1 godz. 18 min.
5,6 2 367
ocen
5,6 10 2367
3 711
chce zobaczyć
6,8 21
ocen krytyków
{"rate":6.8095236,"count":21}
{"type":"film","id":832326,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Eastern-2019-832326/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Eastern
 • Pomysł na zbudowanie świata Polski w takiej a nie innej rzeczywistości jest świetny, ale niestety wykonanie leży. Cały film wygląda jak odcinek jakiegoś serialu rozciągnięty do granic możliwości. Generalnie nie wiadomo prawie nic o prawach, jakie panują w Easternie, a widz jest wrzucony w środek wydarzeń, które wzięły się niewiadomo skąd. Akcji ani dialogów prawie nie ma, zastępują je dłużące się, nic niewnoszące sceny, takie jak ta w łazience z myciem rąk. Jeśli to dzieło ma jakieś drugie dno, to niestety ale ciężko się do niego dokopać przez warstwy nudy i miałkości.

 • peachcrayola ocenił(a) ten film na: 4

  cehennem0 dokladnie, wykonanie calkiem marne

 • cehennem0 i mnóstwo scen tzw. z d*py: śpiewanie, obmywanie nóg, czasem miałem wrażenie że autor chce to jaśniej opowiedzieć, ale nie, zwycięża wersja, zróbmy to tak bardzo "nie wiadomo co", aby widz utonął w interpretacjach

 • marckoza A obmywanie nóg nie jest czasem gestem wyrażającym uniżenie wobec tej osoby? Miałoby to sens w przedstawionej fabule.

 • marckoza https://wiadomosci.wp.pl/dzieci-krwi-prawo-zemsty-to-koniec-... Przez wieki kanun był ważniejszy niż prawo państwowe, normy religijne a nawet przykazania i to właśnie on wyznaczał rytm życia Albańczyków: podpowiadał, że godność rodziny jest ważniejsza niż dobro jednostki; nakazywał troskliwie zajmować się gośćmi; gwarantował prawo besy, czyli przysięgi na honor, zapewniającej nietykalność.

  Na świecie albański kodeks prawa zwyczajowego kojarzony jest jednak tylko z gjakmarrją (dosł. branie krwi), czyli prawem (i obowiązkiem!) krwawej zemsty za zamordowanie członka rodu.

  Kanun, jak na biblię przystało, ma własny dekalog, który określa zasady dokonania zemsty.

  Czas: dopóki plamy krwi zabitego nie wyblakną. Miejsce: wszędzie, byle nie w domu sprawcy, bo to okryje hańbą ród mściciela. Cel: najlepiej sam sprawca, od biedy jego męski krewny. Wyjątki: dzieci (do 15 roku życia), kobiety, starcy. Modus operandi: strzał w głowę, oparcie broni o czaszkę denata, ułożenie go w godnej pozycji (czyli nie na brzuchu), później udział w jego stypie. Wreszcie: czekanie na zemstę rodziny zabitego. I tak w kółko.

  Zawsze można się dogadać: wykupić od zemsty pieniędzmi, bydłem, ziemią albo małżeństwem pomiędzy zwaśnionymi rodami.

  Z czasem zasady jednak wyblakły. Została jedna: plamę na honorze zmywa tylko krew

 • Mizi ocenił(a) ten film na: 7

  sonyvegas no i wszystko jasne, dzięki za informacje!!

 • Blizzier ocenił(a) ten film na: 7

  sonyvegas Świetnie wytłumaczone. Nie znając tematu można jednak z filmu większości tych prawideł się domyślić. Widz musi jednak wykazać jakiekolwiek zaangażowanie, a widać nie każdy to potrafi lub chce.

 • cehennem0 No jak to co. Przecież w Eastern wprowadzono AKAP.

 • aswq1 ocenił(a) ten film na: 4

  cehennem0 To prawda. Nie wiadomo w zasadzie nic. Ani skąd to zabójstwo tego młodego na samym początku, ani nie jasne jest skąd takie a nie inne zasady. Za dużo nie wiadomych. Widz musi wiedzieć, bo z czasem to denerwuje.

 • retrosic ocenił(a) ten film na: 4

  cehennem0 NUda, kiepskie wykonanie, sceny aby wypełnić czas, zachwyty "krytyków" chyba na zasadzie towarzystwa wzajemnej adoracji.... porównywanie do greckiej nowej fali mocno na wyrost