Il vangelo secondo Matteo

2 godz. 17 min.
7,3 1 966
ocen
7,3 10 1966
3 785
chce zobaczyć
7,4 8
ocen krytyków
{"rate":7.375,"count":8}
{"type":"film","id":32328,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Il+vangelo+secondo+Matteo-1964-32328/tv","text":"W TV"}]}

Pasolini nadaje historii Jezusa wymiar humanistyczny. Dał portret Jezusa (w tej roli Enrique Irazogni, student hiszpański) rewolucjonisty i męczennika, składającego ofiarę z życia w imię uciśnionych i sprzeciwu wobec niesprawiedliwości. Jezus jest przyjacielem ubogich, pocieszycielem uciśnionych, obrońcą odrzuconych i pogromcą faryzeuszy. Przedstawiony jest jako pierwszy rewolucjonista, który stanął po stronie ludu przeciw najwyższym władcom żydowskim. Charakterystyczne w filmie są również odniesienia do dzieł malarskich (obrazy Giotta, freski Piero della Franceski, czy twórców współczesnego ekspresjonizmu), w połączeniu z bogactwem oprawy muzycznej (Bach, Mozart, Prokofiew) czynią film Pasoliniego prawdziwym dziełem sztuki.

macky23
opis użytkownika

Jest to film, który wzbudził wiele kontrowersji – jedni dostrzegli w nim przesłanie zgodne z duchem Ewangelii, część środowisk katolickich dopatrywała się w nim bluźnierczej nuty, a inni odbierali film jako zaangażowane dzieło marksistowskie. Natomiast Franco Zeffirelli stwierdził: “Pasolini pokazał historię Jezusa, jakby to była jego własna: jako apostołowie wystąpili najlepsi przyjaciele, Matką Boską była uwielbiana matka. Uważał bowiem, że jedynym sposobem wytłumaczenia owej niezwykłej opowieści jest przeniesienie jej na poziom osobisty”.

bartek0317
opis użytkownika