Dzień czwarty (1984) TV

Film przedstawia cztery pierwsze dni Powstania Warszawskiego z perspektywy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego towarzyszy broni, przeplecione wspomnieniami poety.

plakat - Dzień czwarty (1984)
pokaż:
 
Edmund Fetting Edmund Fettingjako: Edmund Fetting Doktor
Jarosław Domin Jarosław Dominjako: Jarosław Domin Zbigniew "Deivin" Czajkowski-Dębczyński
Krzysztof Luft Krzysztof Luftjako: Krzysztof Luft Stanisław Marczak-Oborski
Katarzyna Kozak Katarzyna Kozakjako: Katarzyna Kozak Barbara Drapczyńska
Tomasz Lulek Tomasz Lulekjako: Tomasz Lulek Juliusz Garztecki
Bogdan Szczesiak Bogdan Szczesiakjako: Bogdan Szczesiak Wiesław Kukliński
Krzysztof Pieczyński Krzysztof Pieczyńskijako: Krzysztof Pieczyński Krzysztof "Krzyś" Kamil Baczyński
Aleksander Trąbczyński Aleksander Trąbczyńskijako: Aleksander Trąbczyński Powstaniec
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Krzysztof Pieczyński
rola: Krzysztof "Krzyś" Kamil Baczyński
8,0 68 głosów
Edmund Fetting
rola: Doktor
7,6 26 głosów
Artur Żmijewski
rola: Powstaniec
7,4 17 głosów
Zdzisław Wardejn
rola: Major Włodzimierz Kozakiewicz "Barry", komendant Ratusza
7,4 18 głosów
Tomasz Lulek
rola: Juliusz Garztecki
6,8 16 głosów
Katarzyna Kozak
rola: Barbara Drapczyńska
6,4 14 głosów
Jarosław Domin
rola: Zbigniew "Deivin" Czajkowski-Dębczyński
5,6 12 głosów
Krzysztof Luft
rola: Stanisław Marczak-Oborski
3,9 14 głosów

W roku 1984 nawet film o Baczyńskim nie uniknął nożyc cenzora. Z utworu Ludmiły Niedbalskiej wycięto wówczas m.in. nazwisko Czesława Miłosza, który 4 lata wcześniej otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Dziś "Dzień czwarty" można już oglądać w oryginale. Paradokumentalny obraz, odtwarza początkowe dni Powstania. Główny bohater filmu, Krzysztof Kamil Baczyński, ukazany został na tle nierównych walk powstańców z hitlerowcami oraz licznych retrospekcji, w których wiele miejsca poświęcono jego żonie, Barbarze. Ludmiła Niedbalska zaakcentowała to, co w postaci autora "Śpiewu z pożogi" naturalne, codzienne, zwykłe. Powstał portret nie tyle genialnego poety, co człowieka przedwcześnie dojrzałego, wrażliwego i świadomego tragizmu historii. Reżyserka przygotowywała się do realizacji "Dnia czwartego" niezwykle skrupulatnie. Nie tylko studiowała materiały dotyczące Powstania, ale też zbierała - wcześniej nie publikowane - relacje naocznych świadków ostatnich godzin życia Baczyńskiego. Na odtwórcę głównej roli wybrała Krzysztofa Pieczyńskiego. Zaryzykowała, albowiem typ urody i wiek tego aktora różnił się nieco od fizjonomii i wieku poety. Ryzyko wszakże się opłaciło. Pieczyński zebrał świetne recenzje. Jeden z krytyków tak pisał o jego kreacji: "Pełnia prawdy, osiągniętej środkami tak delikatnymi, że zbliżyć się tu można tylko na tę odległość, jaką wyznacza najbardziej chyba przejmujący wiersz Baczyńskiego "Elegia o chłopcu polskim". Wtórował mu inny: "Baczyński stał się wielką kreacją Krzysztofa Pieczyńskiego, zgodną z koncepcją całości; trafność reżyserskiego wyboru odtwórcy głównej roli nie ulega wątpliwości. Grał bez cienia sztuczności, bez cienia patosu, z ogromną powściągliwocią". Kolejną zaletą filmu jest też bezbłędne wtopienie w tkankę narracji materiałów archiwalnych. Autorka ukazała rzeczywistość Powstania bez patosu i wzniosłej symboliki. Nawet heroizm dwudziestokilkuletnich żołnierzy wolny jest od - właściwej często młodości - egzaltacji. Nie znaczy to oczywiście, że "Dzień czwarty" jest filmem pozbawionym dramatyzmu. Jeśli ktoś, tak jak Ludmiła Niedbalska, brał udział w Powstaniu, to nie może o nim mówić bez emocji. [PAT] (www.filmpolski.pl)

recenzje użytkowników

Na razie nikt nie dodał recenzji tego filmu. Możesz być pierwszy! Dodaj swoją recenzję.

pozostałe informacje o filmie
Dzień czwarty

muzyka:
zdjęcia:
na podstawie:
 
oceń twórców
studio:
 • Zespol Filmowy Perspektywa
inne tytuły:
(więcej...)
 • KK Baczyński

  Bardzo ciekawy, czarno-biały film opowiadajacy o Powstaniu Warszawskim i walczącym w nim najlepszym poecie pokolenia Kolumbów - Krzysztofie Kamilu Baczyńskim. Poznajemy także wcześniejsze losy bohatera - ślub z Barbarą i ich wspólne życie. Baczyński ginie w czwartym dniu Powstania.

 • Baczyński

  • autor: annica
  • 2005-02-18 20:40:49 +0100

  jeszcze nie ogladalam tego filmu:/ale kiedy tylko bedzie w tv to napewno ogladne,tylko kiedy to bedzie... ciekawe jak to wszystko wyglada w tym filmie,jak zagral Pieczynski samego Baczyńskiego!

 • ponadczasowość

  • autor: anka420
  • 2012-03-20 18:05:17 +0100
  • ocenił(a) ten film na: 7

  Film poruszył wiele wątków, lecz większość pozostawił bez zakończenia, jakiegokolwiek wyjaśnienia. Odnaleźć je możemy w książkach zarówno Kazimierza Wyki jak i Wiesława Budzyńskiego. Myślę, że na chwilę obecną mamy możliwość szerszego zrealizowania filmu, takiego, który pokaże całe życie i twórczość ...

 • A ja z zapytaniem

  • autor: asianna
  • 2007-11-28 20:58:04 +0100

  Czy ktos zna może jakieś opracowanie tego filmu?? Analizę jakąś lub cokolwiek co zostało napisane o tym filmie. Przygotowuje prezentacje maturalną o filmach wojennych i mam pewien problem z literaturą przedmiotu... Jeśli mi pomożecie zmówie za Was dwie Zdrowaśki... :) a powaznie mówiąc będę nieziemsko ...

 • Dzień czwarty w TV

  • autor: Loona_
  • 2006-07-24 18:49:17 +0200

  ten film będzie można obejrzeć 1 sierpnia we wtorek o godzinie 13.05 na TVP1. a więc byle do wtorku :)

zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o