PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=856945}
4,7 24 084
oceny
4,7 10 1 24084
2,4 25
ocen krytyków
Gierek
powrót do forum filmu Gierek



Obejrzałem, to się wypowiem.
Wyobraźcie sobie, że wasz wąsaty wujek Janusz, który ciągle opowiada jak za komuny było lepiej, nagle zrobił film o swoim idolu Gierku. I będziecie mieli pojęcie jak to może wyglądać.

To jest szmira, której scenariusza nie powstydziłby się naczelny propagandzista epoki Gierka Maciej Szczepański. O którym tu nie było ani słowa, bo nie było szopek pod publiczkę za Gierka. Jasne. Ten tzw. film to bajeczka opowiadająca jak cudownie było za Gierka. Jak zbudował 700 NOWOCZESNYCH fabryk, mieszkania dla ludności, jak pieniądze płynęły, jak był ciągły wzrost gospodarczy, jak ludzie go kochali. A wszystko złe i niedobre to wina Jaruzelskiego.

Jak teraz myślę o tym jeszcze raz na spokojnie, to krew mnie jeszcze bardziej zalewa. Filmowcy splunęli na 4 osoby które zginęły podczas czerwca 76, na 200 osób rannych, na wszystkich represjonowanych. Bo usiłują nam wmówić, że te wszystkie strajki to była prowokacja SB i Jaruzelskiego. Że podwyżki zostały narzucone Gierkowi na siłę, a nie były wynikiem katastrofalnej sytuacji polskiej gospodarki.

Wkurzyło mnie też jawne kłamstwo jakoby to dzięki kryzysowi paliwowemu z 1973 roku dostaliśmy te wszystkie kredyty. To wierutna bzdura - było dokładnie odwrotnie. Gierek zaciągał najwięcej długów w latach 1971-1973 (co zostało przemilczane) i kryzys paliwowy sprawił że szybko się one podwoiły. Kolejne kredyty wprowadziły PRL w spiralę zadłużenia. Oczywiście ci bankierzy byli chciwi i chcieli nas wycisnąć jak cytrynę. Ale scena gdzie potem Jaruzelski dostaje od nich pieniądze to kłamstwo.

Na początku nawet trochę się śmiałem, ale tak po godzinie chciałem wyjść z sali. Ile można wysłuchiwać bzdur o genialnym ojcu narodu, który zapisał w konstytucji wieczny sojusz z ZSRR tylko po to by oszukać Rosjan i wyprowadzić PRL na niepodległość? Jak miała nam w tym pomóc bomba neutronowa, tylko znowu zły Jaruzelski zepsuł wszystko.
Jak ktoś lubi wciskanie kitu w buzię bez znieczulenia, niech idzie. Reszcie odradzam. Chyba że mało wam propagandy w Wiadomościach TVP i macie mniej emocjonalny stosunek do historii Polski, jak ja. Wtedy dla bezrefleksyjnego pośmiania się, można iść. Mnie psychicznie zemdliło.

Najlepiej wypadł Antoni Pawlicki jako Generał Jaruzelski. Z każdego jego dialogu można się śmiać. Misiek jako Gierek może być, ale to nie ma znaczenia, kto by to grał. Bałwochwalczy scenariusz kładzie wszystko. Te 4 osoby które go napisały, to musiały się wspiąć na wyżyny kłamstwa i głupoty. Bo jeden człowiek sam by czegoś tak okropnego nie stworzył.

ocenił(a) film na 1
HansStedtke

Niestety Kaczyński tez się wychowywał w tych czasach i jemu się one podobały, więc nam je teraz uskutecznia. :/

I ten film i czasy Gierka to zakłamanie. Komuna to komuna, nie było wtedy dobrze, Zachód stale nam uciekał do przodu a skutki tego wszystkiego są ciągle odczuwalne i ciągle przez nie cierpimy. Niestety słuszne jest zdanie z książki którą kiedyś przeczytałem - propaganda Szczepańskiego odniosła pośmiertny sukces i wpłynęła na postrzeganie tych czasów przez ludzi.

8azyl1szek

tak sobie czytam Twoje komentarze i ciśnie się na usta data urodzenia?

HansStedtke

przecież Ty jeszcze nie masz swoich dzieci a mówisz już o wnukach ;-)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
AlexRener

Łapcie:
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/qc0k9ktTURBXy9iNjQwNGQ4Ni1iNGY1LTRkYjUtOWIz ZS1jZGY4YTBhMTg1NWIucG5nkZUCzQJnAMPDgaEwBQ

ocenił(a) film na 1
jack79

A jak to się ma w metrach kwadratowych?

jack79

pamiętaj że "fejsbukowe-filmwebowe dzieci" wiedzą wszystko najlepiej i ich nigdy nie przegadasz

ocenił(a) film na 3
HansStedtke

A propos telefonu. Wprowadziliśmy się do nowego mieszkania w 1972 roku, rodzice od razu złożyli podanie o telefon. Zwracam uwagę czytających, "podanie", a nie zamówienie czy zlecenie - bo telefon to był komunistyczny luksus, przydzielany, a nie sprzedawany ot tak. Linii było mało, centrale niewydolne, więc telefon często był tylko dla "swoich", czytaj - partyjnych.
W 1989 roku, gdy komuna upadała, w naszym 10-piętrowym, typowym gierkowskim bloku telefonów były ... aż 3, na 88 mieszkań. Najwyraźniej podania mieszkańców bloku były zbyt słabo umotywowane. :D
Rodzice doczekali się telefonu w 1993 roku, za czasów TPSA.

ocenił(a) film na 1
andre_

""Najwyraźniej podania mieszkańców bloku były zbyt słabo umotywowane""
Raczej zbyt słaba była reprezentacja "resortowych" w tym bloku :-)

ocenił(a) film na 3
HansStedtke

Mogło tak być :)

HansStedtke

jaki rocznik 2006?

ocenił(a) film na 1
8azyl1szek

Laurka dla gościa, za którego decyzje płacimy do dzisiaj.

zonk_2

Japoniec jeszcze w tym stuleciu mówił do Polaków: jakbym ja nie spłacił długów, to bym seppuku popełnił. Chodziło oczywiście o długi z dekady Gierka.

ocenił(a) film na 3
8azyl1szek

Nie no. Jak to w polskim filmie, to dźwięk kulał, ale zdaje się, że padło jedno zdanie o Szczepańskim i telewizji.
A ta scena na końcu, odnośnie pieniędzy - to sądzę, że taka szpila, żeby pokazać, że nadal nas dymają, bo nam dadzą Jeffreya Sachsa do reform gospodarczych. Tak myślę, bo przypadkowo wspomniana postać i Sachs skończyli Harvard.

ocenił(a) film na 1
8azyl1szek

Nawet nie będę zakładał odrębnego wpisu. Z tym sie zgadzam w całości. Film dla naiwnych, którzy łykną te brednie jak gołąb - chleb. Urodzony w 1970. Zyłem, pamięta, rzygam na te laurkę. Wypowiedzi Adama Gierka chwalące to coś rozumiem - film o ojcu. wiadomo..... Koterski - o dziwo -mnie nie drazni - ale nie rozumiem: dlaczego charakterystycznego jeżyka Gierka zastąpili zakolami łysiejącego miśka, ( kasy brakło na rekwizyty?), dlaczego w filmie o GIERKU (sic!) wszystkim innym zmieniono nazwiska? I czy tylko ja widze nawiązania -(po co?) do innych filmów - Jaruzelski wchodzący na narade i mówiący :" i żeby nie było śladów" ( film Matuszyńskiego ) oraz Jaruzelski pijący do munduru - "za to z tobą wypije" ( "Psy" i toasty - Żwirskiego i Grossa w spelunie)

ocenił(a) film na 5
Malak_Al_Rahim

Zmienione nazwiska bo być może rodziny zmarłych osób sobie tego nie życzył, jest to normalna kolej rzeczy. Ogólnie najśmieszniejsze jest to w tym temacie, że jednego się chwali a drugiego karci, a tak naprawdę i Jaruzelski i Gierek byli siebie warci. Cieszmy się że ten system upadł i że już go nie ma, a nie ma co się bulwersować, ktoś kto będzie ciekawy sprawdzi sobie tą wiedzę, a nie będzie łykał. Chyba ktoś naprawdę jest za przeproszeniem głupi widząc że dało się ocenę 6/10 czy tam 4/10 i myśli sobie - Jaki osioł on to łyknął, a nie myśli że po prostu ocenia film, jego wykonanie, grę aktorską, ogólnie całość.
Jak widzę takich ludzi którzy mają taki banalny tok myślenia, to trochę mi ich żal że wrzucają wszystkich do jednego wora, bo OCENY = na pewno to KUPIŁ co było w filmie, gówno prawda i tyle. Ten temat to trochę takie plucie się o coś co było a co jest bez znaczenia dla kogoś kto wie jak było, jakby nie patrzeć MILIONY wie jak było naprawdę, a tylko co najwyżej grupa na tle tych milionów będzie zachwycona filmem i może jak to napisał autor "to łyknie".

ocenił(a) film na 1
MaXXi

Scenariusz kładzie dla mnie wszystko. I na taki sposób opowiadania o czasach Gierka nie moge patrzeć inaczej jak na ohydną, zakłamaną propagandę. Gra aktorska nie pomoże.

ocenił(a) film na 5
Malak_Al_Rahim

Zmienione nazwiska bo być może rodziny zmarłych osób sobie tego nie życzył, jest to normalna kolej rzeczy. Ogólnie najśmieszniejsze jest to w tym temacie, że jednego się chwali a drugiego karci, a tak naprawdę i Jaruzelski i Gierek byli siebie warci. Cieszmy się że ten system upadł i że już go nie ma, a nie ma co się bulwersować, ktoś kto będzie ciekawy sprawdzi sobie tą wiedzę, a nie będzie łykał. Chyba ktoś naprawdę jest za przeproszeniem głupi widząc że dało się ocenę 6/10 czy tam 4/10 i myśli sobie - Jaki osioł on to łyknął, a nie myśli że po prostu ocenia film, jego wykonanie, grę aktorską, ogólnie całość.
Jak widzę takich ludzi którzy mają taki banalny tok myślenia, to trochę mi ich żal że wrzucają wszystkich do jednego wora, bo OCENY = na pewno to KUPIŁ co było w filmie, gówno prawda i tyle. Ten temat to trochę takie plucie się o coś co było a co jest bez znaczenia dla kogoś kto wie jak było, jakby nie patrzeć MILIONY wie jak było naprawdę, a tylko co najwyżej grupa na tle tych milionów będzie zachwycona filmem i może jak to napisał autor "to łyknie".

ocenił(a) film na 5
Malak_Al_Rahim

Zmienione nazwiska bo być może rodziny zmarłych osób sobie tego nie życzył, jest to normalna kolej rzeczy. Ogólnie najśmieszniejsze jest to w tym temacie, że jednego się chwali a drugiego karci, a tak naprawdę i Jaruzelski i Gierek byli siebie warci. Cieszmy się że ten system upadł i że już go nie ma, a nie ma co się bulwersować, ktoś kto będzie ciekawy sprawdzi sobie tą wiedzę, a nie będzie łykał. Chyba ktoś naprawdę jest za przeproszeniem głupi widząc że dało się ocenę 6/10 czy tam 4/10 i myśli sobie - Jaki osioł on to łyknął, a nie myśli że po prostu ocenia film, jego wykonanie, grę aktorską, ogólnie całość.
Jak widzę takich ludzi którzy mają taki banalny tok myślenia, to trochę mi ich żal że wrzucają wszystkich do jednego wora, bo OCENY = na pewno to KUPIŁ co było w filmie, gówno prawda i tyle. Ten temat to trochę takie plucie się o coś co było a co jest bez znaczenia dla kogoś kto wie jak było, jakby nie patrzeć MILIONY wie jak było naprawdę, a tylko co najwyżej grupa na tle tych milionów będzie zachwycona filmem i może jak to napisał autor "to łyknie".

Malak_Al_Rahim

w tym latach byłeś jeszcze brzdącem to wiele nie pamiętasz i nie kłam

ocenił(a) film na 1
8azyl1szek

Mam identyczne odczucia. Od strony technicznej i aktorskiej film też nie powala. Pozostałe postaci, jak wspomniany przez Ciebie Jaruzelski, są przerysowane i komiczne. Co do samego Koterskiego dalej uważam, że totalnie nie ma talentu aktorskiego.

8azyl1szek

Przerażający film... Oczyma wyobraźni już widzę film "Morawiecki" o putinflacji, wielkim przekopie, wielkim murze, wielkiej łące i - w roli papieża - Kaczyńskim.

8azyl1szek

Serio nakręcili film, w którym czasy PRL to nie była czarna dziura, w której na półkach był tylko ocet, a SB robiło łapanki na ludzi na ulicach, by ich potem torturować, tak jak to jest w niemal każdej produkcji z ostatnich dwudziestu lat pod patronatem IPNu? (Bo wszak Maciek Szczepański w propagandzie ipeenowi do pięt nie dorastał). No to mnie zaciekawiłeś, koniecznie muszę obejrzeć.

8azyl1szek

Widzę fanem komuny nie jesteś :D. Moim zdaniem komunizm to świetny system tylko ludzi szkoda. Ale na poważnie.
Kredyt pod inwestycje to normalna i słuszna myśl. Gierek w tym miał rację. Skoro miał rację to dlaczego nie wyszło. Otóż to nie mogło sie udać. Powodów było kilka. Po pierwsze centralna gospodarka, to partia wiedziała ile bedzie potrzebnych młotków, gwoździ i gumy do gaci. Po drugie kadra zarządzająca w skrócie partyjniacy którzy dostali posady za lizanie czegoś tam. Po trzecie okradanie zakładów pracy i pijaństwo. Znikający cement, paliwo, elektrody i w cholerę innego cennego dobra. Po czwarte robienie dobrze społeczeństwu. Wczasy za grosze, mieszkania za ułamek ceny itd. Po piąte gigantomania ale to jest pokłosie gospodarki centralnej, planowanej. No i moje ulubione :D Ciężko wytworzyć kabel miedziany bo nie mamy izolacji a izolacji nie mamy bo nie mamy wtryskarek. Wtryskarek nie mamy bo nie potrafimy wytworzyć sprężarek, a sprężarek nie mamy bo nie potrafimy wytworzyć uszczelek a tych nie mamy bo walcownia tego nie jest wstanie zrobić itd. A to się może zapętlać i mieszać a w gospodarce centralnej nie da się tego rozwiązać. Gdyby te pieniądze były pożyczone prywatnym firmom to by to zadziałało. Jednak nie był by to już komunizm.

ocenił(a) film na 9
8azyl1szek

a teraz to się nagle nie ujawniło że cąły swiat ma za"rzont" centralny , Panią Demię zarzadzono i cały świat zjednoczyło ? a wojan o "pioniądz" song hong bina - gdyby ktoś sam nie umiał wnioskować ? nagle się oakzało że alchemicy z wall street to jednak nazdorowali kounę ? no bo kto za kouny słyszał o antonim C. suttonie ? - no sz.czepta sie dalej trzymajta dystans i hedjtujta gierka czuj duch! Kryjryj! hahahaha

ocenił(a) film na 1
8azyl1szek

Dno. Gra "aktorska" poniżej krytyki. Są sceny, gdzie statyści bezczelnie gapią się w kamerę, a montażyści tego nie widzieli... Poza tym, propagandówka rodem z gniota pt. "Smoleńsk". Dramat! Koterski? No sorry, ale jego "gra" to już szczyt szczytów. Specyficzny, ślamazarny, tembr głosu jest tu tylko szczegółem. Ten "film" powinien być wycofany z dystrybucji (IMO), a "grający" w nim "aktorzy" przykładnie ukarani brakiem jakichkolwiek angażów i ról przez najbliższe 2 lata.

ocenił(a) film na 7
8azyl1szek

Propagandę to masz w głowie

ColeTurner_2

Jak widać po twojej ocenie ty tam nie masz nic

ocenił(a) film na 7
luki138

W przeciwieństwie do ciebie ja znam historię. I współczuje że tam nie masz nic

ColeTurner_2

W przeciwieństwie do mnie chyba jednak nie znasz kompletnie historii.A wystawiając temu gniotowi 7 tylko to potwierdzasz

ocenił(a) film na 7
luki138

Gniota to masz w pustej głowie . I nie tylko oceną filmu to potwierdzasz, a i komentarzem. Widać że historia jest ci obca, to nie wstyd o ile milczysz

ColeTurner_2

Ach no tak.Jak widać to ty nie masz pojęcia o czym mówisz.Ale niech ci będzie...Ja się mylę,ludzie którzy piszą tutaj o kłamstwach w tym filmie się mylą,a co najważniejsze historycy wypowiadający się na temat tego filmu też się mylą. Fantazjuje sobie dalej

ocenił(a) film na 7
luki138

Jak ktoś tu fantazjuje to ty nie ja. Tacy sami znawcy Historii jak i ty. Historycy? zdania historyków od wieków lat zawsze są podzielone w każdym temacie. wiec żyj w świecie fantazji dalej

ColeTurner_2

Co do faktów które miały miejsce nigdy nie są podzielone, raczej do konsekwencji z nimi związanymi.A teraz ty żyj swoimi fantazjami i swoim hasłem dnia ,,komuno wróć",Gierek był świetnym gościem,a ten film to prawie arcydzieło.Amen

ocenił(a) film na 7
luki138

w świecie fantazji to ty żyjesz i na dodatek kłamliwym. Historycy byli i będą zawsze podzieleni tak samo jak ze stanem wojennym inni będą chwalić Jaruzelskiego inni ganic. Tak samo jest z Gierkem. Więc nie kompromituj się już. I nie ośmieszaj się już więcej.

ColeTurner_2

Jak widać masz spore problemy ze zrozumieniem.Chyba wyraźnie napisałem że pewne sytuacje (jak na przykład stan wojenny)miały miejsce i to jest fakt.Historycyvmogą się spierać czy to było dobre czy nie.W tym przypadku w tym gównianym filmie ilość kłamst i przeinaczeń była gigantyczna.I z tego co widziałem historycy w tej kwestii się nie spierają-generalnie mówią że ten film to gówno.Więc serio stary ty się już nie ośmieszaj i zanim zaczniesz komentować tutaj...może trochę pouczylbys się historii własnego kraju

ocenił(a) film na 7
luki138

ja wiem że masz problem nie tylko ze zrozumieniem co się do Ciebie pisze. Więc powtórzę Jeszcze raz byś zrozumiał. Tak jak w przypadku stanu wojennego tak i w tym historycy zawsze będę mieli zdania podzielone. Tak samo l tutaj. I żaden historyk nie powiedział o tym filmie że to gówno. Więc zamiast się błaznić i komentować pouczę się historii bo w przeciwieństwie do Ciebie ja historię znan. A ty masz braki i to duże.

ocenił(a) film na 9
8azyl1szek

te wypociny mozna skwitowac jednym slowem: debil.

ocenił(a) film na 6
8azyl1szek

zaklamana propagande to ty siejesz moskiewski pachole. Oczywiscie Gierek nie byl idealny jak w tym filmie ale dal ludziom nadzieje, poprawilmzaopatrzenie, a kredyty na inwestycje tonprzyszlosc a nie zadluzenie. Oczywiscienze strajki w 76 byly prowokacja pacholkow moskwy na czele z jaruzelem, podobnie jka w 68 zydostwa, aby odsunac Polakow od wladzy. Gierek byl komuchem, ale probowal dac Polsce tyle wolnosci ile wtedy mozna bylo wziac

ocenił(a) film na 1
8azyl1szek

W zasadzie sam Gierka rozgrzeszyłeś a sie czepiasz. Nie jego wina ze wybuchł kryzys paliwowy wzrosły stopy procentowe i kredyty sie podwoiły. Nie mógł tego przewidzieć. Póki co szło dobrze, ale jak dzis stopy procentowe w dolarach wzrosna na blisko 20% to cały świat padnie a nie tylko PRL :P

ocenił(a) film na 1
jack79

No ale film kłamie, mówiąc że wszystko było dobrze i że kredyty dostaliśmy dzięki kryzysowi paliwowemu. Dostaliśmy je przed nim. I tak jak dzisiaj część tych funduszy zmarnowano, część rozkradziono. w ogóle cała koncepcja że za pożyczone pieniądze da się w PRLu produkować takie produkty, by je Zachód chciał kupować, to była mżonka utopijna. I rząd nawet PRLowski powinien to wiedzieć. Dlatego ja wolę politykę Gomółki, która była skrojona na nasze warunki a nie katastrofę Gierka.

Obejrzyj film o czasach Gierka na YT na kanale Ciekawe Historie.

ocenił(a) film na 8
8azyl1szek

I dzięki takiemu myśleniu polska jest w dupie po uszy do dnia dzisiejszego.
Ludzie skaczą sobie do gardeł a sępy tylko czekają na kolejną ofiarę.
Może film jest podkolorowany a i owszem ale jak ktoś umie łączyć fakty to połapie się szybko co i jak.

ocenił(a) film na 1
lukagrabo

No właśnie ja połapałem, że to obrzydliwie kłamliwa propagandowa szmira o Gierku. Robienie z niego wielkiego Polaka a nie pachołka Rosji to plucie Polakom w twarz. To już Gomółkę cenię bardziej niż Gierka. Polecam poniższy materiał.

https://www.youtube.com/watch?v=myujiZWzteA

ocenił(a) film na 7
8azyl1szek

Haha no brawo, czyli Jaruzelski niewinny a gierek sprawca wszelkiego zła, taaaa tak to było właśnie. Biedny Jaruzelski tak historia go zle przedstawia a przecież poczciwy chłopina był. Wszystko z myślą o Polsce robił

elcrack1

Każdy reprezentant PZPR to kolaborant z ZSRR. Nie ma wyjątkow. Potomkowie tych świń nie zmienia tego odwalali ich dziadkowie/ojcowie. Ta laurka to policzek dla tych co zginęli w walce o wolną Polskę oraz wszystkich ofiar komunizmu.

ocenił(a) film na 6
8azyl1szek

kolejny przykład filmu, gdzie na początku i na końcu powinna być GRUBA TABLICA pod tytułem 'RODACY PRAWDA HISTORYCZNA JEST INNA TO JEST FIKCJA' - wówczas można oglądać bez ryzyka, że ktoś pomyśli że tak było

ocenił(a) film na 6
8azyl1szek

przesadzasz z tą gloryfikacją...
a co do nie zakłamania i nie propagandy: Marian Miszalski - Najnowsza spiskowa Historia Polski.
Bo każda historia jest niestety oparta na spiskach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones