PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=804595}
5,8 7 660
ocen
5,8 10 1 7660
Errementari: kowal i diabeł
powrót do forum filmu Errementari: kowal i diabeł

Ktoś wie

ocenił(a) film na 6

O co chodzi z tym liczeniem zarienek ciecierzycy??

s111

Chodzi o nerwicę natręctw moim zdaniem.

ocenił(a) film na 6
annah_fw

Myślę że jesteś w błędzie, słyszałam że to na podstawie jakiejś legendy ale nie mogę się doszukać jakiej i o co chodzi

ocenił(a) film na 6
s111

Jak ktoś się dowie,to niech napisze.Też jestem ciekaw,a trochę szukałem i nic...

ocenił(a) film na 7
firsthh

Doszukałem się odrobinkę i pewne źródła mówią, że chodzi o przekazy starosłowiańskie gdzie to składało się ofiary bożkom, zwykle z plonów i innych dóbr materialnych, hardcory z ludzi^^. Bożek (demon) przeglądał dary i sprawdzał czy jest ich wystarczająca ilość. Samo liczenie miało być symbolem chciwości bożka (demona). Jeśli było wystarczająco, to następny rok miał być urodzajny i w ogóle "zajefajny" , a w przeciwnym przypadku miały się wydarzyć klęski itp. To niestety jest luźny przekaz prawdopodobnie kilku mitów i legend skleconych w całość na przestrzeni wieków i przekazów słownych. Dam znać jeżeli dowiem się czegoś więcej bo też mnie to zaciekawiło (oraz kilka innych smaczków z filmu). Pozdrawiam

ocenił(a) film na 6
viatori

No zawsze coś :) w sumie ma to jakiś sens

ocenił(a) film na 6
viatori

Dzięki,też ostatnio trafiłem na pewne info.Mianowicie w serialu "z archiwum x" s05e12 agent Mulder opowiada o zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych,w oparciu o mitach na temat wampirów.Takie jak właśnie liczenie ziaren i rozwiązywanie węzłów.Pozdrawiam

ocenił(a) film na 6
s111

Tak film zainspirowany baskijską legendą "Patxi Errementaria".

ocenił(a) film na 6
Fellor

Ale mi nie chodzi o sam film. Tylko o tą ciecierzyce

ocenił(a) film na 5
s111

wydaję ze chodzi o to
"Jedna z teorii głosi, że jeśli wampir natrafia na te ziarna musi policzyć je wszystkie, nim wkroczy do wioski i zacznie polować. Niektóre opowieści ludowe precyzują, że wampir może policzyć tylko jedno ziarno w roku więc nawet niewielka ich ilość wystarcza, by odstraszyć zło na długi czas. Inna teoria mówi o tym, że gdy wampir zacznie liczyć ziarna traci poczucie czasu i musi się wycofać, gdyż może nastać moment wschodu słońca. Ziarnem, a także solą często posypywano zwłoki w trumnie, aby wampir nie mógł wydostać się ze swojej mogiły."

Ogólnie w legendach, literaturze występują istoty które muszą coś policzyć jak ję zapytać?

ocenił(a) film na 6
Dariusz_Cywnski

Czytałam kilka Źródeł i widzę że każda historia jest trochę inna. Ale są to po prostu opowiadania, więc każdy może dorzucić swoje trzy grosze

Dariusz_Cywnski

Stąd się wzięło zamiłowanie do liczenia wszystkiego wampira z ulicy sezamkowej Liczyhrabi

ocenił(a) film na 5
korha

korha - hahaha, dobre :D

ocenił(a) film na 5
s111

Mnie akurat ten element nie zaskoczył, bo już mi się obiła o uszy ta legenda że diabeł musi policzyć ziarenka - tylko nie pamiętałam czy grochu czy czego.

ocenił(a) film na 6
Sighma

Ja nie mówię że mnie zaskoczył, ciekawa jestem skąd się to wzięło

ocenił(a) film na 7
s111

I wiele osób Ci już odpowiedziało - wzięło się to z klechd i podań starosłowiańskich. Jakiej Ty odpowiedzi oczekujesz? Mamy Ci tu wypisywać legendy?
Jeśli chcesz przeczytać konkretne opowieści, to odsyłam do "Klechdy. Starożytne podania..." Kazimierza Wójcickiego.

ocenił(a) film na 6
Blue_XD

Przeciez odpowiedziałam każdemu i zakończyła temat.......
Ale niektórzy muszą napisać złośliwy komentarz bo takie moje hobby. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 6
Blue_XD

mają a nie moje

ocenił(a) film na 6
s111

Ok ....

s111

Bo liczenie ziarenek kuskusu można byłoby uznać za skrajny sadyzm.

ocenił(a) film na 6
KiziorEx

Czemu sadyzm?

ocenił(a) film na 9
KiziorEx

S111 -żeby takie tępe brochy, jak ty, miały wodę na młyn

s111

Tak jak ktoś niżej napisał, chodzi o chciwość. Wcale nie trzeba szukać po archiwum X, legendach itp. Z przekazów biblijnych wynika, że dla diabła wszystko musi być policzalne w opozycji do wiary gdzie mówiąc najprościej "szacujesz" względem zasad Boskich. Czyli dobro miłość jest niemierzalne i nie stopniujemy tego. Jest albo nie ma.
Diabeł liczy,,żeby znać liczbę którą może się poszczycić że ma najwięcej. Albo nie będzie zadowolony z "daru" w tym przypadku ciecierzycy, ja od dziecka znam wersję z grochem. Równie dobrze mógłby dostac pierdylion niczego, ale jeśli miałby to policzone i byłoby to największe nic osiągalne, miałby coś czego nikt nie będzie miał już poza nim.
To pokazuje jak słabe wobec Boga są liczby czy rzeczy doczesne.
Dobre rachowanie diabła które jest jego domena i mocą, są niczym przy szacunku,miłości i zrozumieniu.

s111

Bo to był korpoludek i bankster ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones