PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31335}

Dyktator

The Great Dictator
8,0 37 727
ocen
8,0 10 1 37727
8,5 27
ocen krytyków
Dyktator
powrót do forum filmu Dyktator

ewa braun

ocenił(a) film na 10

niesamowity,proroczy film chaplina kturego uwazam za geniusza filmu.moja ocena 10/10.jest to pierwszy film dzwiekowy charliego,pierwszy w kturym przemuwil.jego realizacja trwala bardzo dlugo,przebiegala z klopotami,byly problemy z dystrybucja,pieniedzmi,producenci i kina obawialy sie ryzykowac wyswietlania tak ostrej satyry politycznej.chaplin wykazal sie duza odwaga,sfinansowal cale przedsiewziecie,wyprodukowal,napisal scenariusz i rezyserie,zagral podwujna role,napisal muzyke.jako jeden z pierwszych zauwazyl szalenstwo hitlera i niebezpieczenstwo rozprzestrzeniajacego sie nazizmu.hitlera musial szlak trafiac kiedy to ogladal.brawo charlie za odwage.!!!polecam wszystkim autobiografie chaplina z 1963 roku.podczas krecenia filmu zmarl wieloletni przyjaciel chaplina dauglas faierbanks(z kturym wraz z jego zona mary picford zalozyli w 1923 r.wytwurnie united artist).chaplin wraz z marlena dietrich byli najwiekszymi wrogami hitlera z ludzi filmu(w przeciwienstwie do emilla janningsa,niemieckiego aktora kina niemego ktury wspulpracowal z hitlerem,czy leni raifenstahl).film osmiesza nazistuw,pokazuje hitlera jako chorego,oblakanego zadza wladzy,zakompleksionego blazna,drwi z dyktatury,wladzy autorytarnej.szkoda ze nie wystepuje w filmie postac ewy braun.najlepszym momentem filmu jest ostatnia scena przemuwienia.porusza tak ze dreszcz przebiega po plecach.jest to madry,jeden z powazniejszych filmuw mistrza.przez to ostatnie vprzemuwienie mial klopoty z amerykanskimi wladzami i opinia publiczna.oskarzono go o postawe sprzyjajaca komunizmowi i zwiazkowi radzieckiemu.w latach 50-tych sadzono chaplina(komisja maccartego)i musial on wraz z zona oona opuscic usa i zamieszkac w szwajcarii.klopoty z wladzami emigracyjnymi skomentowal on w "KRUL W NOWYM YORKU".wszystkim zwolennikom nazistuw i hitlera radze udac sie na operacje lobotomi.

użytkownik usunięty
blandest

A ja kiedyś w TV słyszałem, że Hitler bardzo lubił ten film (?!)

użytkownik usunięty

możliwe, podobno kazał sobie zamówić kilka kopii tego filmu z USA.

Ja słyszałam, że za "Dyktatora" Hitler kazał ścigac i pozbyc się Chaplina. Na początku przepadał za nim i jego filmami, jednakże ta produkcja całkiem zmieniła poglądy wodza III Rzeszy.

ocenił(a) film na 10
blandest

Nie sądzę, ale Hitler na pewno uważał Charliego za największego aktora świata zanim mu nie powiedziano, że to żyd.

użytkownik usunięty
_Andrzej_

no tak, ale Chaplin nie był żydem. Tylko co miała o nim powiedzieć niemiecka propaganda po takich numerach jak w "Dyktatorze" ?

ocenił(a) film na 10
blandest

Ja natomiast wszystkim zadaklerowanym analfabetom, a takze tym funkcjonalnym radze udac sie do szkoly w celu reedukacji, lub conajmniej uzywac slownika podczas pisania swych mniej lub bardziej ambitnych postow.

użytkownik usunięty
blandest

Faktycznie trochę przesada, przecie takie bledy to dzieci w zerówce robią bo jeszcze mają prawo hu hu

ocenił(a) film na 10

Sądzę, że te błędy są rodzajem prowokacji.

ocenił(a) film na 9

jak dla mnie w tym wypadku błędy nie wpływają na wartość tekstu

blandest

jakto Marlena Dietrich wrogiem Hitlera? On uwielbiał jej film "Blue Angel", a więc i Marlenę lubił

domik1

Co z tego? To chyba nie ma znaczenia. Zależy czy ona go lubiła

użytkownik usunięty
domik1

co więcej, Geobbels oferował Marlenie Dietrich 150 marek za każdy film propagandowy na rzecz niemiec. Dietrich oczywiście odmówiła i występowała w propagandzie anty niemieckiej, ale po latach naród niemiecki za brak empatii z jej strony uznał ją zdrajczynie. słabo ?

użytkownik usunięty

tfu, oczywiscie mam na mysli 150 tysiecy marek

blandest

Przede wszystkim FBI, które było niezwykle cięte na Chaplina ze względu na jego (rzekomo?) komunistyczne poglądy, odebrało ten film nie jako krytykę wydarzeń w Europie, ale właśnie Ameryki.

Gorąco polecam film "Chaplin" z 1992r z genialnym Robertem Downeyem Jr w roli głównej, są tam między innymi przedstawione okoliczności tworzenia tego obrazu.

ocenił(a) film na 10
blandest

Marlene nie lubila Hitlera i wyjechala z niemiec z tego powodu, ze nie
chciala wspierac jego pogladów i chciala sie odciac w jakis sposob od tego
natomiast druga wazna postac z Blue Angel czyli Jannings mial zupelnie
odwrotne podejscie i sympatyzowal z nazistami, nie kojarze tylko czy po
Blue Angel wystapil w jakims wazniejszym filmie...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones