PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=686419}
7,3 202 201
ocen
7,3 10 1 202201
7,8 47
ocen krytyków
Ex Machina
powrót do forum filmu Ex Machina

Po pierwsze, trzeba zacząć od tego, iż film zasługuję na pochwałę. Widzimy tutaj problematykę SI, czy będzie w stanie oszukać człowieka i poniekąd "wślizgnąć się w jego skórę". Tym razem zostało to pokazane z perspektywy POZORNIE codziennych sytuacji i ludzkich, bliskich emocji, takich jak empatia, miłość, wrażliwość, seks, przyjaźń, poczucie sprawiedliwości. Dlaczego jednak piszę, że ta perspektywa jest pozorna, i do czego odnosi się tytuł? Już wyjaśniam...

Cała ta sytuacja, w której ujawniają się codzienne zachowania i ludzkie emocje, ukazujące w pani robot zdolność do myślenia na równi z człowiekiem, jest zaaranżowana. Jest to eksperyment naukowy, mający przetestować SI. Nawet została dobrana osoba, która spełni kryterium podatności na manipulację "pani robot". Wszystko pięknie, fajnie SI okazuje się działać, jednakże... pan "naiwniak" będący środkiem służącym do wykazania wyniku badania (a nie badaczem, jak sądził sam o sobie), czyni krok, którego nie przewidział autentyczny badacz. W związku z tym SI naprawdę ucieka, badacz ginie, a domniemany przez siebie samego badacz-naiwniaczek ginie.
Wszystko byłoby ok, ale ta SI zachowała się właśnie w taki sposób, w jaki chciał badacz. Miała chcieć uciec i chciała. Problemem nie była tutaj jej zbytnia inteligencja, ale że badacz nie przewidział wszystkich czynników, jakie mogą zajść, i lukę w jego badaniach spowodował mu badacz-naiwniaczek, a nie SI.


W związku z powyższym rodzi się pytanie: Czy film ten pokazał, że SI może dorównać człowiekowi i go przechytrzyć, czy też podejmował problem źle zorganizowanego badania naukowego? A może ukazał coś jeszcze ciekawego, na co uwagi nie zwróciłem?

ocenił(a) film na 10
darthbergi

Ciekawe czy ktokolwiek jest w stanie dać jedną konkretną odpowiedź.

W szczególności trudno z tego co zostało pokazane mieć pewność co do poziomu świadomości realizacji projektu u właściela firmy.

Konkretnych cech zwycięzcy.

Spraw związanych z konstrukcją budynku.
To, że jest system zabezpieczeń na wypadek awarii prądu sugeruje, że te awarie były przewidziane z jakiegoś powodu.

To co zostało pokazane wydaje się być bardzo zaawansowanym SI obdarzonym fizjonomią, której dziś nikt nie byłby w stanie spróbować stworzyć.

Na ile zaawansowana była SI przed ostatecznym testem?

Czy ograniczeniem był poziom SI czy możliwości jej zminiaturyzowania?

Jako mający pojęcie o tej dziedzinie nie mogę powiązać SI z lalką i kiepski poprzedni model lalki nijak nie mogę połączyć z jakością poprzedniego modelu SI.

Borąc pod uwagę sposób nadzoru siedziby i jej budowę oraz rozmiar projektu oraz firmy matki można spodziewać się, że SI z filmu to model samoistny, który jest wynikiem użycia jakichś form SI do zdobywania majątku i podbijania świata biznesu.

ArchieIl

Wychodziło by wtedy, że badanie zostało przeprowadzone prawidłowo, i że SI przeszła test pomyślnie. Osoby zaangażowane w badanie, były więc ofiarami w imię realizacji celu - stworzenia SI korporacyjnego rekina. A zatem SI nie wymknęłoby się z pod kontroli, a robiło dokładnie to, do czego jest stworzone.

Ciekawa interpretacja.

ocenił(a) film na 10
darthbergi

W pewnym sensie tak, bo to SI łamie kolejne "religijne" prawa SI stworzone przez humanistów piszących S-F.

To w pewnym sensie taki przytyk, że twórca Ave ginie dla swojej wiary, która niewiele ma wspólnego z inżynierią.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones