PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=856945}
4,7 24 114
ocen
4,7 10 1 24114
2,4 25
ocen krytyków
Gierek
powrót do forum filmu Gierek

Myślę, że wielu z tych, którzy mają problem z filmem "Gierek" sporo wyjaśni wywiad z Koterskim na kanale Imponderabilia obecnym na YouTube. Część widzów, ale głównie krytycy mają uważają, że film nie oddaje wiernie rzeczywistości i gloryfikuje tytułowego bohatera. W wywiadzie aktor podał przykład Pablo Escobara, bohatera serialu "Narcos". Nikomu nie przeszkadza, że Escobar był kryminalistą i odpowiedzialny był za śmierć wielu osób. Widz "kibicuje" przestępcy i jest ok. W Polsce natomiast. "komuch" jak widać nie ma prawa być przedstawiony w pozytywnym świetle i lecą gromy. Nie było zamysłem twórców tworzenie fabularyzowanego filmu dokumentalnego i ja ten pomysł kupuję. Mimo, że film trwał prawie dwie i pół godziny, to był to czas przyjemnie spędzony. Wisienką na torcie była gra Michała Koterskiego - obawiałem się, że wciąż będę miał przed oczami gościa, który ma problem z językiem angielskim. Ta obawa szybko zniknęła, a po seansie wróciłem do swojego mieszkania w bloku z wielkiej płyty, zbudowanego za czasów Gierka.

Darraz

Hmm. Oglądając film postać Gierka przypominała mi Lepperze.

ocenił(a) film na 7
Karl86

Miałem niemal identyczne odczucia. Dowodem na to, czy Gierek nie był tym złym powinien posłużyć fakt jego internowania i tego, że po 89r. w przeciwieństwie do Jaruzelskiego, Kiszczaka i uszatka był, przez salon i elity 3RP całkowicie ignorowany i pomijany. W mediach głównego nurtu nigdy nie miał okazji się wypowiadać

Darraz

Najmniejszym problemem tego filmu to gloryfikowanie Gierka ...

ocenił(a) film na 4
Darraz

Mam wrażenie, że ten był zrobiony w konwencji filmu "Śmierć Stalina", tylko niestety nie wyszło tak dobrze. Jak przestanie się go traktować na poważnie, a potraktuje jak lekką komedyjkę "opartą na faktach" to zupełnie zmienia się odbiór filmu. Ja też się na filmie nie nudziłem, aczkolwiek nie był to "kawał niezłego kina". Gloryfikacja Gierka w ogóle mi nie przeszkadza, nawet zachęciło mnie to do poczytania na temat PRL za jego czasów.

ocenił(a) film na 2
Darraz

Film może nawet na 4, ale tak przekłamana historia że 2 i to naciągane. Ale musi być 2, bo 1 jest dla Odsiecz Wiedeńska , czy Smoleńsk.

Darraz

Porównanie z Escobarem dość wątpliwe, gdyż nie rządził on całym krajem. Ponadto Kolumbia nie borykała się dziesięciolecia z konsekwencjami jego działalności, gdy władze go już uśmierciły. Poza tym film znacząco wypacza realia sprawowania władzy w PRL-u. Może nie było u nas jak w NRD, czy ZSRR, ale też nie cackano się z ludźmi stanowiącymi jakiekolwiek zagrożenie dla systemu. Otrzymaliśmy hagiograficzny żywot św. Edwarda, który "źle nie chciał".

ocenił(a) film na 6
bazant57

przecież to nie Edek kierował bezpieką - to Jaruzel

thc86

Jaruzelski był ministrem Obrony Narodowej. SB podlegało ministrowi Spraw Wewnętrznych, którym przez większość czasów gierkowskich był Stanisław Kowalczyk.

bazant57

Zacznijmy od tego, ze PZPR było partią kolaborujacą z ZSRR, bez zgody kacapow nie mogli nawet pierdziec. Wybielanie zdrajców i donosicieli, nisko upadlismy jako naród.

michalnachi

Niby czemu piszesz to pod moim postem?

ocenił(a) film na 6
Darraz

wszystkim, którzy chodzili na lekcje historii i uważają, że świetnie znają współczesną historię Polski, którzy znają realia PRL i są przekonani, że przecież było zupełnie inaczej - Marian Miszalski - Najnowsza spiskowa Historia Polski
ale zaraz kto to jest Marian Miszalski? pewnie jakiś oszołom płaskoziemca...

ocenił(a) film na 7
Darraz

Zgadzam się. Dla mnie bardzo dobry film.

ocenił(a) film na 6
Darraz

Ja również dość dobrze oceniam ten film - pamiętam tamte czasy może nie "świetnie" - ale na tyle by się wypowiadać. Natomiast postać generała zagrana w stylu Jasia Fasoli totalnie mnie rozłożyła :) W rzeczywistości naprawdę trudno powiedzieć jak było i z nim i z Gierkiem - ale to fabularyzowana luźna historia życia i tego się trzymajmy. Natomiast faktycznie - chaos i poszarpane wątki można było poprowadzić inaczej lub je pominąć. P.S. Myślę, że Koterski ogarnął się nieźle, to raczej "pozaplanowym" powodom zawdzięcza złe oceny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones