PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=163092}

Gdyby żółwie mogły latać

Lakposhtha parvaz mikonand
7,8 2 129
ocen
7,8 10 1 2129
7,7 6
ocen krytyków
Gdyby żółwie mogły latać
powrót do forum filmu Gdyby żółwie mogły latać

Wstrząsający film. I nic więcej mądrego nie wymyślę. Jedną rzecz chcę tylko zauważyć: to chyba pierwszy raz, kiedy nie czułem gniewu do dzieciobójczyni. Dziewczynka, zgwałcona przez żołnierzy, bez rodziców (zamordowani), sama z bratem (który stracił ręce), opiekująca się dzieckiem-znajdą, w samym środku koszmaru. Cóż, psychicznie na pewno nie dałbym rady. I chociaż nie może być przyzwolenia dla mordowania niewinnych, to jednak ciężko obarczać mi winą dziewczynkę. Po prostu.

A jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Żeby było brutalniej - to byłą jego matka.

użytkownik usunięty
Sardaukar_2

To chyba niemożliwe. Dziewczynka miała jakieś 11-12 lat, rzekomo jej dziecko zaś potrafiło mówić i chodzić. Ile mogło mieć lat? Dwa? Trzy? No mnie wyglądało na pięć, ale ja się nie znam.

Mnie się wydaje, że dziewczynka została zgwałcona przed pokwitaniem. Zgadza się to tylko pod warunkiem, że dobrze określiłem jej wiek, gdy już opiekuje się dzieciakiem (11-12 lat). Poza tym w rozmowach z bratem wypierała się dziecka. Wiem, że to mogła być taka reakcja obronna, ale szybciej uwierzę, że dziecko zostało znalezione w wiosce, która została zaatakowana. Skoro żołnierze zabili rodziców dziewczynki i chłopaka bez rąk, równie dobrze mogli zabić rodziców tego małego dzieciaka (który potem się błąkał bez celu i został znaleziony przez rodzeństwo). No nie wiem. Być może coś przeoczyłem...

ocenił(a) film na 8

Zgadza się, że aktorka grająca Agrin nie wyglądała na dziewczynę mogącą począć, a co dopiero mieć już ok 2-3-letniego dziecko. Niemniej z filmu wynikało jasno, że dziewczynka była jego matką.

użytkownik usunięty
olazpola

Hm, kłócił się nie będę, bo może i nie mam racji, ale jeśli z "filmu wynikało jasno, że dziewczynka była jego matką", to napisz coś konkretniej. Bo ja widzę jedynie domysły. Był gwałt, urodziła, to jej dziecko. Z drugiej jednak strony - był gwałt, dziewczynka jednak jeszcze nie miesiączkowała, a dziecko zostało znalezione gdzieś podczas wojennej zawieruchy. Obie wersje prawdopodobne, przynajmniej na tę chwilę tak to widzę.

ocenił(a) film na 8

Film oglądałam jakiś czas temu i nie mam teraz możliwości poszukać jakiejś konkretnej sceny. Pamiętam, że dziewczyna ciągle miała za złe bratu, że ten nazywa małego "jej dzieckiem" i w którymś momencie odpowiadała, że to raczej dziecko tych co jej "to" zrobili. Wydaje mi się, że raz czy dwa dziecko zwróciło się do Agrin "mamo", a do jej brata "wujku". Tak przynajmniej było w mojej wersji napisów. No a mniej dosłowną "wskazówką" była ta wielka niechęć, wręcz nienawiść Agrin do dziecka, która doprowadziła do tak tragicznego finału.

użytkownik usunięty
olazpola

Dziewczynka w jednej z rozmów z bratem stwierdziła także, że dzieciak został znaleziony. Inna sprawa, że to mogła być taka "obrona" przed trudnym do zaakceptowania faktem, iż dziecko jest owocem gwałtu.

Ach, nie jest to ostatecznie tak istotne, chociaż faktycznie - jeśli to jej dziecko, to dramat w filmie zostaje spotęgowany.

ocenił(a) film na 10

To było jej dziecko.. A przy okazji zarzucę ciekawostką na temat nieletnich matek http://wolnemedia.net/seks/najmlodsza-matka-swiata/

ocenił(a) film na 6

było jej... jest rozmowa jej z bratem, kiedy nazywa go bękartem tłumacząc dlaczego... no i wspomnienie jej gwałtu...

ocenił(a) film na 10

"The siblings care for a blind toddler named Riga, who is the son of Agrin and an unknown soldier who raped her." --> cytat z angielskiej wikipedii na temat filmu. To, że Riga był poczęty z gwałtu jest przekleństwem, które na nim ciąży, łączy się z jego ślepotą, płaczliwością i tłumaczy nienawiść, którą czuje do niego Agrin. I tak dziwię się, że tak długo wytrzymała. Podejrzewam, że aktorka grająca Agrin mogła mieć z 15 lat. Bo 15-latki tak wyglądają - nie tak jak 15-letnie bohaterki w filmach amerykańskich, grane przez dorosłe kobiety.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones