PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=721040}

Dumbo

6,3 17 906
ocen
6,3 10 1 17906
4,8 14
ocen krytyków
Dumbo
powrót do forum filmu Dumbo

Czytam narzekania, że po co dubbing, że mało burtonowskiego klimatu, że jest odtwórczy w stosunku do kreskówki sprzed lat... TO FILM DLA DZIECI! Z mieszanymi uczuciami zabrałem córkę na film, po wcześniejszym sprawdzeniu, że pomimo renomy reżysera, film dla dziecka się nadaje a słonik nie zostanie uśmiercony na początku filmu i potem ewentualnie przywrócony do życia... Z duszą na ramieniu siedziałem podczas seansu w kinie, kiedy moja córa spłakała sie jak bóbr po scenie rozdzielnia słonika z mamą, modląc się, żeby więcej burtonowskich klimatów tam się nie znalazło... I tak uważam, że jak na film dla dzieci klimat jest zbyt mroczny, Keaton i jego goryl zbyt demoniczni... no chyba że odbiorcami mieli być 15 latkowie, ale oni raczej nie chodzą na filmy o latających slonikach...

ocenił(a) film na 9
komikus

Dokładnie! Mam po seansie z dwójką Maluchów dokładnie takie samo odczucie. Fabularna Ekranizacja przepiękna! Film niezwykle udany. Burton w najlepszej formie! Polecam kaażdemu ;) Pozdrawiam serdecznie.

komikus

byłem w kinie dwa razy, imax i w zwykłym, na tym drugim (mimo iż parę dni od premiery) już prawie nikogo nie było a już tym bardziej płaczących dzieci. Burton nie w formie - film nijaki, nudny, nie wiadomo na co się skupia.... dno

Wookie_LG

Również Odniosłam wrażenie że film niby Okej ale czegoś brak

ocenił(a) film na 8
Wookie_LG

Każdy ma prawo do masochizmu ale ja na nudne i nijakie filmy nie chodzę 2 razy. Film nie był ani nijaki, ani nudny, gdyż jak napisałem już wcześniej, był filmem dla dzieci. Słonik był przesłodki, a dla 6 letniej dziewczynki emocji było w nim bez liku - najpierw rozdzielenie słonika z matką, potem słonik na tle płonącego budynku, słonik odnajdujący matkę na wyspie potworów i oczywiście scena finałowa. Moja córka przeżywała film bardzo długo, musiałem jej kupić filmowy plakat z Dumbo i oprawić w antyramę. Chodzę z córką do kina przynajmniej 2-3 razy w miesiącu i żaden film nie wywołał u niej takich emocji. Ale niektórzy, z uporem godnym lepszej sprawy, widząc nazwisko Burton, liczyli na połączenie Gnijącej panny młodej i Soku z żuka ze z demonicznym zombie słonikiem w tle... Rada na przyszłość - chodźcie na filmy dla dorosłych, a będzie ciekawiej

ocenił(a) film na 7
komikus

Jeśli uważa Pan/Pani, że filmy dla dzieci mogą być nijakie (jestem właśnie przed seansem Dumbo), byle by dostarczyły emocji młodym osóbką to trochę słabo. Przecież to w młodym wieku kształtujemy osobowość i właśnie wtedy powinniśmy czytać, słuchać, oglądać wartościowe rzeczy (żeby nie było wątpliwości, nie chodzi mi o to by dzieci wyłącznie słuchały Mozarta i oglądały Bergmana bo nie są to rzeczy dopasowane do ich wieku).

ocenił(a) film na 8
PMRock

nie uważam, że filmy dla dzieci mogą być nijakie - nie wiem skąd ten wniosek? Po prostu niektórzy oczekiwali, że dumbo będzie mieszkał na cmentarzu, w jakimś cyrkowym grobowcu, jego matka słonica będzie duchem materializującym się tu i ówdzie przy dźwiękach diabolicznej muzyki, za widownię robić będzie brygada szkieletów a w finałowej scenie słonik pożre właściciela cyrku i zaśpiewa przy tym jakąś skoczną piosenkę...
Film był "zwyczajny" tzn nie odjechany w stylu burtonowskim i dlatego sporo osób żądnych wrażeń uznało, że jest nijaki. A on nie był nijaki, tylko dla dzieci.

ocenił(a) film na 5
komikus

Był nijaki. Burtonowski wcale nie znaczy cmentarny.
Film nie miał w sobie, żadnych interesujących zagrywek fabularnych, wszystko było wtórne i przewidywalne. Skupiał się na ckliwości - w bardzo nudnym wydaniu, i zupełnie po macoszemu potraktował budowę postaci i rozwój zależności między nimi. Wprowadzona jako wyniosła i niedostępna gwiazda zaraz potem staje się "matką" dla dzieci. Fakir - duchowy opiekun słonia, odwala swoją rolę jak w teatrzyku podwórkowym z owego czasu.
Pociąg, w pierwszej scenie wygląda jak z animowanej bajki, a w kolejnych jak stare cygańskie slumsy. W jednej z ostatnich scen dziewczynka prezentuje swój wynalazek - kinematograf. Burton chyba zapomniał, że akcję filmu umieścił na początku lat 20.

ocenił(a) film na 8
Leszy2

cały czas oceniacie film dla dzieci, stosując kryteria filmu dla dorosłych i na dodatek nie dostrzegacie żadnej różnicy w targecie odbiorców.
Ciekawe czy podobne komentarze piszecie np pod Królem Lwem....
A problem sprowadza się cały czas do jednego. Wszyscy zobaczyli reżysera: Tim Burton!! i pomyśleli: "wooooooow ale się będzie działo"... a tu zawód, bo powstał zwykły film dla dzieci.
Co do kinematografu... to film o latającym słoniu, więc kwestia ścisłości faktów historycznych, nie jest raczej priorytetem jego przekazu.

ocenił(a) film na 5
komikus

Jakie kryteria oceny dla filmów dorosłych zastosowałem?
Króla Lwa będę oceniał wg takich samych kryteriów. Film dobry/film nie dobry.
Reżysera zobaczyłem w końcowych napisach.
W kwestii kinematografu to zwykła niedbałość. Możemy ją zestawić z mową o hiszpance, która zabiła matkę dzieci. Większość widzów, czy to dzieci czy dorosłych nie ma z pewnością pojęcia co to było.

ocenił(a) film na 8
Leszy2

Takie kryteria, które pozwoliły Ci stwierdzić że film był ckliwy i nudny... Jakkolwiek byś się nie starał, nie wejdziesz w głowę 6, 7 czy 8 letniej dziewczynki i nie uda Ci się ocenić filmu tak, jak oceniłoby go dziecko... czyli osoba, do której film był adresowany... A moja córa chyba już 10 raz katuje teraz Dumbo na VOD, sama lub z odwiedzającymi ją koleżankami.
Z Twojego profilu widzę, że oceniłeś na 10 np. Blues Brothers... bardzo lubię ten film, ale dla mojej córki byłby zapewne nuuuuuuuudą na 4 fajery...

ocenił(a) film na 5
komikus

No właśnie, nie wejdę w głowę i oceniam podług siebie, to mi zarzucasz?
Chyba potrzebny jest osobny system ocen filmów dla małych dziewczynek.

PMRock

Mozart jest ok dla dzieci

ocenił(a) film na 1
komikus

Bo dubbing to gówno i fajnie by było usłyszeć aktorów w oryginalnej wersji. A jakoś kina nie dały szansy bo ktoś inteligentnie postanowił że będzie wszędzie dubbing... Żenada

ocenił(a) film na 9
Nether_Fel

W filmach dla dzieci powinien być dubbing. I dobrze że dubbingują filmy a w kinie można sobie wybrać w jakiej wersji chce się obejrzeć.

ocenił(a) film na 6
ColeTurner_2

No właśnie w tym rzecz, że film w polskich kinach był TYLKO w wersji z dubbingiem. Ja tam nic nie mam do dubbingu, dopóki nie dubbingują filmu aktorskiego, a jak już to robią to chcę mieć jednak możliwość zobaczenia filmu w wersji oryginalnej z napisami. Szczególnie gdy dubbing jest tak nijaki jak tu.

ocenił(a) film na 6
Samaranth

Z tego co wyczytałem w sieci to za minimum 5 lat każdy film ma mieć dubbing, nie ważne czy to bajka czy horror, ile w tym prawdy nie wiem, podobno pierwsze testy publiczności były na filmie Jumanji (ofkoz tej nowej wersji) która była puszczana tylko i wyłącznie z dubem.

ocenił(a) film na 5
alex_gawlas

Na pewno nie w każdym. Są filmy do których dubbing kompletnie nie pasuje.

ocenił(a) film na 1
Samaranth

Dokładnie!

ocenił(a) film na 5
Nether_Fel

Ja tam wolę aktorów mówiących, po polsku. Nie wiem co fajnego jest w oryginalnych aktorach. Jeśli to tak dla Ciebie ważne, zorganizuj sobie oryginalną wersję.

ocenił(a) film na 1
Leszy2

Błyskotliwa odpowiedź naprawdę.

ocenił(a) film na 6
Leszy2

No co kto lubi, ja rozumiem że te filmy są tworzone z myślą o dzieciach, które nie chcą czytać napisów, ale ja osobiście umiem czytać i idąc na film z Colinem Farrellem, Michaelem Keatonem, Dannym DeVito i Evą Green, wolałbym słyszeć ich, a nie Rafała Drozda, Pawła Wawrzeckiego, Mariana Opanie i Paulinę Holtz, czy innych takich.

ocenił(a) film na 5
Samaranth

Ja idąc na film wyjątkowo atrakcyjny wizualnie wolę słyszeć głosy bohaterów wypowiadane w sposób w pełni wykorzystujący możliwości kulturowo-społeczne języka polskiego wraz z jego niuansami brzmieniowymi bliższymi mojemu uchu niż angielski i bez napisów, które odwracają uwagę od akcji na ekranie, bez względu na to czy czyta się szybko czy wolno i czy w ogóle się czyta.

Leszy2

a ja wolałem w szkole uczyć się języka angielskiego, żeby idąc do kina i oglądając film cieszy się na równi obrazem i słyszeć oryginalnych aktorów bo to za ich tembr głosu, styl wymowy i umiejętności ich cenimy i dzięki temu są tymi gwiazdami wielkiego formatu, a napisami to się mogę posiłkować ewentualnie, ale zawsze to jest lepsze, aniżeli słuchać w większości pożal się boże polskich przekładów tłumaczy, którzy źle interpretują treść nie jeden raz

ocenił(a) film na 5
vesperton

Jeśli jesteś anglistą to głupio z twojej strony wymądrzać się przed laikami, a jeśli nie jesteś to bardzo to zadufane, krytykować fachowców swoimi pożal się boże interpretacjami.

komikus

Rozdzielenie Dumbo z mamą nie jest burtonowskie, tak było w oryginale.

ocenił(a) film na 7
komikus

Jak dla mnie mocno Burtonowski.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones