatycznie o jego wartości. A Ty o Twojej dojrzałości zaświadczasz najlepiej tym komentarzem - zaczynanie dyskusji od obraźliwych ataków personalnych na dyskutantów świadczy tylko o tym, kto w ten sposób "dyskutuje"...

ocenił(a) film na 9
raj001

Widziałem. I dlatego napisałem, to co napisałem. Jeśli ktoś wyżej ocenia "Ile waży koń trojański?", to jest dla mnie śmieszny.

ocenił(a) film na 1
archenova77

A niby dlaczego? Co, ten film nie podlega ocenie? Dlaczego sie doczepiłeś akurat do niego?
I akurat *jako komedia* jest wcale udany.
Przecież wiadomo że każdy film należy oceniać według reguł jego gatunku - trudno porównywać np. wspomnianego przez ciebie "Konia trojańskiego" z "Pustym domem" albo z jakimś filmem sensacyjnym...

ocenił(a) film na 1
archenova77

Boze... widzisz i nie grzmisz...

ocenił(a) film na 1
raj001

w przypadku tej oceny daje 10/10 :) trafna, jak malo ktora na temat tego gniota.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones