Film

1982 1 godz. 42 min.
6,0 157
ocen
6,0 10 157
98
chce zobaczyć
{"id":"31268","linkUrl":"/film/Enigma-1982-31268","alt":"Enigma","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/12/68/31268/6985436.2.jpg"}
CIA dowiaduje się o przygotowywanej przez KGB akcji zlikwidowania pięciu radzieckich dysydentów mieszkających na... więcej

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

CIA dowiaduje się o przygotowywanej przez KGB akcji zlikwidowania pięciu radzieckich dysydentów mieszkających na Zachodzie. Amerykanie znają nawet datę planowanej operacji, nie wiedzą jednak, gdzie ma się odbyć i kto znalazł się na czarnej liście. By uniemożliwić zbrodniczy zamiar, waszyngtońska centrala nakazuje swemu rezydującemu wCIA dowiaduje się o przygotowywanej przez KGB akcji zlikwidowania pięciu radzieckich dysydentów mieszkających na Zachodzie. Amerykanie znają nawet datę planowanej operacji, nie wiedzą jednak, gdzie ma się odbyć i kto znalazł się na czarnej liście. By uniemożliwić zbrodniczy zamiar, waszyngtońska centrala nakazuje swemu rezydującemu w Paryżu agentowi Bodleyowi zwerbowanie niejakiego Alexa Holbecka, Amerykanina, który urodził się i dorastał w NRD, a obecnie pracuje w Paryżu w propagandowej rozgłośni Wolny Świat. Mimo początkowego sprzeciwu Alex podejmuje się w końcu niebezpiecznej misji. Ma wrócić do wschodnich Niemiec, aby zdobyć mikroprocesor zainstalowany w urządzeniu kodującym poufne meldunki agentów KGB. Wkrótce po przyjeździe do Berlina Wschodniego Alex zostaje zdemaskowany i tylko cudem wychodzi cało z kilku zamachów.

boxoffice
$893 967 w USA
studio
Archerwest / Filmcrest Productions / Goldcrest Films International / Więcej...
data produkcji
1982
tytuł oryg.
Enigma
inne tytuły
Film kręcono w Lille, Paryżu i Strasburgu (Francja).
Michael Lonsdale miał dublera Marca Smitha.
Zdjęcia do filmu kręcono od 9 marca do 4 czerwca 1981 roku.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • re:mini.scencje

  Westernik ocenił(a) film na 5

  wbrew pozorom, plotkom oraz tytułowi ani to historia maszyny szyfrującej z czasów II wojny światowej, ni origin-story zagadkowego brata batmana, niejakiego pana edwarda, a szkoda..

  • Porządnego niemieckiego komunistę do pralki?

   TangoAndWaltz ocenił(a) film na 5

   Świat się kończy :))

   • jeden wielki stek bzdur

    maciejacek ocenił(a) film na 3

    Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

    • Dobre stare kino

     renax33

     Bardzo spodobał mi się ten film. Ciekawa fabuła, napięcie aż do końca. Bardzo lubię takie dobre, 'stare' kino, bez tych wszystkich efektów 'koloryzujących', za to z porządną akcją i ciekawą grą aktorów.

     • mam na vhs

      malutki

      typowa sensacja z lat 80tych , dla miłosników gatunku obowiązlowo