PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=164139}

Forteca

Fortress
6,7 429
ocen
6,7 10 1 429
Forteca
powrót do forum filmu Forteca

Muszę powiedzieć, że to jedno z największych zaskoczeń in plus jakie mnie ostatnio spotkały. Film zaczyna się dość niewinnie, żeby powoli przeistoczyć się w naprawdę trzymający w napięciu i ciekawy thriller. Fabuła nie jest jakoś bardzo odkrywcza, aktorstwo nie rzuca na kolana, ale film ma w sobie coś co nie pozwala oderwać się od ekranu. Największym jednak atutem tego filmu jest jego finał, zaskakujący i niespodziewany. Klimatem przypominający nieco "Czy Zabiłbyś Dziecko?" albo "Władcę Much". Ma w sobie coś niepokojącego i chociażby dla niego warto zapoznać się z tym filmem. Podsumowując, naprawdę dobre australijskie kino, aż dziwne, że tak mało znane. Ode mnie 8/10.
PS. Wersja DVD wydana przez HBO różni się nieco zakończeniem od wersji VHSowej. Nie jest to jakaś wielka różnica, ale moim zdaniem zakończenie z VHSu prezentuje się nieco lepiej.

nightmare_1985

To jeden z rzadkich przypadków, kiedy trzeba obejrzeć leniwe lub nudne 90 minut, by na koniec wgniotło nas w fotel. Oglądałam go w nocy, po obejrzeniu nie mogłam przestać się gapić w telewizor. Byłam wstrząśnięta zakończeniem. POWALAJACE!

ocenił(a) film na 8
nubilus

Dokładnie tak. Zakończenie wbija w fotel. Oglądając ten film po raz pierwszy zakończenie naprawdę zaskakuje, nie sposób spodziewać się takiego rozwiązania. Szkoda, że to tak mało znany i ciężko dostępny film.

ocenił(a) film na 8
nightmare_1985

Rewatch 2022:

Sally Jones pracuje jako nauczycielka w małej szkole położonej na australijskiej prowincji. Jej podopieczni nie mogą doczekać się już wakacji ale beztroskie plany krzyżuje czwórka napastników, która dla okupu porywa Sally wraz z całą jej klasą.

+ ciekawa i wyjątkowo angażująca historia, z trudem można oderwać się od ekranu
+ i potrafi kilka razy potrzymać w napięciu jak rasowy thriller
+ to też jedna z tych produkcji, która przez większość czasu jest po prostu dobra aż do finału, który stoi w takim kontraście do reszty historii, że potrafi realnie przerazić (mocno przywodzi mi na myśl klimat "Władcy Much" lub "Czy Zabiłbyś Dziecko?"), to zdecydowanie najmocniejszy punkt tej produkcji
+ jak na produkcję zrobioną na potrzeby telewizji jest tu kilka zaskakująco mocnych (i dobrze zrealizowanych!) scen
+ bardzo przekonująca kreacja Rachel Ward, jest tu naprawdę świetna
+ ale niewiele gorzej wypada dziecięca ekipa aktorów, szczególnie biorąc pod uwagę to, jak wymagające były niektóre sceny
+ australijskie plenery robią fajny, specyficzny klimat, często potęgując uczucie osaczenia, niczym w rasowym survivalu raz otoczenie jest atrybutem bohaterów by za chwilę stać się kolejnym z ich wrogów
+ intrygująca ścieżka dźwiękowa, miejscami naprawdę dziwna ale zdecydowanie dokłada swoją cegiełkę do klimatu
+ aftermath po finale to dodatkowy plus, bardzo ciekawie przemyślany i wyjątkowo niepokojący (co ciekawe istnieje też alternatywne zakończenie, które wprowadza tu jeszcze drobny twist, warto sprawdzić)

- zachowanie bohaterów i antagonistów bywa miejscami nielogiczne
- bywa też dość naiwnie, przynajmniej do momentu finałowego starcia, które wszystko weryfikuje

Podsumowując, trochę taki ukryty skarb ozploitation. Tytuł zrobiony stricte dla telewizji HBO okazał się czymś dużo, dużo lepszym i trochę niesłusznie popadł w zapomnienie (nie doczekał się nawet wydania na bluray czy w ogóle mastera HD). Szkoda, bo zdecydowanie warto go obejrzeć. Końcowy twist mocno zapada w pamięć, pamiętam jak zszokował mnie przy pierwszym seansie. Chociażby dla niego warto zapoznać się z tym tytułem. Poza tym to po prostu trzymający w napięciu i dobrze zrealizowany thriller. Sprawdźcie koniecznie!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones