Martin Sheen 

Ramon Gerard Antonio Estevez

7,8
14 532 oceny gry aktorskiej
Martin Sheen
Urodził się jako siódme z dziesięciorga dzieci hiszpańskiego emigranta i Irlandki. Od dziecka tak bardzo pragnął zostać aktorem, iż celowo oblał egzamin wstępny na uniwersytet w Dayton, by móc rozpocząć karierę artystyczną. Mimo sprzeciwów ojca w 1959 r. pożyczył pieniądze i przeprowadził się do Nowego Jorku. Między kolejnymi przesłuchaniami podejmował się różnych prac by zarobić na utrzymanie. Zdecydował się zmienić imię i nazwisko, by uniknąć zaszufladkowania jako typ "etniczny". Imię "Martin" wziął od zaprzyjaźnionego agenta, a "Sheen" to nazwisko katolickiego biskupa. Przez pewien czas Martin Sheen pracował za kulisami "Living Theatre", gdzie poznał Ala Pacino. Tam też otrzymał pierwszą rolę sceniczną. W 1963. Martin zaczął grywać w produkcjach telewizyjnych. Rok później zadebiutował na Broadway'u.

Pierwszą rolą Martina Sheena na wielkim ekranie była postać punka terroryzującego pasażerów nowojorskiego metra w filmie "The Incident" (1974) Larry'ego Peerce'a. W 1970 r. Sheen wraz z żoną i trójką dzieci przeprowadził się do południowej Kalifornii, gdzie dostał pracę w telewizji. Występował też w filmach: Zagrał w "Paragrafie 22" (1970) Mike'a Nicholsa i "No Drums, No Bugles" (1971) Clyde'a Ware. Zainteresowanie aktorem Martinem Sheenem wzrosło po jego roli w debiucie reżyserskim Terrence'a Malicka - "Badlands" (1973) gdzie zagrał młodego mordercę Kita. Podczas trudnych zdjęć do "Czasu Apokalipsy" (1979) Francisa Forda Coppoli Sheen - grający rolę Willarda - przeszedł ciężki atak serca. Lecz film ten jest uznawany za najważniejszy w jego dotychczasowej karierze aktorskiej. W 1982 r. Sheen zagrał agenta CIA we francusko-brytyjskim filmie szpiegowskim "Enigma" Jeannot Szwarca. W tym samym roku aktor oddał na cele dobroczynne gażę za film "Gandhi" (1982) sir Richarda Attenborough, w którym wystąpił w roli dziennikarza Walkera. Spośród wielu ról, jakie Martin Sheen zagrał w latach 80. wyróżniają się dwie postaci: senatora Stillsona w "Strefie śmierci" (1983) Davida Cronenberga oraz amerykańskiego sędziego w filmie "Judgment in Berlin" (1988) Leo Penna. Aktor pojawił się u boku swego syna Charliego w głośnym filmie Olivera Stone'a "Wall Street" (1987). Od roku 1986 Martin Sheen zajmuje się również reżyserią i produkowaniem filmów.

Martin Sheen jest założycielem jednej z nielicznych współczesnych dynastii aktorskiech. Jego małżeństwo należy do najdłuższych w Hollywood. W 1963 r. poślubił Janet, która jest jego żoną do dnia dzisiejszego. Mają piątkę dzieci, z których czworo - trzech synów: Emilio Estevez, Charlie i Joe Sheen, oraz córka Renee Estevez - to aktorzy. Piąty - Ramon Estevez Jr. jest kompozytorem piosenek. Martin Sheen jest aktywnym działaczem ruchów ekologicznych. Był kilkakrotnie zatrzymywany podczas protestów antynuklearnych. Występuje też w obronie bezdomnych.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 3 sierpnia 1940

miejsce urodzenia: Dayton, Ohio, USA

wzrost: 168 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 8 innych nagród oraz 33 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Janet (od 23.12.1961), 4 dzieci: 3 synów: Emilio Estevez (ur. 12.05.1962), Ramon Estevez (ur. 07.08.1963) i Charlie Sheen (ur. 03.09.1965) oraz córka Renée Estevez (ur. 02.04.1967)
Brał udział w castingu na rolę Michaela Corleone w "Ojcu Chrzestnym".Ostatecznie angaż otrzymał Al Pacino.
W czasie kręcenia filmu "Czas Apokalipsy" przeszedł zawał serca.
Jego młodszym bratem jest Joe Estevez.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych