PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1018}
7,4 43 111
ocen
7,4 10 1 43111
7,5 26
ocen krytyków
Easy Rider
powrót do forum filmu Easy Rider

Miszkałem jakiś czas w USA. Zaznaczam, ze nie chcę się tym chwalić a poruszyć jedynie temat rednecków. Nie spotkałem sie z nimi, ale wiem że są. Moje pytanie jest następujace. Czy przedstawienie redneckó w filmie jest zgodne z prawdą? Czy rzeczywiście w latach 60. było aż takie bydło i bezprawie? Za dłuższe włosy można było człowieka zabić? Pamietajmy że rednecków spotykamy nie tylko na końcu ze strzelbą, ale tez w połowie filmu przy wątku z Nicholsonem. Wiem, że to wyśmiewanie w karczmie mogło się wydarzyć, ale czy ta społecznosć była aż tak prymitywna by bić za włosy, ubiór, motory? Nicholsona pobito na śmierć, a bohaterowie mogli mieć to samo. Nawet szeryf brał w tym udział. Tak więc ci z samochodu na końcu którzy zabil bohaterów mogli czuć się bezkarnie, bo szeryf nie kiwanąłby palcem by ich ukarać.
Czy rzeczywiście ten obraz nie jest przejaskrawiony i zdarzały się takie sytuacje? Jeśli tak to chyba lepiej większych miast nie opuszczać wóczas...
A film świetny i polecam każdemu (no prawie, bo byle prostak w dresie, lub dziecko neo tego nie zorzumie).

ocenił(a) film na 7
Alex_Tyler

wystarczy przypomnieć sobie historię czarnych w usa, z hipisami było w pewnym momencie to samo..

ocenił(a) film na 9
Alex_Tyler

To tak ogromny i właściwie "nieogarnięty" kraj ze w pierwszym widzie nie wszystko jest dostrzegane.
Ja w cywilizowanej Europie i kraju bez nierówności społecznych - POLSCE - przeżyłem sytuacje żywcem wyjęte z filmu. A dialogi z posterunku policji - dawniej milicji zapadły mi w pamięć. Tylko dlatego ze miałem "pióra" do pasa, może właśnie dlatego film ten tak bardzo jest mi bliski.

KoSzMarek007

Ja w szkole za długie włosy i koszulkę Metalliki (metal up your ass) byłem uważany przez nauczycieli za satanistę i narkomana:) Potem gdy ściąłem włosy jak za dotknięciem czarodziejskiej różczki wszystko się zmieniło.

Sam film podobał mi się średnio. Pamiętam że byłem zaskoczony jego kultowością. A wcale nie uważam się, jak mówi kolega wyżej, za prostaka w dresie czy dziecko neo :) Po prostu film nie trafił do mnie w taki sposób jak się spodziewałem.
BYłem za to pod wrażeniem gry głównych bohaterów (Fonda, Hooper i Nicholson) - sama historia mnie jednak nie urzekła. Końcówka zaś wydała mi się bardzo nieprawdopodobna (naciągana) - pomimo, że ktoś wspominał na forum, że rzeczywiście hipisi gdzieniegdzie byli traktowani na równo z czarnymi...

ocenił(a) film na 10
Coyotman

Same here, jak przestałem ubierać się jak punk ludzie stali się zaskakująco mili, ale dziewczyny też przestały się mną interesować :D tu nie ma nic naciąganego, kilka lat temu w uk zabito dziewczynę za wygląd, a co dopiero gdzieś na południu. Może nie za długie włosy bo te stereotypowe rednecki też je noszą, ale wyróżnianie się tam może zaboleć.

ocenił(a) film na 7
Alex_Tyler

w wakacje wybierz się na głęboką polską prowincję odpowiednio ubrany i wyluzowany a zaliczysz "izirajdera" LIVE :P

ocenił(a) film na 10
Alex_Tyler

Tak było. Były np. historie, gdzie członek gangu motocyklowego kazał chodzić za sobą hipisowi i grać mu na flecie. A ten chodził i grał. Polecam książkę Jankowskiego o hipisach. Polski psycholog ( a może psychiatra?) praktykował w owych latach w Stanach.

użytkownik usunięty
Alex_Tyler

Południe USA zawsze było zacofane. W sumie do dzisiaj tak jest. Film pokazuje realia jakie panowały pod koniec lat 60-tych; za długie włosy i specyficzny ubiór naprawdę można było źle skończyć. Użytkownik SosCzosnkowy przypomina historię murzynów - polecam film "Mississipi w Ogniu". Rzecz dzieję również na Południu (ale wcześniej, bo w 64) i pokazuje prymitywizm i agresję rednecków.
Wracając do Easy Ridera - zgadzam się z tobą świetny film, godny polecenia.

ocenił(a) film na 10

orion_90 jednak na południu czasem można było liczyć na nić pokrewieństwa rasowego,
największe wsioki z tego co mi wiadomo to tzw midwest gdzie granicą od zachodu są góry skaliste, murzynów nie ma tam(nie było - chodzi mi co najmniej 30lat i więcej temu)
skąd te ludzie się uchowali to nie mam pojęcia ;) ...aa może to potomkowie resztek osadników którym nie było dane dotrzeć do kalifornii i zach wybrzeża pod koniec XIXw.?;)ale jest tam dużo jeśli nie biedy to braku dostatku i obyczaje też dużo prostsze, surowsze można by rzec. Przykładając do Polski to takie scyzoryki- znaczy szkieletczyzna:)
sportretowane te rejony są w świetnym filmie "Uwolnienie" z burtem reynoldsem w wersji bez wąsa:) -btw chyba jego życiówka... ta rola

ocenił(a) film na 6
Alex_Tyler

Ten film był kręcony już po zabójstwie bandy Mansona, która stała się dla wielu podsumowaniem i zakończeniem epoki hippisów. Głęboka mentalna prowincja była, jest i będzie.

ocenił(a) film na 10
adam_zielinski_7121

teraz to głeboką mentalną prowinicje mamy na cąłym świecie , taki globalny egzamin z człowieczeństwa oblewa własnie wieksza częśc populacji tej ziemi, test na inteligencje zresztą też,

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones