PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=834}

Ghost Dog: Droga samuraja

Ghost Dog: The Way of the Samurai
7,3 40 984
oceny
7,3 10 1 40984
7,5 21
ocen krytyków
Ghost Dog: Droga samuraja
powrót do forum filmu Ghost Dog: Droga samuraja

Ciekawy film.

ocenił(a) film na 8

Zaciekawił mnie i słusznie, nie żałuję. Mam kilka przemyśleń i napiszę je tutaj. Na wszelki wypadek:
------------------------------SPOILER------------------------------



Po pierwsze, jak myślicie, dlaczego każdy z mafii oglądał kreskówki? Były popularne w tamtych czasach, film jest z 1999 roku, ale akcja mogła dziać się wcześniej. Czy po prostu były jakąś formią przenośni, jakąś metaforą? Podobnie z książkami, też coś symbolizowały.

Po drugie, scena pod koniec filmu, kiedy tytułowy Ghost Dog spotyka (raczej młodszego) i szczupłego kolesia w wojskowych ciuchach. Pozdrawia go, tak samo tamten. Ghost Dog to był człowiek z jakimiś zasadami, których często jest za mało w dzisiejszym świecie (i ludzi i zasad). Nie uważacie że to spotkanie, to takie symboliczne "przekazanie pałeczki"? Tamten, nowy, młody idzie w stronę z której wraca Ghost Dog, a on zakańcza swoją "podróż". Tak jakby zawsze byli jacyś nieliczni, którzy przestrzegają zasad na tym świecie i zachowywana była ciągłość, zawsze jakiś jeden outsider się znajdzie i jest podobny.

Na razie tyle, to takie moje "przemyślenia", fajnie jakby ktoś coś napisał, czy dobrze myślę, czy raczej sądzi coś innego, może to jakaś bzdura, czasami takie teorie dorabiam, więc możecie to uznać za swoistą "grafomanię" wśród recenzji, doszukiwania się przenośni itp. Pozdrawiam :).

Writer

Kreskówki są nawiązaniem do filmu Leon Zawodowiec, z którego Ghost Dog zaczerpnął też inne rzeczy (m. in. wątek przyjaźni zawodowego zabójcy z dziewczynką itp.) i są "zwiastunem" tego co ma się za chwilę wydarzyć. Podobnie było w Leonie tylko, że tam były tylko urywki Transformersów a tutaj mamy różne stare kreskówki. Np. na początku filmu Frankie Piękniś ogląda bajkę gdzie pojawiają się gołębie i faktycznie chwilę później pojawia się u niego Ghost Dog. Pod koniec filmu jeden z gangsterów ogląda bajkę w której ktoś wtyka lufę strzelby w jakąś rurę i strzela do innej postaci, tak jakby "przez prysznic" a chwilę potem wpada Ghost Dog i zabija Sonny'ego przez rurę od zlewu. Więc akcja każdej kreskówki ma swoje odzwierciedlenie w akcji filmu.

Co do młodego gościa w ciuchach moro to gra go sam RZA a jego postać w scenariuszu widnieje jako "Samurai in Camouflage". Jest to po prostu gość który podążą tą samą drogą co Ghost Dog. Kiedy się spotykają mówią mniej więcej coś takiego:

RZA:
"Power,
Equality"

Ghost Dog:
"Always
C
Everything"

Jak widać pierwsze litery ich słów tworzą "PEACE". :)

ocenił(a) film na 8
Locz

Rzeczywiście, nie zauważyłem tego podobieństwa do Leona Zawodowca. Kreskówek też nie "skumałem", chociaż teraz nie wiem, jak mogłem nie zauważyć że to strzelanie przez rurę było wcześniej pokazane w kreskówce, nie skojarzyłem. A co do samego strzału: sam film miał według mnie trochę nie realne momenty, pewnie dlatego że główny bohater był "samurajem", ale nadal strzał przez rurę, na dodatek w odpowiednim momencie, wydaje mi się nierealny ;).

Oglądałem film z lektorem, i ta wymiana słów RZA i Ghost Doga była po polsku, nie wiedziałem że układa się to w takim szyku, tworząc słowo Peace :). Dzięki za odpowiedź, muszę sprawdzić twórczość tego "RZA" bo wcześniej go nie znałem, a słucham trochę rapu :).

Writer

RZA to jeden z najlepszych (jak nie najlepszy) producent hip-hopowy. Genialny soundtrack do Ghost Doga mówi sam za siebie :)

Co do strzału przez rurę to kolejne nawiązanie. Tym razem do japońskiego filmu "Branded To Kill", w którym pojawia się identyczna scena.

Jest w GD jeszcze jedno nawiązanie do BTK w scenie kiedy Ghost zaczaja się z karabinem snajperskim na Pana Vargo i na lufie siada jakiś ptak zasłaniając widok. Jedyną różnicą jest to, że w "Branded..." był motyl zamiast ptaka :)

Locz

dzięki za twoje posty Locz. pomogły mi bardziej zrozumieć film i docenić jego kunszt. piona

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones