Dziewczyna z portretu

The Danish Girl

2015 2 godz.
7,2 90 472
oceny
7,2 10 90472
38 616
chce zobaczyć
4,6 14
ocen krytyków
{"rate":4.64286,"count":14}
powrót do forum filmu Dziewczyna z portretu
  • Caligula ocenił(a) ten film na: 3

Bardzo na czasie, bo przecie o "męczenniku" sprawy gender. "Dziewczyna z portretu" opowiada historię mężczyzny, który w latach 20. XX wieku jako pierwszy poddał się operacji zmiany płci. Stojący za kamerą Tom Hooper już nie raz udowodnił, że sprawny z niego rzemieślnik, co "żadnej pracy się nie boi". Jego najnowszy obraz od strony realizacyjnej stoi na przyzwoitym poziomie, jednak ciężko powiedzieć to samo o scenariuszu, który grzęźnie w banałach i jest najzwyczajniej słaby dramaturgicznie. Dlaczego główny bohater pragnie być kobietą? Bo pewnego razu przymierzył sukienkę i przypomniało mu się, że w dzieciństwie pocałował go kolega. Właśnie na takim pułapie wyrafinowania jest filmowa psychologia, a wbrew obiegowej opinii, aktorzy bynajmniej nie polepszają sprawy. Eddie Redmayne irytuje, grając cały czas na jednej nucie, sprawia, że jego postać jawi się jedynie jako godna pożałowania kreatura, facet któremu z dnia na dzień odbiło, więc łazi w kieckach i się wdzięczy do lustra. Alicia Vikander wypada nieco lepiej, ale i ona środki wyrazu ma dosyć ubogie. Ogółem rzecz biorąc jest to kolejny pseudo-uduchowiony hollywoodzki gniot, stworzony pod gotową tezę, w nadziei że Akademia doceni jego "zaangażowanie".

• Bonneville ocenił(a) ten film na: 5

Caligula Jak już to chyba o męczenniku sprawy trans a nie sprawy gender, bo to osobny jest temat wbrew pozorom.

• Caligula Ja bym się czego innego czepiała otóż facet który od początku był zwykłym facetem takim typowym "basiorem" nagle uświadamia sobie że woli być kobietą więc dla mnie to dziwne bo jak się jest transwestytą to już w młodości będąc dzieckiem przejawia się takie skłonności a tu czegoś takiego nie było. Facet był mężczyzną i tak się nim czuł a potem palma strzeliła mu do głowy że nawet do tego stopnia że postanowił się nieodwracalnie okaleczyć w kroczu. Kompletny bezsens i idiotyzm.

• nudecroft Komentarze wynikają z braku wiedzy o transpłciowości. To nie jest tożsame z gender ani transwestyta to nie to samo co osoba transpłciowa. To prawda, że każdy ma od urodzenia swoją płeć co nie znaczy, że wyraźnie w dzieciństwie muszą się objawiać takie rzeczy. Często bywa, że osoby transpłciowe właśnie bardzo silnie starają się utożsamiać w stereotypowy sposób z płcią według której są widziani. Zanim uświadomią sobie czym jest to niedopasowanie, które czują.

• Calipso7 Nadal jest to dla mnie dziwne ale skoro tak mówisz.