Derek Jacobi 

Derek George Jacobi

7,5
9 009 ocen gry aktorskiej
Derek Jacobi
Wysoko ceniony za pracę zarówno teatrze jak i filmie. Uzyskał nominację do nagrody BAFTA za grę w
Dead Again Kennetha Branagha oraz zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w
Edynburgu za portret Franciszka Bacona w Love Is the Devil. Przypadła mu ponadto w udziale nagroda Emmy i nominacja do nagrody Złotego Globu za rolę w The Tenth Man. Otrzymał także nagrodę Tony za pracę na Broadwayu w Wiele hałasu o nic Szekspira. W 1994 JKM Elżbieta II przyznała mu tytuł szlachecki za jego wkład w dziedzinę sztuki odtwórczej.
Uważany za jednego z najlepszych odtwórców ról szekspirowskich naszych czasów, Jacobi był protegowanym
lorda Laurence'a Oliviera, który otworzył mu drzwi do kariery scenicznej w angielskim Teatrze Narodowym. Jacobi wystąpił też w wyprodukowanych przez Oliviera filmowych wersjach Otello i Wiele hałasu o nic a także w Trzech siostrach Czechowa. Zagrał również w stworzonych przez Kennetha Branagha filmowych adaptacjach Henryka V i Hamleta, a także w dramacie dokumentalnym Sposób na Ryszarda Ala Pacino. Jego pierwszym amerykańskim filmem był thriller polityczny Dzień Szakala, po czym zagrał jeszcze w Aktach Odessy,
opartych na bestsellerze Fryderyka Forsythe'a. Na liście jego dokonań znajdują się ponadto takie filmy jak: Dotknięcie Meduzy, Czynnik ludzki, Enigma, Dzielna Pani Frisby, Little Dorrit, The Fool oraz Molokai: Historia ojca Damiana, Joanna D'Arc: The Virgin Warrior, Jazon i Argonauci, The Body i
Ostatnie lato. Na małym ekranie zasłynął pamiętną rolą Klaudiusza w cieszącym się dużą popularnością miniserialu Ja, Klaudiusz a także rolą Hitlera w Inside the Third Reich.

więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 października 1938

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 178 cm

BAFTA
Zdobył BAFTA, 5 innych nagród oraz 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
w związku małżeńskim z Richardem Cliffordem (od 2006)
W 1994 roku otrzymał tytuł szlachecki.
Był jednym z kandydatów do roli Hannibala Lectera w "Milczeniu owiec", jednak ostatecznie angaż otrzymał Anthony Hopkins.
Jest jednym z dwóch aktorów (obok Laurenca Oliviera) którzy otrzymali zarówno brytyjski jak i duński tytuł szlachecki.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych